update Windows 10 Exploit Protection

O nie! Te funkcje Windows 10 zostaną niedługo usunięte! Zobacz listę

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Microsoft stale dodaje nowe funkcje do Windows 10 za pomocą aktualizacji, takich jak ta ostatnia z listopada 2019 r. Co prawda w łatce tej nowości jest jak na lekarstwo, ale przynajmniej Microsoft usprawnił działanie systemu. Okazuje się jednak, że kij ma dwa końce, a oprócz dodawania nowości, gigant jest skłonny usuwać niektóre opcje, które według niego nie są używane. Przed Wami zaktualizowana lista zagrożonych funkcji systemu Windows 10, które mogą niedługo bezpowrotnie zniknąć z systemu.  

Funkcje Windows 10, które mogą zostać usunięte

Funkcje Windows 10, które znikną na przykładzie aplikacji „kontakty”

Być może najbardziej zauważalną funkcją, która nie jest już rozwijana, jest aplikacja My People (znana również jako „Kontakty”). Ta aplikacja znajduje się po prawej stronie paska zadań, a ikona dwóch osób jest dość powszechnym widokiem dla większości osób, które nie zmieniły domyślnego ustawienia. Aplikacja Kontakty to zasadniczo lista wszystkich kontaktów z różnych kont, która zawiera dane znajomych osób takie jak: numer telefonu, adres e-mail lub numer ID Skype.

Funkcje Windows 10 Kontakty

Za tą funkcją nie będę płakał, gdyż z niej w ogóle nie korzystam. Według Microsoftu: „My People nie jest już rozwijany i może zostać usunięty w przyszłej aktualizacji”. Firma zwykle zaprzestaje opracowywania aplikacji i funkcji, które jej zdaniem nie wystarczają, aby usprawiedliwić czas, jaki programiści poświęcają na pracę nad aplikacją. Użycie wyrażenia: „może zostać usunięty” może dać nielicznym użytkownikom korzystającym z aplikacji „kontakty” nadzieję, że Microsoft może zmienić zdanie. Niestety jest to mało prawdopodobne, chyba że nastąpi nagły napływ osób korzystających z programu. Co prawda Microsoft w przeszłości zmienił zdanie na temat możliwości usunięcia aplikacji, takich jak Paint, jednak był to wyjątkowy przypadek. Paint to kultowa część systemu Windows, której ludzie pożądają, a kiedy Microsoft ogłosił, że go „zabije”, użytkownicy Windows 10 zareagowali z wściekłością.

Niestety aplikacja „kontakty” nie cieszy się taką popularnością. Jest bardzo prawdopodobne, że jej dni są policzone.

Lista Microsoftu dotycząca niepopularnych aplikacji i funkcji, które znikną, jest dość długa, co sugeruje, że gigant staje się bezwzględny. Prawdopodobnie istnieje wiele aplikacji i funkcji, o których nigdy nie słyszeliście (dlatego tak naprawdę znajdują się na tej liście), ale jest wśród nich także kilka ważnych, których „ubicie” nie będzie dla wielu użytkowników pozytywne. Co jeszcze znajdziemy na liście?

Windows To Go

Windows to Go

Windows To Go, który pozwolił użytkownikom Windows 10 Enterprise i Windows 10 Education na utworzenie bootowalnego obszaru roboczego Windows To Go z zewnętrznego dysku twardego (podobnego do dysków Linux Live) został wyłączony, głównie dlatego, że potrzebuje określonego typu USB, który nie jest już popularny.

Print 3D

Aplikacja Print 3D również zostanie zabita, a program 3D Builder stanie się zalecanym programem do drukowania 3D w systemie Windows 10.

OneSync

OneSync, który synchronizuje dane aplikacji Mail, Kalendarz i Kontakty, zostanie również usunięty. Tę samą funkcjonalność ma aplikacja Outlook.

Narzędzie wycinania

Narzędzie wycinania, które służy do robienia zrzutów ekranu, nie jest już rozwijane. Wiadomo o tym już od jakiegoś czasu. Microsoft jednak zapewnił użytkownikom nową funkcję o nazwie: „Wycinek i szkic”, która zasadniczo robi to samo. Korzystam z tej funkcji od wielu tygodni aktywując ją klawiszami Win + Shift + S.

Te funkcje Windows 10 znikną, czyli ma być lżej

Każda z tych aplikacji i funkcji (i inne, których nie ma na liście) mają fanów, którzy będą rozczarowani, że ich już nie zobaczą. Jednak w wielu przypadkach ich zniknięcie z Windows 10 jest zasadne skoro niewiele kto ich używa.  W końcu „przycięcie” systemu Windows 10 i wyeliminowanie nieużywanych funkcji i aplikacji jest dobrym posunięciem, ponieważ zapobiega nadmiernemu rozdęciu systemu operacyjnego. Takie działania nawet w minimalny sposób z pewnością poprawią działanie systemu.

Źródło: techradar

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy