ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Plany Huawei co do Harmony OS

Autorski system Huaweia oficjalnie. Poznajcie Harmony OS

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Doniesienia o autorskim systemie Huaweia zaczynały nabierać tempa wraz z zakazem, którego kilka miesięcy temu nałożył na wspomnianą firmę prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. Zakaz ten mówił o niemożliwości współpracy Huaweia z amerykańskimi firmami, w tym Google, którego własnością jest Android. Chińska firma rzecz jasna nie mogła sobie pozwolić na zostanie z niczym, więc nic dziwnego, że po cichu opracowywała swój własny system. Co prawda teraz zakaz został zniesiony i Huawei znów może współpracować z Google, jednak firma nie ma zamiaru porzucać swojego planu B, jakim jest autorski system. Dotychczasowe plotki donosiły, że będzie on nosił nazwę HongMeng OS, jednak okazało się to nieprawdą. System Huaweia nosi nazwę Harmony OS i został właśnie zaprezentowany. Oto garść informacji o najnowszym dziecku giganta.

Harmony OS oficjalnie

Huawei Harmony OS

Cztery dni temu pisałem, że wiemy, kiedy Huawei najprawdopodobniej zaprezentuje swój autorski system. Przecieki okazały się prawdziwe, bo firma rzeczywiście pokazała swoje dzieło. Możemy już zapomnieć o HongMeng OS i zacząć przyzwyczajać się do Harmony OS, które w mojej opinii brzmi o wiele lepiej. Wspomniany system, podobnie jak Fuschia OS, bazuje na mikrojądrze. CEO Richard Yu poinformował, że dzięki temu Harmony OS będzie mogło bez problemu trafić na wiele rodzajów urządzeń – m.in. smartfony, inteligentne głośniki, komputery, smartwatche, tablety oraz samochody. Aby zapewnić zgodność z wyżej wymienionymi sprzętami, Huawei zadbał o to, by ich autorski system działał na konfiguracjach, w których pamięć RAM waha się od zaledwie kilobajtów do setek gigabajtów. Nie da się ukryć – brzmi imponująco.

Aplikacje na Harmony OS

Harmony OS

Plotki o autorskim systemie Huaweia wielokrotnie mówiły, że będą na nim działać aplikacje z Androida. To prawda, jednak jeszcze nie działają – ma się to zmienić w przyszłości. Co więcej, prócz aplikacji z Androida, z Harmony OS mają współpracować także te Linuxowe i HTML5. Aby ułatwić życie programistom, Huawei zapewni im dostęp do swojego kompilatora ARK, który pomoże kompilować kod z wielu języków, w tym C / C++, Javy i Kotlina. Firma zapewni także nowy zestaw SDK zapewniający kompatybilność z różnymi urządzeniami. Warto jeszcze wspomnieć, że Huawei potwierdził iż Harmony OS nie będzie zezwalał na roota, co według niego jest zagrożeniem bezpieczeństwa także na Androidzie i Linuxie.

Czy Huawei porzuci Androida na rzecz Harmony OS?

Odpowiedź jest prosta: absolutnie nie. Chińska firma cały czas zamierza używać na swoich smartfonach Androida. Harmony OS pozostanie póki co w cieniu, a konkretnie do momentu, w którym znów stanie się coś, co uniemożliwi Huaweiowi korzystanie z Androida. Firma nie zawaha się wtedy, by natychmiastowo przenieść się na Harmony OS. Brzmi sensownie.

Zobacz także:Ogromne zmiany w bankowości elektronicznej i mobilnej. Przeczytaj, by nie zostać z ręką w nocniku

Harmony OS stanie się systemem Open Source

Huawei nie jest zainteresowany wyłącznością Harmony OS tylko na swoje telefony. Co więcej, w przyszłym roku system ten przejdzie na model Open Source, co oznacza, że także inni producenci będą mogli z niego korzystać i rozwijać go razem z Huaweiem. Jeśli jednak nikt nie będzie zainteresowany, to firma wciąż będzie pracować nad swoim dzieckiem, samodzielnie.

Podsumowanie

Pierwszym urządzeniem z Harmony OS 1.0 będzie nowy telewizor Honor Vision, który trafia do sprzedaży już jutro. Na chwilę obecną Huawei nie potwierdził jeszcze planów co do wydania smartfona z Harmony OS, jednak pewne doniesienia sugerują, że Mate 30 Lite może posiadać właśnie wspomniany system. Nie da się ukryć, że dzieło Huaweia zapowiada się bardzo ciekawie. Decyzja o stworzeniu własnego systemu okazała się strzałem w dziesiątkę, bo teraz firma nie musi się już obawiać, że znów zostanie z niczym, gdy Donald Trump po raz kolejny zmieni zdanie.

Źródło: PhoneArena

Sprawdź najnowsze wpisy