kalendarz

[Sprzed dekady] Sukces dotykowych Samsungów, Mozilla i Firefox OS

Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 18 do 24 listopada 2009 roku.

Samsung chwali się sprzedażą dotykowych telefonów

Dekadę temu obserwowaliśmy powolne wymieranie klasycznych telefonów na rzecz ich dotykowych odpowiedników. Od czasu premiery pierwszego iPhone’a było jasne, że przyszłością są właśnie ekrany dotykowe. Oczywiście dotykowy telefon nie oznaczał wydajnych podzespołów i funkcjonalnego systemu jak w smartfonie. LG i Samsung mieli na to własne rozwiązanie – montowali panele dotykowe do zwykłych telefonów. Rozwiązanie to nie miało sensu, utrudniało obsługę i niepotrzebnie podnosiło cenę. Z drugiej strony sukces takich telefonów jak LG Cookie zmusił producentów do rozwijania tych „karykatur smartfonów”. Samsung opublikował na ten temat dość precyzyjne dane – w 2008 roku sprzedał 10 milionów dotykowych telefonów, w 2009 (który wtedy jeszcze się nie skończył) aż 40 milionów. Najlepiej sprzedawały się modele takie jak F480, Avilla i Corby. Na liście zabrakło między innymi modeli Omnia z systemem Windows Mobile – choć były to warte uwagi zaawansowane urządzenia, to nie sprzedawały się tak jak zwykłe telefony z ekranem dotykowym.

Nie przegap
Najlepsze aplikacje z AppGallery – gry i programy, które warto pobrać
huawei appgallery sklep play zastepstwo
AppGallery to jeden z największych sklepów z programami i grami na Androida. Stanowi on część Huawei Mobile Services i już pokrótce przybliżyliśmy Wam, jak tak naprawdę on działa oraz co oferuje. Tymczasem sprawdźmy, co konkretnie skrywa to miejsce. O ile sam sklep prowadzi rankingi tytułów, które cieszą się największym zainteresowaniem, to postanowiłem wybrać dla Was […]

Mozilla i Firefox OS

Nie jest tajemnicą, że Mozilla w pewnym sensie zawsze konkurowała z Google. Po premierze Androida i Chrome OS zaczęły się pojawiać pogłoski, według których Mozilla pracowała nad własnym systemem działającym na bazie przeglądarki Firefox. Szybko zaprzeczył temu sam prezes Mozilli – Mitchell Baker. Fundacja miała w tamtym czasie koncentrować się na rozwoju przeglądarki i poszukiwaniu innych źródeł dochodu niż umowa z Google. Prawda była jednak zupełnie inna. Mozilla prawdopodobnie pracowała już w tamtym czasie nad projektem Boot to Gecko, który został później przemianowany na Firefox OS. Ujrzał on światło dzienne już w 2012 roku, wersja stabilna (jeśli można ją tak nazwać) została wydana rok później.

Mozilla stworzyła bez wątpienia bardzo prosty, intuicyjny i innowacyjny system dla smartfonów, który mógłby zagrozić Androidowi. Nie było jednak na to szans, Firefox OS był bardzo niestabilny, fundacji nigdy nie udało się rozwiązać tego problemu. Tym bardziej nie było szans na podbicie rynku urządzeń skrajnie budżetowych. Ostatecznie porzucono rozwój Firefox OS.

Problemy Windows Marketplace

Windows Mobile poza ogromnymi możliwościami miał dużą wadę stawiającą go daleko w tyle za konkurencją – brak sklepu z aplikacjami. Microsoft musiał ucywilizować swój system mobilny i tak ukazał się sklep Windows Marketplace. Premiera była jednak dla giganta z Redmond nieco kłopotliwa. Sklep na start miał oferować około 600 aplikacji, w rzeczywistości było ich 246, a sam sklep dostępny był tylko dla najnowszego systemu Windows Mobile 6.5. Sytuacja ta zmieniła się dopiero dekadę temu, Microsoft udostępnił Windows Marketplace dla WM 6.0 i 6.1. Równo dekadę w sklepie dostępnych było dopiero 800 aplikacji.

Zobacz też:


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x