Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 24 do 30 czerwca 2009 roku.

Nokia nie chciała Androida

Plotki na temat tego, że Nokia stworzy smartfona z Androidem są tak stare jak sam Android. Nokia ignorowała je, ale do czasu. Dekadę temu The Guardian opublikował informacje, według których w wrześniu 2009 roku podczas konferencji Nokia World miał zostać zaprezentowany smartfon z Androidem. Głos w sprawie zabrał sam rzecznik prasowy Nokii. Stwierdził on, że w plotkach nie ma ani grama prawdy i każdy wie, że Symbian jest ich preferowaną platformą dla zaawansowanych urządzeń mobilnych.

Ta wypowiedź nie była do końca szczera. Nokia już wtedy zdawała sobie sprawę z tego, że Symbian jest żywym trupem, trwały prace nad następcą w postaci MeeGo. Nie da się jednak ukryć, że Nokia wiedziała co robi. Finowie nie chcieli iść na łatwiznę, producent ten był na tyle potężny, aby opracować własną platformę, pod wieloma względami lepszą od konkurencji, a nawet wyprzedzającą swoje czasy. Gdyby nie wymuszona współpraca z Microsoftem współczesny rynek mobilny mógłby wyglądać kompletnie inaczej.

Brak Sense dla HTC Dream

htc dream

Po premierze HTC Hero głośno było o przeniesionej z platformy Windows Mobile nakładce HTC Sense. Wielu chciało, aby ta nakładka trafiła także na inne smartfony z Androidem tej firmy. HTC poinformowało jednak, że Sense nie trafi na smartfony bez znaczka HTC. Tak się akurat złożyło, że HTC Dream był oficjalnie sprzedawany jako T-mobile G1 i w Polsce jako Era G1. Owszem, HTC Sense dostał zarówno model Dream, jak i Hero. Ten pierwszy nieoficjalnie, ten drugi oficjalnie w późniejszej aktualizacji.

Czytaj dalej: Nie będzie HTC Sense dla G1. Hero w Orange i T-Mobile

Milion iPhone’ów w 3 dni

Apple poinformowało, że w ciągu 3 dni od rozpoczęcia sprzedaży iPhone’a 3GS w ręce klientów trafiło aż milion egzemplarzy. Cóż, w tamtym czasie Apple nie wstydziło się statystyk sprzedaży. Poza tym pojawiła się ciekawa informacja dotycząca oprogramowania – w ciągu 5 dni od udostępnienia iPhone OS 3.0 na starsze wersje iPhone’ów pobrało ją 6 milionów klientów.

Smierć Michaela Jacksona i problemy z internetem

25 czerwca 2009 roku zmarł Michael Jackson. Tę informację szybko podchwyciły media nie wiedząc nawet czy jest prawdziwa. Internauci próbowali szukać potwierdzonych informacji na własną rękę, co doprowadziło do ogromnego zwiększenia ruchu na popularnych portalach internetowych. W wyniku przeciążenia przestała działać Wikipedia oraz strona dziennika Los Angeles Times. Trudności związane z przeciążeniem pojawiły się także na serwerach AOL, CBS, CNN, MSNBC oraz Yahoo. Twitter zanotował w tamtym czasie ogromny wzrost wysłanych wpisów.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.