iTunes to jedna z najpopularniejszych aplikacji od Apple. Program służy do odtwarzania i katalogowania naszej biblioteki muzycznej oraz plików wideo. Oprogramowanie jest także interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store, a także serwisu streamingowego Apple Music. To jednak nie wszystko. Oprócz tego iTunes służy do synchronizacji iPhone’a, iPada oraz iPodów. Choć w przypadku urządzeń z iOS taka opcja obecnie traci na znaczeniu. Aplikacja dostępna jest od 2001 roku nie tylko na komputery Mac, ale także na system Windows. Mnogość rożnych funkcji sprawia, że ogromny kombajn, jakim jest iTunes nie jest lubiany przez użytkowników. Na komputerach z systemem Microsoftu od zawsze działa on ociężale. Na sprzęcie Apple jest zdecydowanie lepiej, ale także nie tak jak powinno być. W dodatku interfejs aplikacji, gromadzący zbyt wiele funkcji nie jest zbyt przejrzysty. Dodajmy tego powolnie działającą usługę Apple Music 

Zobacz także: 5G w iPhone’ach pod znakiem zapytania. Huawei wybawcą?

iTunes musi odejść!

Wygląda na to, że marzenie użytkowników wreszcie, po wielu latach się spełni. Skąd to wiemy? Już w zeszłorocznym macOS Mojave Apple przedstawiło podstawy dla wieloplatformowych aplikacji na swoje systemy. Zadebiutowały wtedy, znane z iOS programy Dom, Giełda czy Dyktafon. Łatwe przenoszenie programów to szansa na zdecydowanie szybszy rozwój oprogramowania dla komputerów. Podczas marcowej konferencji Amerykanie zapowiedzieli nową usługę nazwaną Apple TV+. Związana z nią nowa wersja aplikacji TV zadebiutuje w maju na iPhone’ach i iPadach, a także na Apple TV. Wraz z premierą macOS 10.15 jesienią nowy program pojawi się też na komputerach Mac. Obecnie gromadzenie biblioteki filmowej oraz zakup wideo odbywa się właśnie przez iTunes. Jednak już niedługo tę rolę przejmie zupełnie nowe oprogramowanie. 

iTunes

iTunes zostanie podzielony na części

Wszystko ułatwi projekt Marzipan. Tak nazwano proces przenoszenia aplikacji z iOS na macOS. Kolejnych informacji dostarcza nam programista Steve Troughton-Smith. Według niego Apple pracuje nad osobnymi programami do odtwarzania muzyki oraz podcastów. Zupełnie ma się zmienić także aplikacja Książki. Takie dane potwierdza także serwis 9to5mac. Nowy system dla komputerów, którego zapowiedzi zobaczymy już w czerwcu na konferencji WWDC, ma zawierać sporo wyczekiwanych nowości. Wiemy jak prezentować się mogą nowe ikony TV oraz Podcastów. Wszystkie nowe aplikacje powstałe z podzielonego iTunes, tworzone będą przy użyciu nowej technologii Marzipan. Oczywiście ich design zostanie zupełnie zmieniony w stosunku do tego co widzimy obecnie. Daje to ogromną nadzieję na nowe, przede wszystkim dużo lepsze wrażenia z korzystania z oprogramowania. Musi być przede wszystkim szybciej! Dzięki nowym programom do obsługi multimediów, pytanie brzmi, co z iTunes? Kolejna wersja macOS może jeszcze zawierać aplikację, ale jej rola zostanie sprowadzona do synchronizacji urządzeń i sklepu iTunes. Ten ostatni też jednak musi zniknąć – to także tylko kwestia czasu.

Źródło: 9to5mac

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)