ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Wyruszamy do Londynu na premierę nowego HTC One – czego się spodziewamy?

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Artykuły
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po miesiącach pełnych oczekiwania i nieustających przecieków, wielkimi krokami zbliża się premiera jednego z najbardziej wyczekiwanych smartfonów tego roku. Już jutro, równolegle w Londynie oraz w Nowym Jorku, odbędzie się prezentacja następcy cieszącego się wielką popularnością smartfona HTC One. Z tej okazji wybieram się do Wielkiej Brytanii, by móc być naocznym świadkiem tego wydarzenia, a także by móc podzielić się z czytelnikami Android.com.pl moimi pierwszymi wrażeniami związanymi z nowym flagowcem HTC na najbliższy rok.

Choć sama premiera następcy modelu One wciąż owiana jest mgiełką tajemnicy, to jednak każdy, kto choć odrobinę uważnie śledził wiadomości i doniesienia publikowane w ciągu ostatnich tygodni, ma już w głowie niemalże pełny obraz dotyczący nadchodzącego smartfona i może wydawać się, że sama premiera pozostaje w tym momencie wyłącznie formalnością. A może jednak HTC uda się nas czymś jutro zaskoczyć?

the-all-new-htc-one-att-m8

Pewnym jest, że nowy flagowy smartfon w ofercie tajwańskiego producenta będzie chciał w dużej mierze skorzystać z sukcesu swojego poprzednika, w tym z jego rozpoznawalnej marki. Z bardzo wysokim prawdopodobieństwem można więc powiedzieć, że odziedziczy on po swoim poprzedniku nazwę i zostanie zaprezentowany po prostu jako nowy HTC One, na wzór chociażby tegorocznego Nexusa 7 od Google, który poszedł identyczną ścieżką, a tylko dla odróżnienia dwóch generacji urządzeń będziemy dodawać do nazwy jakiś szczegół, jak na przykład datę premiery. Takie przekonanie na temat nazwy następcy HTC One towarzyszy mi już od dłuższego czasu, a wyciekające do Sieci materiały reklamowe, zdają się potwierdzać taką koncepcję.

Kolejnym z punktów, w których nowy model będzie niewątpliwie nawiązywał do starszego brata jest jego konstrukcja i jakość budowy, jakże chwalona w ubiegłorocznym flagowcu HTC. Bez najmniejszej wątpliwości spodziewamy się więc metalowej obudowy typu unibody, wyciętej z pojedynczego bloku aluminium, o kształcie doskonale dopasowanym do naturalnego ułożenia dłoni, jak miało to miejsce w pierwszym modelu One. Dotychczasowe przecieki potwierdzają, że podobieństwo między dwoma generacjami urządzeń będzie niewątpliwe, a zachowane zostać mają charakterystyczne przednie głośniki, niemniej nowszy smartfon HTC ma posiadać nieco bardziej zaokrąglone rogi, czym wyróżnia się już na pierwszy rzut oka. Pewną zmianą jest też fakt, że tegoroczny HTC One zadebiutować ma od początku w kilku różnych wersjach kolorystycznych, podczas gdy jego starszy brat na samym początku dostępny był tylko w dwóch wariantach – widzieliśmy już zdjęcia prasowe modelu srebrnego, ciemnoszarego, a także złotego – jest prawdopodobnym, że liczba oferowanych kolorów obudowy nie skończy się w tym miejscu.

htc-One-M8-front-and-rear

Zwiększeniu ulec ma natomiast ogólny rozmiar urządzenia, co może niekoniecznie się podobać, zważywszy na to, że już pierwszy HTC One nie był smartfonem małym. Jeżeli wierzyć dotychczasowym doniesieniom, to urządzenie powiększy swoje gabaryty w każdym wymiarze, a jego wysokość ma być o niemal centymetr większa. Jeżeli okaże się to prawdą, to może to odbić się na komforcie użytkowania, choć wciąż poruszamy się jedynie w sferze domysłów. Powodem, dla którego wymiary One mają się zwiększyć jest ekran – jego przekątna z 4,7” ma przeskoczyć do ponad 5”, co wyjaśnia nam potrzebę odpowiedniego zwiększenia rozmiarów całego smartfona. Według wszystkich dotychczasowych przecieków nowością ma być to, że HTC zdecydowało się na porzucenie fizycznych przycisków na rzecz ich ekranowych odpowiedników, przez co przestrzeń robocza wyświetlacza nie wzrośnie w praktyce tak dramatycznie. Niezmienna zostanie jednak rozdzielczość FullHD (1920×1080), co uważam za rozsądne, gdyż pakowanie ekranu QHD do smartfona zdaje się być tylko sztuką dla sztuki, a poziom zagęszczenia pikseli już w tym momencie osiągnął maksimum dla ludzkiego oka.

