Microsoft miał wielki dzień podczas prezentacji nowych produktów z linii Surface. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie urządzenia z dwoma ekranami, takie jak Surface Duo i Surface Neo, które pojawią się w przyszłym roku. Co ciekawe, to pierwsze będzie miało Androida na pokładzie. Czy Microsoft traktuje zatem Windows po macoszemu?

Świat poza Windows

W wywiadzie z Wired, szef Microsoftu, Satya Nadella powiedział: „najważniejszy jest dla nas model aplikacji i doświadczenie”. Czy to oznacza, że Windows spadł z listy ważności w firmie Microsoft? „To, w jaki sposób ludzie będą pisać aplikacje dla Duo i Neo, będzie miało ze sobą znacznie więcej wspólnego niż pisanie aplikacji dla systemu Windows lub aplikacji na Androida, ponieważ chodzi o Microsoft Graph”. Tę część wypowiedzi przytaczałem już kilka dni temu w innym artykule.

Microsoft z Androidem Surface Duo

W tym miejscu Microsoft sygnalizuje jednak zmiany, które są widoczne, odkąd Nadella przejął stanowisko szefa ponad pięć lat temu. W zeszłym roku zreorganizował dział Windows w spółce, co doprowadziło do odejścia byłego szefa Windows, Terry’ego Myersona, a główny rozwój systemu został przeniesiony do zespołu chmury i AI. Stwierdzenie, że Microsoft jest gotowy na świat poza Windows, jest dziś bardziej aktualne, niż kiedykolwiek.

Zobacz także: Windows 10 X – co o nim wiemy?

Windows jest wciąż istotny

Windows to wciąż bardzo istotna część Microsoftu, ale to nie przyszłość firmy. Nadella sygnalizuje, że spółka skupia się na Microsoft Graph, kolekcji interfejsów API, która łączy urządzenia z usługami chmurowymi Microsoft i działa jako ważna brama do Windows, Office 365 i Azure. Wygląda na to, że firma współpracuje z Google, aby połączyć Graph głębiej z Androidem.

Microsoft nie zdradził szczegółów współpracy z Google podczas prezentacji Surface Duo. Urządzenie z Androidem to znacząca zmiana i powrót do smartfonów dla Microsoftu, tym razem bez Windowsa. Szef działu Surface, Panos Panay, powiedział: „istnieją setki tysięcy aplikacji, a ty ich potrzebujesz. To całkiem proste. Potrzebujesz dosłownie aplikacji”.

Smartfon z Androidem

Wydanie kolejnego smartfona z systemem Windows i bez kluczowych aplikacji zakończyłoby się klapą. W związku z tym Microsoft zwrócił się do Google, aby uzyskać dostęp do Sklepu Play i może nawet o więcej uprawnień. Firma zasugerowała, że współpracuje bezpośrednio z Google na urządzeniach z podwójnym ekranem, a niektóre dodatkowe interfejsy API poprawiają działanie.

konferencja microsoft październik 2019 surface duo

Może to oznaczać, że Microsoft adoptuje system Android w taki sposób, że wróci do projektu Android Open Source Project (AOSP), podobnie jak firma przyjęła i ulepsza Chromium. Jeśli tak jest, to naprawdę wygląda na to, że przyszłość Microsoftu opiera się na kodzie Google. Jednak Panay nie wydaje się myśleć, że Windows nie jest już ważny.

Przyszłość Microsoftu

„Nie, nie, nie, nie, nie, nie” – mówi Panay w odpowiedzi na Androida jako przyszłość Microsoftu. „Chcesz dać klientom to, czego chcą w formie, której używają. Nauczyliśmy się tego – dostarczmy właściwy system operacyjny na właściwy produkt lub odwrotnie. Ale jaki jest właściwy system na dany produkt? W tym wypadku Android był oczywistym wyborem. Jeśli chodzi o pozostałe obszary, Windows jest wszystkim”.

Windows jest wciąż ważny dla osób obecnie korzystających z niego, ale Nadella wie, że wkrótce nie będzie. Klienci korporacyjni nadal polegają na systemie Windows w przypadku starszych aplikacji komputerowych, pakietu Microsoft Office i wielu innych. Gdzie indziej komputeryzacja polega na przejściu na urządzenia mobilne. Aplikacje stają się coraz bardziej wieloplatformowe i polegają na technologiach internetowych zamiast natywnych zaczepach systemu operacyjnego. Microsoft podążył za tym trendem dzięki wielu aplikacjom na Androida i iOS oraz wprowadzając pakiet Office na iPada prawie pięć lat temu.

Integracja Windowsa z Androidem

Microsoft koncentruje się teraz na zapewnieniu, że rzeczy takie jak Office i Microsoft Teams błyszczą w każdym systemie operacyjnym. Oznacza to, że opracowywanie i ulepszanie systemu Windows jest mniej ważne dla firmy, ale ulepszanie Androida i Chromium, aby aplikacje i usługi Microsoftu mogły działać lepiej, jest oczywistym krokiem na przód. Panay nazywa to „opracowywaniem interfejsów API, które tworzą magiczne wrażenia na podwójnych ekranach”, a jeśli Microsoft odniesie sukces, może to oznaczać, że zobaczymy znacznie lepszą integrację między Windowsem i Androidem niż obecnie.

Windows 10 nowe funkcje

Microsoft ujawnił minimum szczegółów na swoim wydarzeniu Surface, obiecując więcej informacji o oprogramowaniu w nadchodzących miesiącach i na konferencji deweloperskiej Build. Jeśli Google chce otworzyć system Android na większą integrację z systemem Windows, zapewne będzie on potrzebował większego dostępu do systemu Windows w ramach umowy.

Microsoft uznał już Androida za mobilny odpowiednik systemu Windows, więc jeśli to partnerstwo zostanie wykonane poprawnie, być może zobaczymy lepsze aplikacje Google w systemie Windows, Microsoft przykładowo umożliwi użytkownikom Windows 10 wyszukiwanie w Google za pomocą wyszukiwania systemowego. Gigant od wielu lat próbuje wymusić swoje ustawienia domyślne w systemie, a Google zrobił wszystko, aby udaremnić działanie mobilnego Windowsa i przeglądarki Microsoft Edge. Najwyższy czas, aby zarówno Google, jak i Microsoft zaoferowały najlepsze rozwiązanie dla swoich wspólnych klientów.

Źródło: theverge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.