Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 11 do 17 listopada 2009 roku.

Sukces Motoroli Droid

Motorola Droid okazała się sporym sukcesem amerykańskiego producenta. Po zaledwie tygodniu od rozpoczęcia sprzedaży ilość egzemplarzy, które trafiły na rynek szacowało się na 250 tysięcy. Tym samym Motorola Droid pobiła rekord ustanowiony przez HTC Magic, który w ciągu pierwszego tygodnia znalazł tylko 60 tysięcy nabywców. Skąd wziął się taki wynik? Otóż Motorola postawiła na agresywną kampanię marketingową. Reklamy Motoroli Droid często porównywały ją do innych telefonów, oczywiście na korzyść „motki”. Mało tego atakowano Apple i iPhone’y. Poza tym telefon mógł pochwalić się całkiem przyzwoitą specyfikacją i Androidem 2.0 Eclair.

Duża sprzedaż oznaczała także, że szybko na jaw wyjdą usterki Motoroli Droid. Tak się też stało, użytkownicy narzekali na brak dźwięku z głośnika multimedialnego (pomagał restart) oraz problemy z autofocusem. Usterki te miały podłoże software’owe i zostały naprawione aktualizacją oprogramowania.

Zapowiedź LTE w Japonii

ziemia

Japoński operator NTT Docomo poinformował o zakończeniu testów i planach uruchomienia sieci LTE. Według zapowiedzi miała ona komercyjnie wystartować za dokładnie rok. Operator miał zamiar wydać na budowę infrastruktury 3,4 miliarda dolarów. Jednocześnie poinformowano, że budowa LTE jest najbardziej opłacalnym sposobem na zwiększenie przepustowości sieci komórkowej. NTT Docomo nie chciało z tego powodu inwestować w rozwój sieci HSPA+, ponieważ oznaczało to ogromne koszty i niewielkie efekty. Operator przedstawił także plany wyłączenia w 2012 roku sieci 2G. W Japonii nie sprzedawano już telefonów działających wyłącznie w sieci 2G, w związku z czym ta sieć stawała się bezużyteczna.

Jako ciekawostkę można dodać, że to nie w Japonii uruchomiono pierwszą na świecie sieć 5G, a w Sztokholmie.

YouTube z FullHD

Pedofilia YouTube system komentarzy

Dekadę temu YouTube poinformował o pracach nad wdrożeniem obsługi wideo w rozdzielczości FullHD. Decyzja ta była podyktowana rosnącą popularnością kamer obsługujących tę rozdzielczość. Finalnie obsługa wideo FullHD miała pojawić się na początku 2010 roku. Oczywiście niewielu z początku mogło z tego skorzystać, problemem były zbyt wolne łącza internetowe, za słabe komputery oraz monitory nie obsługujące tak wysokiej rozdzielczości. Pomijam telefony, ponieważ wyświetlacz FullHD w smartfonie zdawał się być wtedy czymś nierealnym. Warto przy okazji wspomnieć, że YouTube obsługę HD 720p wprowadził pod koniec 2008 roku.

Unia Europejska kontra ciasteczka

Gospodarka obiegu zamkniętego

Unia Europejska bez wątpienia wprowadziła wiele bezsensownych przepisów. 10 lat temu w projekcie nowego prawa telekomunikacyjnego zauważono wzmiankę o konieczności uzyskania pozwolenia przez operatorów witryn internetowych na przechowywanie ciasteczek. Ciasteczko to mały plik tekstowy zawierający konfigurację użytkownika witryny internetowej. Dzięki nim strona pamięta nasze ustawienia, ostatnie wyszukiwania oraz np. umożliwia automatyczne logowanie. Zapis dotyczący ciasteczek we wspomnianym prawie telekomunikacyjnym został zauważony bardzo późno, w zasadzie gdy było już za późno na jakąkolwiek reakcję. Z dzisiejszej perspektywy trzeba przyznać, że zapis ten nie miał żadnego sensu. Zgodę na przechowywanie ciasteczek i tak potwierdzają wszyscy, nawet jeśli nie wiedzą co to jest. To tylko dodatkowy przycisk, który i tak każdy musi kliknąć.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.