ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
surface duo microsoft z androidem

Dlaczego Microsoft produkuje smartfon z Androidem? To proste

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Dlaczego Microsoft buduje smartfon z Androidem. W końcu to właśnie ta firma chciała wycofać się z branży sprzętu telefonicznego zaledwie kilka lat temu. To jednak nie jest cała historia, która składa się na aktualną sytuację. Duża część decyzji Microsoftu o zabiciu działu smartfonów była spowodowana tym, że Windows Phone nie był tam, gdzie gigant chciał, aby był – żadna ilość ulepszeń sprzętu lub oprogramowania tego nie zmieniła.

Śmierć mobilnego Windows 10 i początki Surface Duo

windows phone

Nawet po śmierci Windows 10 Mobile i linii produktów Lumia, Microsoft nadal pracował nad nowym typem smartfona. To urządzenie, noszące nazwę Andromeda, było kieszonkowym telefonem z podwójnym ekranem, który znamy teraz jako Surface Duo. Microsoft chciał stworzyć Surface Duo, jeszcze przed uśmierceniem mobilnego Windowsa. Był to projekt, który zaczął się rozwijać już kilka lat temu.

Prawdą jest, że gdy Surface Duo raczkował, działał z systemem Windows. Jednak po tym, jak Windows Mobile umarł, a sytuacja z aplikacjami na Windows nie uległa poprawie, Microsoft ostatecznie zdecydował się na Androida. Gigant od pewnego czasu przyjmuje Androida jako najlepszy mobilny system operacyjny.

Dlaczego Microsoft tworzy telefon z Androidem?

Microsoft potrzebuje większej sceny, aby zaprezentować to, co ma do zaoferowania na Androidzie. Surface jako marka zawsze polegała na prezentowaniu najlepszych rozwiązań firmy, a w 2020 roku najlepsze wysiłki spółki nie ograniczą się już do systemu Windows. Niewyprodukowanie telefonu, „bo to nie Windows”, byłoby niesprawiedliwe wobec ciężkiej pracy, jaką Microsoft włożył w Androida w ciągu ostatnich kilku lat. Za przykład można podać najlepsze aplikacje firmy z Redmond, które dostępne są na smartfony z Androidem.

Gdy spółka stworzy własny telefon, będzie mogła kontrolować swój ekosystem znacznie bardziej. Ta kontrola pozwoli Microsoftowi zintegrować Surface Duo z Windowsem bardziej niż w przypadku zwykłego smartfona. To główny powód, dla którego Surface Duo istnieje. Ma pokazać najlepsze wysiłki Microsoftu na Androida i udowodnić światu, że spółka wciąż może wprowadzać innowacje w przestrzeni mobilnej dzięki ofercie, która ulepsza ekosystem Microsoft. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego Surface Duo jest w produkcji. Gigant z Redmond naprawdę uważa, że ​​może zmienić sposób korzystania z telefonu umożliwiając zwiększenie wydajności w podróży.

Zobacz także: Google wyśmiewa konkurencję, a Pixel ma funkcje, których nie potrzebował

Dwa ekrany lepsze niż jeden

Microsoft dąży do tego, aby użytkownik pracował lepiej i uważa, że ​​konfiguracja podwójnego ekranu w Duo jest kluczowym elementem w „odblokowaniu” wydajności urządzenia, które mieści się w kieszeni. Wierzy w to tak bardzo, że chociaż miał wybór, zdecydował się nie zastosować pojedynczego, składanego ekranu (np. w przypadku Galaxy Fold). Nie było to spowodowane ograniczeniami technicznymi. Microsoft po prostu uważa, że ​​dwa ekrany są lepsze niż jeden.

surface duo microsoft z androidem

Czas pokaże, czy jest to poprawne podejście, ale widzę tutaj logikę. Posiadanie dwóch ekranów wydaje się być znacznie bardziej przydatne, przynajmniej w teorii. Po złożeniu ekranów, urządzenie można używać jako typowego smartfona.

Oprócz tego posiadanie dwóch ekranów umożliwia także znacznie więcej „pozycji pracy”, takich jak tryb „namiotu”, a nawet tryb laptopa. Może się wydawać, że Surface Duo jest zbyt mały, aby mógł działać w prawdziwym trybie laptopa, ale być może praktyka to zweryfikuje. Jedno jest pewne: Urządzenie z pojedynczym ekranem nie ma takiej elastyczności pracy. Pojedynczy ekran jest dobry do robienia jednej rzeczy na raz.

Microsoft i smartfon z Androidem to niskie ryzyko

Surface Duo z systemem Android oznacza, że ​​jest to przedsięwzięcie niskiego ryzyka, a także stanowi niskie ryzyko zakupu dla konsumentów. Klienci lubią duże ekosystemy wsparte przez deweloperów aplikacji. Gdyby Surface Duo był tworzony z systemem Windows, jego sukces byłby uzależniony od niewiarygodnie dużej sprzedaży, aby przekonać programistów do tworzenia aplikacji dla niego. Jednak podobnie jak w przypadku Windows Phone, konsumenci nie kupiliby go, ponieważ programiści nie tworzyliby dla niego aplikacji. To z kolei było powodem, dla którego ludzie nie chcieli kupować urządzeń z mobilnym Windowsem.

Microsoft może więc mieć pewność, że nie musi zapewniać ekosystemu klientom, którzy kupią Surface Duo. Sami kupujący mogą być pewni, że mają już dobry ekosystem. Nawet jeśli Microsoft porzuci urządzenie, to nadal będzie otrzymywać aktualizacje oprogramowania za pośrednictwem Play Store przez wiele lat.

Microsoft z Androidem – Surface Duo dla fanów

Myślę, że Surface Duo istnieje również dla fanów. Mam na myśli fanów Microsoftu. Firma zaczyna zdawać sobie sprawę, że powstało grono wielbicieli marki Surface, których trzeba zaspokoić w różnych obszarach. Firma chce im dać coś, czego jeszcze nie mają, a co zmieści się w kieszeni.

Microsoft z Androidem Surface Duo

Microsoft nie oczekuje, że Surface Duo będzie się sprzedawać w dużych liczbach. Surface Duo nie planuje konkurować z Samsungiem Galaxy S ani iPhone’em. To urządzenie może istnieć dla zagorzałych fanów Microsoft i użytkowników ekosystemu firmy.

Surface jako marka jest obecnie w miejscu, w którym ludzie ją rozpoznają. Świadomi klienci lubią kupować sprzęt, którego oprogramowanie i hardware pochodzi od jednej firmy. Brakuje im jednak telefonu od Microsoftu. Poniekąd będzie tak z Surface Duo. Myślę, że spółka dogada się z Google i na jej smartfonie wszystkie aplikacje firmy z Redmond będą preinstalowane. W końcu Microsoft doda zapewne modyfikacje do systemu, przez co użytkownicy poczują się prawie jak na Windowsie.

Źródło: windowscentral

Sprawdź najnowsze wpisy