Fluent Design to dość nowa nazwa dla wyglądu Windowsa 10. Microsoft sukcesywnie wprowadza w aktualizacjach elementy wizualne, takie jak subtelne efekty i animacje. Fluent Design ma być następcą Metro Design i pojawi się w aplikacjach i usługach Microsoftu na Windowsie 10, ale także w iOSie i Androidzie.  W nowym wyglądzie gigant skupi się na świetle, głębi, ruchu, materiale i skali. Animacje mają sprawić, że użytkownik poczuje płynność ruchów w interakcji z Windowsem.

Fluent Design

Fluent Design

Dla przypomnienia, Microsoft twierdzi, że Fluent Design to system adaptacyjnych, empatycznych i pięknych interfejsów użytkownika. Wyróżniają go trzy czynniki. Ma być przede wszystkim:

  • Adaptacyjny: płynne doświadczenia są naturalne na każdym urządzeniu. Płynne doświadczenia dostosowują się do środowiska, co sprawia, że korzystanie z Fluent Design jest wygodne na tablecie, komputerze stacjonarnym i konsoli Xbox, nawet świetnie działa na zestawie słuchawkowym Mixed Reality. Jeżeli dodasz więcej sprzętu, takiego jak dodatkowy monitor do komputera, skorzystasz z jeszcze lepszego doświadczenia Fluent.
  • Empatyczny: doświadczenia Fluent są intuicyjne i potężne. Dostosowują się do zachowań i intencji – rozumieją i przewidują, co jest potrzebne. Łączą ludzi i idee, niezależnie od tego, czy znajdują się po przeciwnych stronach globu, czy stoją obok siebie.
  • Piękne: doświadczenia Fluent są wciągające dzięki włączeniu elementów świata fizycznego i stają się czymś fundamentalnym. Wykorzystują światło, cień, ruch, głębię i teksturę do organizowania informacji w sposób intuicyjny i instynktowny.

Jednym z kluczowych elementów Fluent jest efekt przezroczystości, który został nazwany przez Microsoft jako Acrylic. Biorąc pod uwagę dwa kluczowe elementy z Fluent, materiału i głębi, Acrylic zapewnia efekt rozmycia, który pojawia się na bieżącym motywie Windows. Okna i elementy za warstwą akrylu są nadal widoczne, ale można je łatwo pokryć tekstem i innymi elementami interfejsu użytkownika. Jest to narzędzie, którego Microsoft używa coraz więcej w Windows 10.

Zobacz także: Nowy Edge będzie świetny!

Fluent Design w Eksploratorze Windows

Prawdopodobnie w przyszłym roku zobaczymy znaczące zmiany w wyglądzie Windows 10. Microsoft ma bowiem wprowadzić magię Fluent Design do Eksploratora plików w dużej aktualizacji, która ma się pojawić w pierwszej połowie 2020 roku. Takie informacje podaje włoska strona HTNovo, jednak należy je traktować z dużym dystansem. Tak czy owak na zrzucie ekranu widzimy jak mógłby wyglądać Eksplorator Windows we Fluent Design. Warto też pamiętać, że to jedynie wizualizacja, a nie zrzut ekranu od Microsoftu. Dla niewtajemniczonych przypomnę, że Eksplorator Windows odnosi się do okien, w których przeglądasz pliki i foldery na pulpicie.

Fluent Design Eksplorator Windows

HTNovo nie określiło źródła spekulacji na temat przeprojektowania Eksploratora plików, jednak jest to niemal pewne. Fluent Design bowiem stopniowo rozprzestrzenia się na cały Windows 10 i ostatecznie trafi także do Eksploratora plików. To byłaby kolejna nowość w tym obszarze Windowsa po tym, jak Microsoft w ubiegłym roku wprowadził nowy ciemny motyw do Eksploratora plików, który pomaga w pracy w nocy i nie męczy oczu.

Źródło: HTNovo, thechradar, Microsoft

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.