ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Przecieki na temat Xperii X5 i X10, premiera Nokii 3720 Classic

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 1 do 7 lipca 2009 roku.

Sony Ericsson, TimeScape i Xperia X10

Nie jest tajemnicą, że dekadę temu praktycznie wszyscy producenci telefonów pracowali nad urządzeniami z Androidem. Nawet Nokia, która zarzekała się, że takie urządzenie nie stworzy po cichu testowała Androida na swoich telefonach. Tu mała ciekawostka – inżynierowie Nokii z powodzeniem uruchamiali Androida na Lumiach, powstałe w ten sposób porty działały zaskakująco dobrze. Do tematu niechętnie (przynajmniej oficjalnie) podchodził Sony Ericsson, który rzekomo nie pracował nad takim urządzeniem. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy do sieci wyciekł powyższy film prezentujący możliwości tworzonej przez Sony Ericssona nakładki TimeScape. Na tle ówczesnego Androida, a nawet ówczesnego HTC Sense nakładka wyglądała niezwykle nowocześnie i przejrzyście. Na tle całego mobilnego rynku był to prawdziwy przełom. Nakładka TimeScape trafiła na pokład Xperii X10, zrobiła furorę ułatwiając korzystanie z malutkich ekranów Xperii mini, i na tym jej historia się skończyła. Szybko jej miejsce zastąpiła nakładka, która na telefonach Sony gości w zasadzie do dziś.

Xperia X5?

Dekadę temu pojawiły się plotki na temat ciekawego projektu Sony Ericssona, a mianowicie Xperii X5 Pureness. Dziś możemy wspomóc się filmem promocyjnym, jednak dekadę temu dziennikarze technologiczni nie mieli takiej możliwości. Pojawiły się plotki, według których Sony Ericsson pracował nad modelem o kodowej nazwie Kiki z przeźroczystym wyświetlaczem. W tamtym czasie nie do końca wiedziano o co tak naprawdę chodzi, po co ktoś to tworzy i jak to ma działać. Ostatecznie Kiki został przemianowany na Xperię X5 Pureness – prawdopodobnie najbardziej nietypową klasyczną komórkę na świecie.

Nowe doładowanie w Orange

Dekadę temu Orange wprowadził do sprzedaży nowy nominał doładowania – 10 zł. Stało się tak prawdopodobnie ze względu na klientów, którzy kupowali po 2 doładowania za 5 zł i kolejno doładowywali. Nowe doładowanie poza kwota pieniężną dawało 5 dni na połączenia wychodzące.

Premiera Nokii 3720 Classic

10 lat temu zaprezentowana została Nokia 3720 Classic. Telefon od wielu innych, identycznie wyglądających modeli Nokii wyróżniał się ochroną IP-54 – teoretycznie był odporny na działanie wody i pyłu, miał też wykazywać się odpornością na wstrząsy. Jeden z wiceprezesów Nokii stwierdził, że telefon ten idealnie sprawdzi się na plaży, jak i zapylonym placu budowy. Przypomnijmy specyfikację:

  • Wyświetlacz: 2,2″, 240×320 px, 182 ppi
  • Pamięć dla użytkownika: 20 MB + microSD max. 8 GB
  • Aparat: 2 Mpx, wideo [email protected] fps, dioda doświetlająca LED, AF
  • Łączność: EDGE, Bluetooth 2.1
  • Bateria: 1050 mAh
  • System: Series 40 6th Edition

W zestawie z telefonem była karta pamięci microSD 1 GB, na której preinstalowane były mapy Nokia Maps. Przypominam, że telefon nie miał odbiornika GPS.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy