ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Usługi Google Play

Usługi Google Play pożerają baterię smartfona? Wyłączyć je? Co to w ogóle jest?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Smartfony z Androidem charakteryzują się otwartością, mnogością ustawień i aplikacji, do których można poniekąd zaliczyć Usługi Google Play. Często pozycja ta widnieje na liście aplikacji pożerających energię. Co to są Usługi Google Play?

Usługi Google Play – co to takiego?

Usługi Google Play to nie aplikacja rozumiana w sposób, w jaki większość ludzi myśli o aplikacjach. Kiedy spróbujesz ją otworzyć, nic się nie stanie. Jest jednak domyślnie instalowana na wszystkich urządzeniach z Androidem. Pojawiają się również regularne aktualizacje tego nietypowego programu, a liczba wymaganych uprawnień, których on wymaga, jest imponująca. Zaliczymy do tego: dostęp do SMS-ów i kontrola nad nimi, dostęp do poufnych danych, dostęp do wszystkich informacji z aplikacji Google i tak dalej.

Krótko mówiąc, Usługi Google Play to aplikacja ściśle powiązana z samym systemem Android. Jest to pakiet interfejsów API („rzeczy”, które pomagają programistom i umożliwiają aplikacjom łatwe komunikowanie się z innymi aplikacjami), które zapewniają mniejszą liczbę aplikacji zależnych od aktualizacji systemu operacyjnego Android.

Usługi Google Play – do czego są potrzebne?

W rzeczywistości usługi Google Play stanowią niewielką rewolucję w smartfonie. Weźmy jako przykład Mapy Google: przed zaistnieniem Usług Google Play, aplikacja ta była aktualizowana po zaktualizowaniu systemu operacyjnego Android. Wszyscy wiemy, jak powolni bywają producenci smartfonów w kwestii update’ów zielonego robota. Dziś nie trzeba już czekać na aktualizacje Map Google do czasu nowej wersji Androida, są one wykonywane automatycznie za pośrednictwem Usług Google Play.

Aplikacja pozwala więc smartfonom korzystać z najnowszych wersji programów bez konieczności aktualizacji do najnowszej wersji Androida. Nie obejmuje to jednak wszystkich aplikacji, a dotyczy głównie programów Google (Gmail, Google+, Google Play itp.). Jednak aplikacje korzystające z usług Google, których jest wiele, również mogą z takich dobrodziejstw korzystać.

Zasadniczo oznacza to, że każda wersja Androida, począwszy od systemu Android 2.2, może korzystać z nowych aplikacji i funkcji, niezależnie od aktualizacji systemu operacyjnego. Jest to jeden ze sposobów na fragmentację zielonego robota. Warto dodać, że zmiana ta pojawiła się w systemie Android 4.3 i rozwijała się stopniowo wraz z nowymi aktualizacjami Androida, szczególnie w przypadku pojawienia się Lollipopa i Marshmallow. W dzisiejszych czasach, gdy zielony robot dotarł do wersji 9.0, Usługi Google Play stały się absolutnie niezbędną częścią ekosystemu Androida.

Usługi Google Play – czy mogę je wyłączyć?

Usługi Google Play

Chociaż można wyłączyć aplikację, obecnie jest to bezzasadne, ponieważ wszystkie aplikacje Google wymagają Usług do płynnego działania. Możliwe jest jednak, że Twój smartfon będzie zupełnie wolny od aplikacji i usług Google, dzięki dostępności niestandardowych ROM-ów takich jak LineageOS. Jeżeli chcesz zatem koniecznie je wyłączyć, wejdź w ustawienia> aplikacje> Usługi Google Play i kliknij przycisk Wyłącz. Nie jest to jednak zalecane i może spowodować nieprawidłowe działanie smartfona. Z Usług Google Play korzysta też wiele innych aplikacji i są one wymagane np. do obsługi powiadomień push. Wyłączenie ich w ustawieniach mocno utrudni nam korzystanie ze smartfona.

Dlaczego Usługi Google Play pożerają energię?

Usługi Google Play

Usługi Google Play generalnie zużywają niewielką ilość energii, zaledwie kilka procent w ciągu dnia. Jednak czasami zdarza się, że użytkownicy smartfonów z Androidem zgłaszają, że aplikacja pożera nadmierną ilość energii po aktualizacji systemu Android. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest wtedy niezgodność między wersją Androida a Usługami Google Play.

Jeśli nie wiesz, w jakim stopniu Usługi Google Play wpływają na „baterię” w Twoim smartfonie, sprawdzisz to wchodząc w ustawienia> bateria> użycie baterii. Jeżeli wyniki są niepokojące, to można spróbować dwóch sposobów na rozwiązanie problemu:

  • Usuń aktualizacje aplikacji (Ustawienia> Aplikacje> Wszystkie> Usługi Google Play> menu z trzema kropkami> Odinstaluj aktualizacje). Konieczne może być przejście do opcji Ustawienia> Bezpieczeństwo> Administratorzy urządzeń i wyłączenie Menedżera Urządzeń Androida.
  • Wyłącz synchronizację danych Google (Ustawienia> Konta, w tym celu naciśnij przycisk menu (trzy kropki) i wyłącz Automatyczną synchronizację danych).

Źródło: androidpit

Sprawdź najnowsze wpisy