iTunes musi odejść! Marzenie wszystkich spełni się wkrótce

mm Mariusz Nowak Artykuły 2019-04-10

iTunes to jedna z najpopularniejszych aplikacji od Apple. Program służy do odtwarzania i katalogowania naszej biblioteki muzycznej oraz plików wideo. Oprogramowanie jest także interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store, a także serwisu streamingowego Apple Music. To jednak nie wszystko. Oprócz tego iTunes służy do synchronizacji iPhone’a, iPada oraz iPodów. Choć w przypadku urządzeń z iOS taka opcja obecnie traci na znaczeniu. Aplikacja dostępna jest od 2001 roku nie tylko na komputery Mac, ale także na system Windows. Mnogość rożnych funkcji sprawia, że ogromny kombajn, jakim jest iTunes nie jest lubiany przez użytkowników. Na komputerach z systemem Microsoftu od zawsze działa on ociężale. Na sprzęcie Apple jest zdecydowanie lepiej, ale także nie tak jak powinno być. W dodatku interfejs aplikacji, gromadzący zbyt wiele funkcji nie jest zbyt przejrzysty. Dodajmy tego powolnie działającą usługę Apple Music 

Zobacz także: 5G w iPhone’ach pod znakiem zapytania. Huawei wybawcą?

iTunes musi odejść!

Wygląda na to, że marzenie użytkowników wreszcie, po wielu latach się spełni. Skąd to wiemy? Już w zeszłorocznym macOS Mojave Apple przedstawiło podstawy dla wieloplatformowych aplikacji na swoje systemy. Zadebiutowały wtedy, znane z iOS programy Dom, Giełda czy Dyktafon. Łatwe przenoszenie programów to szansa na zdecydowanie szybszy rozwój oprogramowania dla komputerów. Podczas marcowej konferencji Amerykanie zapowiedzieli nową usługę nazwaną Apple TV+. Związana z nią nowa wersja aplikacji TV zadebiutuje w maju na iPhone’ach i iPadach, a także na Apple TV. Wraz z premierą macOS 10.15 jesienią nowy program pojawi się też na komputerach Mac. Obecnie gromadzenie biblioteki filmowej oraz zakup wideo odbywa się właśnie przez iTunes. Jednak już niedługo tę rolę przejmie zupełnie nowe oprogramowanie. 

iTunes

iTunes zostanie podzielony na części

Wszystko ułatwi projekt Marzipan. Tak nazwano proces przenoszenia aplikacji z iOS na macOS. Kolejnych informacji dostarcza nam programista Steve Troughton-Smith. Według niego Apple pracuje nad osobnymi programami do odtwarzania muzyki oraz podcastów. Zupełnie ma się zmienić także aplikacja Książki. Takie dane potwierdza także serwis 9to5mac. Nowy system dla komputerów, którego zapowiedzi zobaczymy już w czerwcu na konferencji WWDC, ma zawierać sporo wyczekiwanych nowości. Wiemy jak prezentować się mogą nowe ikony TV oraz Podcastów. Wszystkie nowe aplikacje powstałe z podzielonego iTunes, tworzone będą przy użyciu nowej technologii Marzipan. Oczywiście ich design zostanie zupełnie zmieniony w stosunku do tego co widzimy obecnie. Daje to ogromną nadzieję na nowe, przede wszystkim dużo lepsze wrażenia z korzystania z oprogramowania. Musi być przede wszystkim szybciej! Dzięki nowym programom do obsługi multimediów, pytanie brzmi, co z iTunes? Kolejna wersja macOS może jeszcze zawierać aplikację, ale jej rola zostanie sprowadzona do synchronizacji urządzeń i sklepu iTunes. Ten ostatni też jednak musi zniknąć – to także tylko kwestia czasu.

Źródło: 9to5mac • Łukasz

  Przeczytałem tytuł i se myślę: W iPhonie pojawi się wreszcie tryb pamięci masowej, a jednak nie więc zmiana żadna, a szkoda.

 • QLUSQA

  „iTunes to jedna z najpopularniejszych aplikacji od Apple.” – tak z ciekawości pytam, bo dawno temu przestałem używać ich produktów. Jedna z najpopularniejszych czy JEDYNA SŁUSZNA do obsługi np. iPhona? Pytam, bo może jest jakaś inna, alternatywna – OD APPLE?

  • Mariusz Nowak

   Teoretycznie jedyna. W praktyce w ogóle nie potrzebujesz iTunes do obsługi iPhone’a.

   • QLUSQA

    Wiem, że są alternatywy, bo znajomy używa, a iTunes szczerze nienawidzi. Chodziło mi o to czy Apple jakoś uprościło to wszystko – jak widzę nie.

    Mnie np strasznie irytowało, że u kolegi który nie ma iTunes nie mogę skorzystać z iPhona jak z pamięci masowej, a zmuszać kogoś do instalowania aplikacji jest nie na miejscu.
    Niemniej dzięki za odpowiedź.

    • Piotr Paweł Jeżyński

     alternatywy sa ale mnie tez iTunes wkurzył gdy raz ze do zwykłego ipod shuffle nie mogłem od tak wrzucić muzy koledze, po instalacji sie okazało ze zrobił mi taki misz-masz z plikami + niewiedziec czemu wrzucił mi wszystkie możliwe dźwięki systemowe jakie znalazł na dysku co już wogole zrobiło bałagan, po tym podziękowałem Apple za ich rewolucje 😀

 • k3rnel-pan1c

  Jakby tak podciągnęli funkcjonalność innych aplikacji to byłoby spoko. Głównie mam na myśli mail czy klawiaturę (w zakresie słownika i zastępowania słów).

 • TheDon Kichot

  Ja lubię i chwalę sobie iTunes. Oferuje on mnóstwo wygodnych i praktycznych rozwiązań i możliwości. W ogólnym rozrachunku jest on dla mnie wygodniejszy niż ręczne wrzucanie plików do folderów. Klikam synchronizuj i się wszystko robi. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza do synchronizacji plików. Jest to jednen z elementów, które trzymają mnie przy Apple. To samo iTunes Store. Wolę kupić muzykę z iTunes, niż opłacać abonament.x