Wczoraj odbyła się konferencja Samsunga, której bez wątpienia wyczekiwało wielu fanów mobilnych urządzeń. Gigant pokazał na niej m.in. swoje najnowsze flagowce, Galaxy Note10 i Galaxy Note10+ oraz niezwykłego, bardzo mobilnego laptopa. Odpowiedzieliśmy już na pytanie „Czy Samsung Galaxy Note10 to obecnie najlepszy flagowiec na rynku?„, więc teraz przyszła pora, by przekonać Was, że tegoroczny S Pen jest najlepszy ze wszystkich dotychczas wydanych. W zasadzie to nie my spróbujemy Was przekonać, a sam Samsung, który przygotował bardzo ciekawą infografikę. Przypomnimy sobie także jak smartfony z serii Galaxy Note oraz S Pen zmieniały się na przestrzeni lat.

S-Pen w Galaxy Note10 jest pełen nowości

Note10 S Pen

Nowy S Pen, którego otrzymujemy w zestawie z Galaxy Note10 i Galaxy Note10+ jest po prostu fenomenalny – Samsung znacząco usprawnił go w stosunku do zeszłorocznego modelu. A skoro już o poprzednim roku mowa, to należy wspomnieć, że wtedy S Pen zyskał moduł Bluetooth. W tym roku gigant wyposażył swój rysik dodatkowo w 6-osiowy czujnik ruchu zbudowany z żyroskopu i akcelerometru. Dzięki temu rozwiązaniu można, wykonując gesty rysikiem w powietrzu można np. zmieniać tryby w aplikacji aparatu czy wykonywać zdjęcia. Oczywiście na tym lista nowości się nie kończy. Samsung pomajstrował też w swoich narzędziach programistycznych, dzięki czemu gesty S Pena będą mogły być wykorzystywane w aplikacjach firm trzecich – oczywiście o ile ich twórcy zdecydują się na wprowadzenie odpowiednich modyfikacji. Na sam koniec należy dodać, że rysik pozwoli wkrótce na bezdotykową obsługę aplikacji YouTube.

Zobacz także: Wiemy, kiedy Huawei oficjalnie zaprezentuje EMUI 10

Na deser – historia S Pena

Z okazji premiery Note’a10, Samsung przygotował powyższą, bardzo ciekawą infografikę. Możemy się z niej dowiedzieć o najważniejszych nowościach w konkretnych modelach Galaxy Note oraz S Pen. Przybliżmy je sobie, zaczynając od początku – nieco bardziej dokładnie, niż na infografice.

Galaxy Note – rok 2011

W 2011 roku ukazał się pierwszy smartfon z serii Galaxy Note noszący nazwę po prostu Galaxy Note. Rozmiar smartfona, który wynosił 5,3 cala robił wtedy wielkie wrażenie. Można powiedzieć, że to właśnie to urządzenie spopularyzowało tzw. phablety i udowodniło, że czasami większe = lepsze. S Pen, który był dołączany do zestawu mierzył 14 mm długości i rozpoznawał 256 poziomów nacisku. Obsługiwał także kilka gestów, szybkie skróty i S Memo.

Galaxy Note2 – rok 2012

Galaxy Note2 zadebiutował z jeszcze większym ekranem, niż jego poprzednik – mierzył 5,5 cala. Druga generacja rysika była bardziej dokładna, bo tym razem rozpoznawała aż 1024 poziomy nacisku. S Pen ponadto nieco urósł oraz zyskał funkcjonalność Air View, która pozwalała obsługiwać Note2 za jego pomocą.

Galaxy Note3 / Galaxy Note3 Neo – rok 2013

Smartfon po raz kolejny urósł, tym razem do 5,7 cala. Wygląd rysika stał się bardziej minimalistyczny, a ponadto zyskał funkcję Air Command, która pozwalała wywołać menu ze skrótami do różnych akcji.

Galaxy Note4 – rok 2014

W tym roku urządzenie nie urosło. Przekątna ekranu Galaxy Note4 pozostała dokładnie taka sama jak w przypadku Galaxy Note3. Smartfon zaś wprowadził funkcję szybkiego ładowania oraz uwielbiany czytnik linii papilarnych. Prócz tego do urządzenia trafiło też kilka nowych sensorów, w tym czujnik pulsu. Czułość S Pena zwiększyła się do 2048 poziomów nacisku, a ponadto zyskał on funkcję Smart Select, która pozwalała na łatwe zaznaczanie tekstu, kopiowanie go i wklejanie. Dodatkowo za pomocą rysika można było od teraz obrabiać także zdjęcia czy grafiki.

Galaxy Note4 Edge – rok 2014

Galaxy Note4 Edge ujrzał światło dzienne w tym samym czasie, co standardowy Note4. Wnętrze urządzenia ani S Pen do niego dodawany nie zmieniły się w stosunku do modelu podstawowego. Zmienił się za to nieco design smartfona, bo to właśnie w tym modelu wprowadzono zaokrąglony ekran. Ekran zmalał o 0,1 cala, do 5,6′.

Galaxy Note5 – rok 2015

Niestety Note5 nigdy nie trafił do Europy, przez co zakupienie go w Polsce było niemal niemożliwe. Przekątna ekranu smartfona po raz kolejny pozostała taka sama. Sam rysik S Pen nie otrzymał zbyt wielu ciekawych zmian. Na uwagę zasługiwała jedynie funkcja Scroll Capture.

Galaxy Note FE – rok 2017

Rok 2017 nie był dla Samsunga zbyt łaskawy. Pojawił się wtedy Galaxy Note7, którego odświeżoną wersję następnie ochrzczono mianem Note FE. Wszystko dlatego, iż seria Galaxy Note7 okazała się wadliwa, przez co smartfony potrafiły wybuchać. Ostatecznie urządzenia zostały wycofane ze sprzedaży, a nieco później kupić można było wersję FE – Fan Edition. Rysik stał się bardziej czuły – liczba poziomów nacisku urosła do 4096. Stylus stał się wodoszczelny, a ponadto można było dzięki niemu w łatwy sposób tłumaczyć tekst na inne języki.

Galaxy Note8 – rok 2017

W 2017 rok ukazał się także Galaxy Note8. Jego ekran wyraźnie urósł, aż do 6,3 cala. Rysik nie otrzymał wielu zmian – warto jedynie wspomnieć, że ulepszono pisanie na wyłączonym ekranie.

Galaxy Note9 – rok 2018

Galaxy Note9 urósł o 0,1 cala. Wprowadzono w nim stosunkowo niewiele nowości w porównaniu do modelu wydanego rok wcześniej. Rysik S Pen zyskał zyskał za to sporo nowych usprawnień. Najważniejszą z nich jest oczywiście Bluetooth, za pomocą którego można było korzystać ze stylusa z dala od urządzenia – można było zrobić z niego np. pilota. Rysik zyskał też swój akumulator, a ładować go można było po prostu umieszczając go w smartfonie.

Galaxy Note10 – 2019

W tym roku Galaxy Note10 zyskał aż dwa rozmiary – mniejszy i większy. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o samym urządzeniu, to zapraszam do przeczytania naszego wpisu dot. jego premiery. O nowościach w S Penie możecie przeczytać na górze. Który smartfon z serii Galaxy Note i rysik był Waszym zdaniem najbardziej rewolucyjny? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: gsmarena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.