ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 10 przyśpieszy na HDD

Windows 10 1909 Update – czy warto pobrać? Tak! Oto widoczne zmiany

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft zobowiązał się do corocznego publikowania dwóch istotnych aktualizacji dla systemu Windows 10 i w tym roku nie jest inaczej. Od kilku dni użytkownicy mogą pobrać Windows 10 1909 Update. Ostatnio marudziłem, że nowych funkcji jest tu jak na lekarstwo w przeciwieństwie do poprzednich update’ów. Warto dodać, że nowa aktualizacja to bardziej dodatek Service Pack, zaprojektowany w celu utrzymania i ulepszenia już istniejącej wersji systemu Windows 10. Oznacza to, że osoby mające Windows 10 May 2019 Update i instalujące łatkę z listopada 2019 r., zobaczą znacznie szybszą fazę instalacji i ponownego uruchamiania, ponieważ nie instalują w pełni wydanej wersji systemu operacyjnego. To jedynie niewielka łatka. Czy zatem warto ją pobrać? Jakie zmiany faktycznie widać po zainstalowaniu wersji 1909?

Windows 10 1909 Update – zmiany w menu Start

Jak zwykle w przypadku nowej aktualizacji systemu, Microsoft wprowadził drobne poprawki i ulepszenia powłoki Windows 10, które obejmują menu Start, pasek zadań i centrum akcji. W Centrum akcji Microsoft udostępnił niewielką zmianę wizualną. Użytkownicy zobaczą teraz menu „hamburgera” w menu Start automatycznie rozwijające się po najechaniu na niego kursorem.

Windows 10 1909 update menu start

Ta funkcja jest właściwie częścią systemu Windows 10 od początku tego roku, ale nie została włączona dla wszystkich użytkowników. Teraz działa już na każdym zaktualizowanym systemie.  Niestety wydaje się, że nie można tego wyłączyć. Przyznam, że nowa funkcja jest nieco irytująca i nie wnosi niczego interesującego do doświadczenia użytkownika.

Windows 10 1909 update kalendarz

Przechodząc do bardziej przydatnych zmian, Microsoft dodał możliwość tworzenia wydarzeń w kalendarzu bezpośrednio z paska zadań. W menu po prawej stronie zostały wbudowane opcje ustalenia daty i godziny oraz lokalizacji. Użytkownicy mogą teraz dodawać nowe wydarzenia do swoich kalendarzy bez konieczności otwierania aplikacji Kalendarz.

Zobacz także: Te funkcje znikną z Windows 10!

Windows 10 1909 to lepsze zarządzania powiadomieniami

Ponadto w Centrum akcji zobaczymy nowy skrót „zarządzaj powiadomieniami” znajdujący się w prawym górnym rogu okienka. Przenosi on użytkownika do nowego miejsca w aplikacji Ustawienia, gdzie Microsoft zgromadził wszystkie opcje związane z powiadomieniami, które wcześniej były rozłożone na wiele różnych obszarów interfejsu.

Jeśli chodzi o powiadomienia, Microsoft wprowadził wiele dodatkowych ustawień i opcji powiadomień, wszystko w imię cyfrowego zdrowia i dobrego samopoczucia. Chociaż wiele z tych opcji nie jest szczególnie nowych, nowością jest możliwość przeskakiwania do nich wszystkich w jednym miejscu za pomocą samych powiadomień. Na przykład teraz w każdym wyskakującym okienku znajduje się ikona ustawień, która po kliknięciu zapewni menu rozwijane z szybkim dostępem do dodatkowych opcji powiadomień dla tej aplikacji lub możliwością całkowitego wyciszenia przyszłych wiadomości z aplikacji.

Windows 10 1909 Update

Jeśli użytkownik zdecyduje się dostosować powiadomienia programu, nastąpi przejście do strony w aplikacji Ustawienia, na której użytkownicy mogą dostosowywać i zmieniać czas i sposób ich wyświetlania. Na przykład można dostosować takie ustawienia, jak: odtwarzanie dźwięku, wyświetlanie na pulpicie lub w Centrum akcji, czy powiadomienie jest ukryte na ekranie blokady itd.

Te opcje są bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która aktywnie korzysta z wbudowanego systemu powiadomień systemu Windows 10 tak jak ja.

Lepsza wyszukiwarka w Eksploratorze plików

Eksplorator plików w Windows 10 1909 również otrzymał znaczącą zmianę. Wyszukiwarka Windows obsługuje teraz także pasek wyszukiwania w eksploratorze plików. Jest to ta sama funkcja, która zasila pasek wyszukiwania na pasku zadań i pozwala przeszukiwać nie tylko lokalny katalog, ale także pliki przechowywane w OneDrive.

Eksplorator plików

Microsoft stara się, aby wszystkie paski wyszukiwania w systemie Windows 10 działały tak samo. Nie musisz zastanawiać się, który z nich jest najlepszy do użycia, gdy szukasz plików, zdjęć i dokumentów. Dzięki aktualizacji z listopada 2019 r. pasek wyszukiwania Eksploratora plików może teraz wyszukiwać te same pliki, co pasek wyszukiwania na pasku zadań i odwrotnie.

Windows Ink

Microsoft zaktualizował także Windows Ink Workspace. Stary obszar roboczy Ink zniknął, a na jego miejscu znalazł się nowy, minimalistyczny „pasek”, który niczym nie przypomina obszaru roboczego. Zapewnia szybki dostęp do aplikacji Microsoft Whiteboard (która nie jest instalowana domyślnie), a także przycisk do robienia zrzutów ekranu i nanoszenia pisma odręcznego za pomocą wbudowanej aplikacji Snip & Sketch. Niestety żadnego z tych skrótów nie można dostosowywać, co oznacza, że Ink Workspace nie jest już miejscem dostępu do wszystkich aplikacji na komputerze, które obsługują rysik.

Inne zmiany

Microsoft twierdzi, że wprowadził ogólne ulepszenia systemu operacyjnego, które poprawiają żywotność baterii i wydajność komputerów z „niektórymi procesorami”. Nie wspomina, których procesorów to dotyczy, ale miło jest wiedzieć, że niektórym komputerom „będzie lepiej” po aktualizacji. Wprowadzono także „zasadę rotacji”, która lepiej rozdziela obciążenia na preferowane rdzenie komputera, co oznacza, że ​​Windows 10 jest teraz mądrzejszy w ustalaniu, gdzie musi skupić się na wydajności, aby uzyskać jak najlepsze wrażenia użytkownika. Ponadto w Windows 10 1909 Update znajdują się inne mniejsze zmiany, które prezentowałem Wam w changelogu.

Źródło: windowscentral

Sprawdź najnowsze wpisy