ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
oppo r17 pro oneplus 6t

Historia Oppo w pigułce, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej firmie

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Mogłoby się wydawać, że Oppo istnieje od niedawna. Jednak to nieprawda, bo początki jej działań sięgają do 2001 roku. Oczywiście, jak to jest w większości przypadków wielkich firm, Chińczycy nie zaczęli od produkcji smartfonów. Tak naprawdę początki marki Oppo to nic innego, jak odtwarzacze muzyczne. Jednak zanim przejdziemy do konkretów, to warto zacząć od tego, że nie jest to firma pokroju Samsunga czy LG. Jest to jedna z firm spółki matki w postaci BBK Electronics. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla konsumenta? Pośrednio tak, aczkolwiek o tym za chwilę. Jeśli jesteście zainteresowani poznaniem najlepszych smartfonów Oppo, to zapraszam do wczorajszego artykułu. W dzisiejszym też pojawią się wzmianki o nich, aczkolwiek to nie one stanowią trzon dla tej firmy.

Historia Oppo w skrócie

Historia Oppo, a może BBK Electronics?

bbk electronics logo oppo vivo oneplus

Jak już wspomniałem, Oppo jest firmą-córką BBK Electronics, które zostało założone w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Sam skrót BBK odnosi się do Bu Bu Gao, co w wolnym tłumaczeniu oznacza wyżej z każdym krokiem. Obecny gigant zaczął swoją działalność od elektroniki pokroju RTV pokroju odtwarzaczy DVD, ale z czasem dołączyły też propozycje z kategorii AGD. Niemniej to nie historia BBK Electronics, a Oppo. Tym razem nie jestem w stanie zdradzić Wam pochodzenia tej nazwy, aczkolwiek z pewnością nie jest to przypadkowy palindrom. Marka swoje początki datuje na 2001 roku, aczkolwiek dopiero w 2004 roku została globalnie zarejestrowana.

Oppo Digital

Wtedy też powstało Oppo Digital, jeden z oddziałów Oppo Electronics, powszechnie nazywanego właśnie Oppo. Czym się on zajmował? Produkcją wspomnianych na początku odtwarzaczy muzycznych (MP3 i MP4). Co ciekawe, na świecie propozycje od Chińczyków były uważane za jedne z naciekawszych w swojej kategorii. Z czasem firma postanowiła rozszerzyć swoją działalność na odtwarzacze Blu-Ray, które do dzisiaj są produkowane. W swojej historii Oppo też zajmowało się tworzeniem słuchawek i wzmacniaczy, o których w ostatnim czasie jest cicho.

Oppo mogło już nie istnieć, ale kryzys wyszedł ewidentnie na dobre

Oczywiście nas najbardziej interesują smartfony i w tym momencie ponownie musimy wrócić do BBK Electronics, które w okolicach 2005 roku zaczynało dostrzegać poważny problem w postaci rosnącej popularności multimedialnych telefonów i coraz bardziej znanych smartfonów. Firma z czasem oficjalnie wspomina, że zastanawiała się nad… ogłoszeniem zamknięcia. Niemniej to właśnie Oppo zostało wyznaczone przez zarząd, jako firma, która ma przestać bać się telefonów, a zaistnieć za ich sprawą. Stało się to dokładnie w 2008 roku, aczkolwiek to dopiero smartfony sprawiły, że o firmie usłyszeliśmy w kontekście urządzeń mobilnych. Ba, skatalogowanie modeli sprzed 2012 rokiem jest dzisiaj utrudnionym zadaniem. Na szczęście na pomoc przychodzi powyższy film, świętujący 10-lecie rozwoju Oppo na mobilnym rynku.

Oppo zdecydowanie zasługuje na uwagę, niekoniecznie ze względu na swoją historię

realme 1 oppo

To, co należy oddać Oppo, to fakt, że czegoś nie dotknie, to zamienia w złoto. Odtwarzacze multimedialne? Swego rodzaju sukces osiągnięty, bo firma wyraźnie odznaczyła się w historii. Telefony komórkowe? W zaledwie 5 lat od wdrożenia pierwszego modelu Oppo znalazło się w trójce najpopularniejszych producentów w Chinach. Dzisiaj Oppo rządzi i dzieli też we własnym ogródku. W końcu znamy już dwie marki, które należą do Chińczyków: OnePlus i Realme. Sukces tej pierwszej w mobilnym świecie z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać. Namieszała ona na rynku i nikt temu nie może zaprzeczyć. Z kolei druga wzbudza ogromne zainteresowanie na rynkach wschodzących, które stanowią jej grupę odbiorców.

Wewnętrzna konkurencja? Oppo, Vivo i OnePlus

oppo vivo oneplus identyczne

Co prawda wspomniałem wcześniej, że OnePlus to marka Oppo, ale w ogólnym rozrachunku stawia się ją z boku. Jak możecie dostrzec na powyższym przykładzie, dzielenie się technologią wśród tej trójki nie jest żadną tajemnicą. Od lewej widzimy Vivo X20, Oppo R11s i OnePlus 5T. Z zewnątrz różnią się tylko logiem, ale wnętrzności sprawiają, że są to zupełnie różne smartfony. Nie wspomniałem wcześniej o Vivo? Tak, to kolejna firma BBK Electronics. Powyższy przykład idealnie pokazuje, że wewnętrzna konkurencja jest odpowiednio zorganizowana. Jeśli znajdziemy niemalże identyczne modele, to zapewne nie są one oferowane w tych samych regionach.

oppo r9s plus

Skoro już poznaliśmy wszystkich reprezentantów, to warto zauważyć, że Oppo jest zdecydowanie najpopularniejszym. Firma obecnie zajmuje 5. lokatę na światowym rynku. Do niedawna była oczko wyżej, ale Xiaomi postanowiło zdecydowanie przyspieszyć. Z kolei Vivo znajduje się na 6. pozycji. Składając to wszystko w jedną całość, razem z OnePlusem i Realme, okazuje się, że BBK Electronics jest najpopularniejszym producentem smartfonów na świecie.

oppo a7 oficjalnie

Niemniej skończmy na Oppo, bo firma wielokrotnie już udowadniała, że potrafi zaskakiwać. W głównej mierze nowymi technologiami, które dotychczas istniały dla nas jako ciekawostki. Doskonale pokazują to najlepsze smartfony Oppo, o których już Wam wspominałem. Co jeszcze jest warte zaznaczenia na sam koniec? Fakt, że bohater tego tekstu, jak i jego rodzeństwo, nie zdobyli uznania za sprawą niskich cen — poszczególne produkty nie należą do najtańszych. Jutro się okaże, czy odczujemy to w Polsce..

Zobacz też: Personalizacja w Androidzie Q wejdzie na wyższy poziom.

Oficjalna premiera Oppo w Polsce już jutro. Planujemy relacjonować Wam to wydarzenie na bieżąco, więc zainteresowanych zapraszamy do śledzenia naszych profili na Twitterze i Facebooku. Obecnych, jak i przyszłych fanów Oppo kierujemy też do dedykowanej im grupy na Facebooku, aby móc podyskutować na temat samej marki czy też wymienić się spostrzeżeniami. Z czasem też niewątpliwie będzie można zastanawiać się, który konkretnie model wybrać. Z czasem, bo najprawdopodobniej jutro wprowadzone zostaną 3 modele — Find X, RX17 Pro i RX17 Neo.

Sprawdź najnowsze wpisy