Co by było, gdyby… Android przestał istnieć

Łukasz Pająk Artykuły 2019-02-16

Rozpoczynamy nową serię, która być może wyda się niektórym dziwna, a innym niepotrzebna. Jednak zbyt często skupiamy się na tym, co jest, na rzeczywistości i nie dopuszczamy do siebie niektórych wydarzeń. Wielokrotnie już udowadnialiśmy na łamach naszego portalu, że plotki nie z tej ziemi okazywały się prawdziwe. Pierwszy przykład z brzegu, a raczej ten, który najbardziej zapadł mi w pamięć? Aktualizacja Xiaomi Mi Box do Oreo — w plotkach niektórzy psy na nas wieszali, że daliśmy się na to nabrać, aby kilka miesięcy później wiele osób cieszyło się z nowego systemu. W tym też ja. Dlatego takie tematy często są ciekawe do dyskusji i właśnie niej oczekuję w tej serii. Zaczniemy od tematu, który z jednej strony jest kontrowersyjny, a z drugiej wydaje się względnie niedaleką przyszłością. Po prostu koniec Androida, czyli systemu Google, który niemalże stanowi monopol na mobilnym rynku. Gdzieś tam jeszcze swoje 3 zdanie może dorzucić iOS, ale zostawmy go na razie z boku.

Koniec Androida? Jak ten system wydaje się wieczny, ale konkurencja może coś szykować

android logo koniec

Zależnie od firmy badawczej, Android może pochwalić się obecnością na około 90% urządzeń na mobilnym rynku. To niesamowity wynik, a teraz pomyślcie, że zacznie drastycznie maleć i smartfony z tym systemem będą znikać z półek sklepowych. Oczywiście z dnia na dzień to się nie stanie, ale taka wizja jest możliwa. Niegdyś nikt nie wierzył, że Symbian przestanie istnieć. Niegdyś nikt nie wierzył, że Windows Mobile zniknie z rynku. BlackBerry? W naszym kraju nie było aż tak istotne, jak w Stanach Zjednoczonych, ale swoją klasę też miało. Wszystko się zmieniło, bo przyszedł Android, który w zdecydowanej części jest darmowy i uniwersalny. Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiło się już wiele systemów, które miały zdetronizować Robocika, bo oferowały X i Y, ale równie szybko, co się pojawiły, to równie szybko zniknęły. Głównie ze względu na praktycznie żadną siłę przebicia. Jednak, gdyby sprawą zainteresował się taki Facebook lub Amazon? Wtedy sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

iOS otworzy się dla innych producentów?

android ios logo koniec

To teoretycznie mógłby być temat na zupełnie inny odcinek Co by było, gdyby… Jednak otworzenie przez Apple dostępu do swojego systemu dla innych producentów mogłoby okazać się punktem zapalnym do końca Androida. Niemniej w taki rozwój wydarzeń samemu nie wierzę, bo wiele firm by zyskało, Google sporo by straciło, ale największym przegranym w tym wszystkim mogłoby okazać się Apple. Tylko czy aby na pewno? Taki Microsoft, rezygnując z własnej platformy, przeszedł w formę udostępniania usług. Wiele firm idzie właśnie w tę stronę, poniekąd przez Chiński napór. iPhone’y sprzedają się coraz gorzej, iPady nie będą stanowić trzonu dla budżetu giganta z Cupertino, więc może udostępnienie iOS miałoby sens? Oczywiście nie poprzez otwarcie kodu, a licencji w stylu Windows Phone/Mobile od wspomnianego już Microsoftu. Problemem tego ostatniego był brak aplikacji, który w scenariuszu Apple nie istnieje. Co ze sprzętem i autorskimi układami? Amerykanie dalej mieliby je dla siebie, a to inni musieliby się dostosować — architektura teoretycznie jest ta sama, choć nie chcę się wgłębiać w takie szczegóły.

Przecież w drodze jest Fuchsia OS — to ten system wyznaczy koniec Androida

google fuchsia os

Na koniec zostawiłem najbardziej realną wizję, czyli koniec Androida ze względu na pojawienie się następcy. Nie da się ukryć, że Robocik swoje lata już ma i nie można stale go rozwijać, bo od samego jądra jest projektowany według zasad sprzed ponad dekady. Te już się drastycznie zmieniły, co często programistom Google utrudnia życie. Dlatego też powstaje Fuchsia OS, będąca nowym otwarciem. To, co najważniejsze, czyli kompatybilność z aplikacjami na Androida, ma zostać zachowana. Z czasem te będą zastępowane przez dedykowane rozwiązania na nowy system.

