ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iPad Pro 3D ToF

Kamera 3D ToF w iPadzie Pro – w tym szaleństwie jest metoda

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Słyszeliśmy już wiele plotek na temat obecności sensorów ToF w przyszłych smartfonach Apple. Niestety, nowa kamera 3D praktycznie na pewno nie pojawi się w iPhone Pro. Nowy telefon z Cupertino zadebiutuje już w przyszłym miesiącu i zostanie pozbawiony tego rozwiązania. Nie jest po prostu jeszcze gotowe. Nowy raport The Elec z Korei Południowej podaje nam serwis MacRumors. Sugeruje on bardzo ciekawe rozwiązanie. Podobno kamera ToF pojawi się w kolejnej generacji iPada Pro i będzie on pierwszym urządzeniem Apple z tym rozwiązaniem. Premiera nowych tabletów ma odbyć się w marcu 2020 roku. Całość wydaje się być słuszna. iPad Pro 2018 jest na tyle mocnym i udanym urządzeniem, że zastępowanie go już w tym roku nie ma sensu. Debiut nowej serii modeli odbędzie się dopiero przy prezentacji nowego rozwiązania. 

Zobacz także: Motorola Moto E6 Plus ma prosty cel — być porządnym smartfonem w niskiej cenie

Kamera ToF 3D w iPad Pro

Raport podaje, że producentem niektórych elementów kamery 3D ToF będzie Derkwoo Electronics z Korei Południowej. Wytwarzanie komponentów rozpocznie się jeszcze w tym roku. Jeżeli firma Tima Cooka dotrzyma marcowej daty premiery, co wydaje się bardzo możliwe, to nowy zespół czujników zobaczymy we flagowych tabletach pół roku wcześniej niż w przypadku smartfonów. Sensory Time of Flight mierzą czas w jakim wiązki LED odbijają się od obiektów przed nimi. Pozwala to na znacznie większą dokładność  w rzeczywistości rozszerzonej, niż w przypadku metod uczenia maszynowego, stosowanego w aktualnych iPhone’ach. Kamera TrueDepth obecna w przednich aparatach smartfonów z Cupertino jest bardzo dokładna, ale wykorzystuje zupełnie inną technologię. Nie jest ona skuteczna z dalszej odległości. 

Kamera ToF w iPadzie, a nie w iPhone?

Z jednej strony ta decyzja może wydawać się mocno nietypowa. Kamera 3D ToF może zadebiutować właśnie w iPadzie Pro, a nie w nowym modelu iPhone’a. Dlaczego tak może się stać? Firma Tima Cooka demonstruje technologię AR przede wszystkim na iPadach. Najwyraźniej uważa, że jest ona lepiej dopasowana właśnie do tych sprzętów. Możliwe, że niezawodne czujniki mogą zdecydowanie zwiększyć popularność zarówno tabletów z nadgryzionym jabłkiem w logo, jak i rzeczywistości rozszerzonej. Mimo tego i tak trudno sobie wyobrazić, że to nie iPhone będzie pionierem nowych rozwiązań. Raporty też mogą podawać sprzeczne informacje. Bloomberg twierdzi, że iPady Pro mogą doczekać się aktualizacji już w tym roku. Jednak wydaje się to być pozbawione sensu. Zeszłoroczne urządzenia cały czas mają ogromny zapas mocy. Jakiekolwiek zmiany nie są aktualnie potrzebne. Informacje pochodzące z Korei, mówiące o wiosennej premierze lepiej pasują do strategii Apple.

Czym jest kamera 3D ToF?

Kamera ToF czyli Time of Flight jest oparta na pomiarze czasu, jaki zajmuje obiektowi, cząstce lub fali (elektromagnetycznej czy akustycznej) przebycie dystansu przez medium. Informacja ta może być następnie wykorzystana do ustalenia standardu czasowego, jako sposobu pomiaru prędkości lub długości ścieżki. Ewentualnie jako sposobu na poznanie właściwości cząstki lub medium. To może służyć do wykrywania aparatem obiektów w 3D.

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy