ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Wyciek danych osobowych z Fortum

Cyberprzestępstwa w 2020 roku. Z czym będziemy musieli się zmierzyć?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Zbliża się epoka cybernetycznych wojen, a zagrożenie cyberprzestępczością dla firm stale rośnie. Posiadanie antywirusa w chmurze już nie wystarcza. Konieczność obrony jest silniejsza niż kiedykolwiek. Ale jakie są prawdopodobne cyberprzestępstwa dla roku 2020 i jakie nowe karty mają cyberprzestępcy w swojej talii?

Cyberprzestępstwa a rozprzestrzenianie ransomware

Gdy zbliżamy się do końca 2019 roku, możemy stwierdzić, że ulubieniec hakerów jest daleki od śmierci. Co więcej, jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Krajobraz oprogramowania ransomware w 2019 r. pozostawał przerażająco żywy, a hakerzy nadal dostrzegają wartość w stosowaniu zarówno ukierunkowanych metod atakowania przedsiębiorstw, organów publicznych i rządów. Atakujący ransomware nie szukają już tylko dużych organizacji, dzisiejsze ataki są bardziej związane z rozmiarem podatności na nie, a nie wartością rynkową. Jest to kwestia budząca duże zaniepokojenie w instytucjach takich jak FBI, które wydały ostrzeżenia, że oprogramowanie ransomware stanowi pilne i wysoce szkodliwe zagrożenie dla amerykańskich firm i organizacji.

Cyberprzestępstwa cyberatak

Krajobraz 2020 roku wygląda jeszcze gorzej. Powinniśmy spodziewać się wskrzeszenia starego oprogramowania ransomware z nowymi zwrotami akcji. Oznacza to, że tradycyjne, oparte na regułach i sygnaturach podejścia do bezpieczeństwa punktów końcowych nie będą miały szans. W miarę wzrostu skali i złożoności naszych firm, organizacji i infrastruktur, oprogramowanie ransomware będzie również zwiększać skalę i zmieniać kształty.

Zobacz także: Wiemy, czy Twój smartfon dostanie Androida 10

Implikacje cyberfizyczne

Ponieważ oprogramowanie ransomware nabiera nowego charakteru, może raczej stanowić zagrożenie dla procesów przemysłowych i aplikacji biznesowych niż danych. Niestety powoduje to, że tworzenie kopii zapasowych danych nie ma znaczenia dla tego, co nas czeka.

Złożone systemy cyberfizyczne nadal będą stanowić trudne wyzwania bezpieczeństwa, które należy rozwiązać w innowacyjny sposób. W miarę jak inteligentne budynki, inteligentne miasta, inteligentne domy i Internet rzeczy stają się ekscytującą rzeczywistością, luki w zabezpieczeniach stale rosną, czyniąc z nowych technologii świetne pole dla hakerów – którzy, jak wiemy, są nieskończenie kreatywni.

Rządy powinny oczekiwać zwiększonego zainteresowania terrorystów wykorzystywaniem podatności na ataki cyberfizyczne i użycia cyberprzestrzeni jako mechanizmu ataku. Tam, gdzie terroryści mogą nie mieć umiejętności technicznych do hakowania, systemy cyberfizyczne i opłacani hakerzy mogą sprawić, że będzie to dla nich bardziej atrakcyjne.

Być może najbardziej niepokojące jest to, że w 2020 r. mogą się odbywać wojny o charakterze pośredniczącym oparte na cyberprzestrzeni. Cybernetyczna wojna między państwami narodowymi nie jest niczym nowym. Widzieliśmy cyberataki w 2019 r. jako akceptowalny akt bez wojny. Trwa to nadal, jednak granica między tym, co jest akceptowalną reakcją, a tym, co jest bezpośrednim aktem wojny, będzie coraz bardziej zacierać się, czyniąc ten rozwój stosunków międzynarodowych bardziej niepokojącym. Sama natura wojny uległa zasadniczej zmianie, a w 2020 r. cyberataki na państwo narodowe będą nadal wykraczać poza tradycyjne rozumienie stosunków międzypaństwowych i podmiotów zaangażowanych w wojny zastępcze. Możemy spodziewać się, że cyberataki odegrają znaczącą rolę w próbach zakłócenia lub zdyskredytowania wyborów w 2020 r.

Cyberprzestępstwa i negatywny aspekt 5G

Piąta generacja sieci komórkowych, ułatwi wzrost prędkości internetowych i automatycznych ataków. Przy szybkości połączenia bezprzewodowego nawet 100 razy większej niż 4G, złośliwe oprogramowanie może pobierać i rozprzestrzeniać się w sieci ofiary na długo, zanim zda sobie ona z tego sprawę.

Prognozy pogody kontra 5G

Jeśli nie uda nam się zakwestionować tradycyjnych standardów bezpieczeństwa cybernetycznego, pojawienie się 5G sprawi, że łańcuchy dostaw będą wykładniczo bardziej ryzykowne. Ponieważ ataki na łańcuch dostaw stanowią już jedno z głównych zagrożeń, przed którymi stoi współczesne przedsiębiorstwo, względy bezpieczeństwa nie mogą być odkładane na bok podczas wyścigu o Internet rzeczy, który napędzany jest przez 5G.

Podczas gdy hakerzy będą wprowadzać innowacje, zwycięzcami roku 2020 będą ci, którzy dostosują się do ich tempa. AI dla cyberobrony przedstawia najbardziej obiecującą broń w wyścigu zbrojeń, ponieważ jest jedyną siłą zdolną do zwalczania ofensywnej sztucznej inteligencji i innych jeszcze niewidocznych ataków.

Źródło: techradar

Sprawdź najnowsze wpisy