Koniec Androida to początek czegoś nowego dla Google

Ktoś mógłby się zapytać, dlaczego Google nie zdecyduje się na wprowadzenie tych samych zmian pod aktualną nazwą. Cóż, w tym momencie do gry wchodzi między innymi marka i marketing. Nie da się ukryć, że Android wyrobił sobie metkę systemu taniego, prostego, a w niektórych kręgach wymagającego pracy, aby normalnie działał. Jakby nie patrzeć, Apple często wygrywa prestiżem. Samo Google praktycznie w ogóle nie wspomina, że korzysta z Androida na swoich urządzeniach. Do tego dochodzi problem z samą aktualizacją. Przebudowa systemu od samego jądra to nie jest banalna sprawa dla obecnie znanych nam procesów instalacji. Wystarczy przypomnieć, jak duży problem mieli producenci z wydaniem Oreo z pełnym wsparciem dla projektu Treble, który wymagał przemodelowania partycji. Ok, opisywana sytuacja jest nieco odmienna, ale sporo urządzeń najzwyczajniej w świecie przestałoby być wspieranych. Dlatego Fuchsia OS to zupełnie inny system i kontynuacja nazwy Android mija się z celem. Jednak przerażonych końcem Robocika uspokajam — Google potrzebuje jeszcze wielu lat na wprowadzenie nowego systemu.

Zobacz też: Poznaj historię Oppo, czyli firmy, która od niedawna jest w Polsce, a wiele znaczy na rynku.

Jak wspomniałem na samym początku, liczę na otwartą dyskusję, ale oczywiście w ramach kulturalnych wypowiedzi. Kontrowersje w tym cyklu będą się często pojawiać, ale warto podejść do danego tematu w sposób otwarty i założyć, co by było, gdyby. Jeśli kompletnie nie wyobrażacie sobie końca Androida, to chętnie dowiem się od Was dlaczego? Samemu przedstawiłem trzy scenariusze, ale jeśli miałbym być szczery, to potencjał widzę wyłącznie w Fuchsii OS. Otwarcie się iOS dla innych producentów jest bardziej niż niemożliwe. Z kolei systemy od Facebooka lub Amazonu? Z pewnością nie sprawiłyby, że Android przestałby istnieć, choć mógłby początkowo stracić kilka punktów procentowych. Na koniec też jestem ciekawy, jakie • Niegdyś nikt nie wierzył, że Windows Mobile zniknie z rynku.

  Serio? Byłem od początku wręcz przekonany że to nie ma racji bytu. Prędzej liczyłem na to że Blackberry wstanie z kolan niżeli Microsoft lepiej się wypromuje i otworzy na mobilność.

 • Mariusz Martinus

  Jeśli Google porzóci Androida, o i tak znajdą się osoby które będą dalej ten system rozwijać.

 • Herapix

  Co do otwarcia sie iOS na innych producentów- w 99% niemożliwe. W fuchsia OS też nie wierze. Czemu? Skoro będą te same apki=te same wirusy chyba że Google wprowadzi mocną selekcje apk ale wtedy zabije jedną z zalet androida= duży wybór aplikacji. Po cichu licze na KaiOS

  • edi194

   Obsługa aplikacji androida w fuchsi ma być tymczasowa, dopóki developerzy nie zrobią odpowiedników typowo pod fuchsie. KaiOS to też nakładka na androida :V

 • Zenderable

  A o HTC Buffy się zapomniało? Facebook próbował swoich sił z systemem, niezbyt wyszło jak widać. Przez wiele lat nie nadejdzie żadna większa konkurencja dla Windowsa, Androida (Fuchsii) oraz iOS. Jeśli powstanie nowy system, to nagle wszyscy nie zaczna na niego tworzyć aplikacji jeśli nie będzie się to opłacało, a bez aplikacji taki system nie ma racji bytu. Musiałoby coś powstać naprawdę dobrego, co miało by już natywne wsparcie aplikacji z innych systemow oraz pisanie nowych byłoby latwiejsze i wygodniejsze. Wtedy, może by to się udało.

  • Łukasz Pająk

   Jeśli dobrze pamiętam, to Buffy bazował właśnie na Androidzie. Facebook miał wiele innych podejść do własnego smartfona. Za każdym razem było to HTC i chyba raz Samsung, jeśli mnie pamięć nie myli.