HTC_One_M8_3D_Camera_Wide

Do jednych z najciekawszych rozwiązań w nadchodzącym HTC One może należeć jego aparat, a precyzyjniej: dwa aparaty. Smartfon ma posiadać duet soczewek, z których każda połączona jest z oddzielną matrycą. Nowy One oferować ma jeden aparat wykorzystujący technologię UltraPixel i oferujący rozdzielczość 4 MPx, oraz drugi, bardziej konwencjonalny aparat wykonujący zdjęcia 16 MPx – ich połączenie ma gwarantować zarówno dobre zdjęcia w słabym świetle, jak i ich wysoką szczegółowość. Dodatkiem ma być też opcja zmiany punktu ostrości nawet po wykonaniu już zdjęcia – detale dotyczące implementacji tej technologii nie są jeszcze jasne, a wszelkie informacje na temat zastosowanych rozwiązań oraz korzyści z nich płynących poznamy dopiero w Londynie.

Pozostałe szczegóły związane ze specyfikacją nadchodzącego smartfona wyciekły niedawno, dzięki chińskiemu odpowiednikowi agencji FCC, rejestrującemu urządzenia mające wejść na lokalny rynek. Pod maską tegorocznego HTC One znajdzie się czterordzeniowy Snapdragon 801 o taktowaniu 2,26 GHz, wspierany przez 2 GB RAM. Ilość wbudowanej pamięci zależeć będzie od wariantu i może wynosić 16 GB lub 32 GB – w przeciwieństwie do zeszłorocznego modelu będziemy mieli jednak możliwość rozszerzenia dostępnego miejsca za pomocą kart microSD, co jest miłym ukłonem w kierunku użytkowników narzekających na tę kwestię.

nexusae0_m8

Zmiany zagoszczą również w oprogramowaniu, a wraz z nowym One zadebiutuje odświeżona nakładka Sense 6.0, oparta na Androidzie 4.4 KitKat. Możemy się spodziewać, że zarówno w kwestii wyglądu, jak i funkcjonalności, wprowadzone usprawnienia będą miały charakter ewolucyjny, a oczekiwanie radykalnych zmian względem znanego nam dziś interfejsu HTC jest raczej nie na miejscu. Odświeżone Sense zostało już pokrótce przedstawione na filmie wrzuconym na YouTube, kładącym szczególny nacisk na podkreślenie funkcji związanych z wybudzaniem urządzenia, w tym przez podwójne tapnięcie na ekran, bez potrzeby sięgania do włącznika. Można zgadywać, że HTC usprawni kwestie związane z aplikacją BlinkFeed, służącą za autorski agregat informacji z naszych ulubionych stron oraz portali społecznościowych, a na oficjalnej prezentacji zmiany w oprogramowaniu będą zapewne dokładnie omówione.

All-New-HTC-One-in-case-evleaks

Ostatnią z kwestii wartych poruszenia jest temat dedykowanych akcesoriów. Jakiś czas temu świat obiegło zdjęcie przedstawiające bardzo interesujące etui dla nowego HTC One, które w szybki sposób przedstawia nam aktualną godzinę oraz informacje pogodowe. Jestem ciekaw jak konkretniej działa ten gadżet, gdyż może się on okazać naprawdę użytecznym dodatkiem do smartfona.

Patrząc na to podsumowanie informacji o nowym One można by dojść do wniosku, że już w tej chwili o nadchodzącym smartfonie wiemy już wszystko. Mam jednak nadzieję, że nie jest to prawda i liczę na to, że na jutrzejszej prezentacji w Londynie HTC choć w pewnym stopniu uda się wszystkich zaskoczyć. Oby tak się stało, tymczasem idę spakować walizkę.

Oficjalną prezentację nowego smartfona HTC będziecie mogli obejrzeć na żywo tutaj.

htc_london

Sprawdź najnowsze wpisy