 • Ciekawa jestem czy google da radę wypuścić nowy system. Microsoftowi się nie udało stworzyć systemu od zera, chociaż nad nim pracował. Dlatego mamy co mamy na kompach, powolnego muła ciągnącego za sobą bagaż prawie 30 lat.

 • Seweryn Białoń

  Na początku ceny iPhone poszły by w gore mocno a potem cóż… Natura nie lubi próżni… Chociaż najbardziej kibicuję systemowi Windows. Ale do puki nie wejda na wyzszy lvl i nie poprawia wydajności a przy tym nie pomysla że fajnie bylo by móc otwierac aplikacje desktopowe na telefonie to się niestety nie uda ^^ taki zamysł aby telefon był w centrum i stanowił bazę dla laptopa – wkladasz telefon i masz większy ekran baterie dodatkowa a obliczenia to domena telefonu. Nie potrzebujesz laptopa możesz wlozyc w „etui” i mieć tablet. To by bylo ciekawe i minimalistyczne ale to nigdy nie nastąpi a ja ogladam za duzo telewizji 🙂

  • Wiesz, że telefon który opisujesz istnieje. Jedyna różnica to to, że chodzi na androidzie. https://youtu.be/UEhGPnAgUno

   • Rafal Warachewicz

    Wszystko fajnie ale to się nie sprzeda. Tego typu gadżety już od lat istnieją.
    Pamiętasz Asus Transformery?

    • I PhonePad’y

     • Rafal Warachewicz

      Właściwie to tak… Miałem na myśli padPhone ‚a tylko oczywiście musiałem nazwy pomylić. ;p
      Pamiętam jak miałem niezwykła zajawke na ten gadżet.
      Z perspektywy czasu Razer i tak lepiej wygląda…ale to nadal tylko ciekawostka.

     • 😉

   • Seweryn Białoń

    No dobra dobra tylko to dalej jest Android, który przyjmujemy na potrzeby tematu przestaje istnieć 😀 tak czy siak podziwiam bo to się przyjmie tylko nie w aktualnych czasach po prostu wyprzedzili swoje czasy. Jakby na telefonie był Android i pełnoprawny Windows, które by dziedziczyły pliki i były kompatybilne to jeszcze by uszło. Ale tak nie będzie 😀 tak czy siak nie chce mi się gdybać więc nie oczekuje odpowiedzi 😀

 • stark2991

  Żeby Android upadł, musiałaby się wytworzyć na rynku jakaś inna siła, która by stopniowo zabierała użytkowników. Windows nie upadł z dnia na dzień. Konał kilka lat, jego udział procentowy na rynku regularnie malał. Tak więc gdy Android upadnie, to wszyscy się przesiądziemy na jakiś lepszy system, który go zastąpi.

 • Tomasz

  Uwolnic iOS. Dlaczego apple dla mnie nie istnieje? Ze wzgledu na taki a nie inny projekt iOS. Jak jakis system ma zniknac to wlasnie iOS. Krzyzyk na droge, nikt nie bedzie plakal.

  • Adam Wandelt

   iOS jest dobry, bo dzięki niemu ludzie kupują ten szajs i zostaje większy wybór telefonów na Androidzie. Konkurencja to zawsze dobra rzecz.

  • Michał

   No tak. Słowo monopol coś Ci mówi? Gdyby nie ios android wyglądał i działał by jak 💩. Oczywiście w drugą stronę też to działa.

  • Dominic Taylor

   Przeciwnie, nie wyobrażam sobie życia bez iOS – równie stabilnej, bezpiecznej i wydajnej platformy do tej pory konkurencja nie stworzyła. Android? System fajny w drugim telefonie jako zabawka, nie narzędzie do pracy. Nie bez powodu to iOS jest platformą dominującą w biznesie. Ale zniknięciu androida towarzyszyłby monopol ze strony apple, a to nie jest fajne bo konkurencja i możliwość wyboru jest najzdrowsza dla użytkowników

 • Android pewnie skończy jak Windows a nowy system jaki powstanie to od HMD Global, stworzy cos innowacyjnego.

  • Kolega tęskni za czasami Symbiana? 😛 spoko ja też

 • AdamK

  Fuchsia OS, kompatybilna z .apk, mocno kibicuję temu systemowi.

  • Tomasz

   Komercyjnie musi zmienic nazwe…

   • stark2991

    I z pewnością to zrobi

   • maxprzemo83

    Czy ja wiem. Po Polsku system nazywał by się „Fuksja OS” jeśli nazwa pochodzi od koloru lub jeśli nazwa pochodzi od rodzaju roślin to „Ułanka OS” 😉

    • Radek

     W skrócie bylobu fuks os

     • maxprzemo83

      Fuks że działa 🙂
      Przy Polskich tłumaczeniach nazw niektórych dystrybucji Linuxa nie jest to takie kontrowersyjne nawet.

  • May Czos

   A ja nie. Google nie będzie miało już kagańca i jako monopolista będzie rżnąć wszystkich bez wazeliny.

  • maxprzemo83

   Fuksja OS będzie zamkniętym systemem tak jak iOS. Dlatego NIE kibicuję temu systemowi.

   • maxiges

    Wszystko kwestia zamknietości. Windows na pc niby jest zamknięty, ale jakoś ludzie go wolą od linuxa.
    Obecnie systemy mobilne zamknięte nie miały racji bytu z uwagi na aktualizację. Jeżeli system będzie można instalować na każdym sprzęcie tak jak to ma miejsce w pc to nie widzę problemu zamkniętego systemu.
    Wszystko jest kwestia utrudnień jakie się wiążą za tą zamknietością

    • maxprzemo83

     „Windows na pc niby jest zamknięty, ale jakoś ludzie go wolą od linuxa.”
     Wolą go? Raczej nie mają wyboru.

     • maxiges

      Mają wybór. Na linuxie jest masa darmowego oprogramowania, które zastąpią oprogramowanie PC. Jedynie gry no niestety tu jest Windows. Większość ludzi korzysta z Windowsa bo tak się przyjęło.
      W Stanach większość korzysta z ios. A branża it opiera się o linuxa z uwagi na narzędzi diagnostyczne.
      Więc to jest wybór, że masz windowsa, a nie linuxa.

     • maxprzemo83

      Ja korzystam już 3-4 lata tylko z linuxa na PC i widzę jego zalety i wady 😉 Nie gram w gry więc mi tego nie brakuje. Z największych zalet to stabilność systemu (tego nie da się zawiesić) a na tym mi zależało najbardziej. Z wad brak jakichkolwiek zintegrowanych usług w Chmurze. Gdyby któraś dystrybucja oferowała automatyczny backup ustawień, kontaktów, mejli czy zdjęć do chmury to była by to konkurencja dla macOS czy Windowsa. A nawet mogła by to być ciekawa alternatywa dla iOS czy Androida (gdyby była wersja mobilna).

     • Radek

      Jak nie mają jak maja. Obecnie windows wymagany jest tylko do gier czy pakietu Adobe. Windowsa mam bo mam ale odpalam może raz na pół roku, Linux jest o niebo lepszy

   • Zero Cool

    Znajdą się tacy którzy go złamią…

    • maxprzemo83

     Jak każdy system zbudowany przez człowieka 😉

   • FucksYaa 😛

 • Mateusz Gradziński

  Ja chętnie bym zobaczył na Pixelach coś w stylu Google OS na które pojawiałyby się funkcje które rok później byłyby dodawane na Androida. Na pewno byłby to dodatkowy argument za telefonami od wielkiego G.

  • pilon2

   To by była katastrofa.

  • Nałogowy komentujący

   Wielkie G, już na pierwszy rzut oka to nie kojarzy się z Google 😀

  • stark2991

   W zasadzie takie coś już stosują – niektóre ficzery są zarezerwowane tylko dla Pixeli

   • I potem na każdy telefon próbuje się wgrać Pixel Experience xd

 • FirstSE .

  Ja na miejscu MS po cichu planowałbym małą burzę… skoro win 10 ma dobrze działać na architekturze arm, to bym to wykorzystał…
  Nakładka MS na androida już jest – wykorzystałbym ją na swoim systemie i dał pełne wsparcie trybu desktopowego (mysz+klawiatura+ewentualnie monitor [tu rozkładany ekran mógłby zrobić prawdziwy rozp___ 😛 ])
  Pomysłów mam aż za dużo 😛

  • marcinadd

   A ja np nie chciałbym tak zabugowanego i niepołatanego systemu na telefonie, ale co kto woli.

  • sondejm

   Przecież zrobił to Samsung z przystawce Dex, mam tak w S8.
   Może coś tam po cichu Samsung pichci i będzie jakies wsparcie innej platformy
   🤔
   Ale się rozmarzyłem.x