Jeśli masz urządzenie z Androidem, to z pewnością korzystasz z aplikacji Google Play. Prawdopodobnie wiesz też wszystko na temat pobierania aplikacji, ale czy wiesz, że wczoraj była dziesiąta rocznica tej aplikacji?

Przypomnę, że Android Market uruchomiono 22 października 2008 roku, około miesiąc po debiucie pierwszego urządzenia z Androidem: HTC Dream, czyli T-Mobile G1. Android Market został uruchomiony z około 13 aplikacjami, co jest mikroskopijną liczbą w porównaniu do około 2,6 miliona dostępnych obecnie programów. W 2012 r. Android Market stał się Google Play po tym, jak Google połączyło sklep z aplikacjami Google Music i Google eBookstore. Z biegiem lat pojawiły się zmiany w wyglądzie i stylu Google Play, ale podstawowa funkcjonalność sklepu zaczęła się od Android Market dziesięć lat temu. Z okazji dziesięciolecia Sklepu Play portal androidauthority przytoczył najciekawsze fakty na jego temat.

Google Play generuje więcej pobrań niż App Store

Google Play

Mimo, że App Store był większym sklepem od Google Play jeszcze w 2012 roku, to od kilku lat sytuacja uległa zmianie. Pod względem liczby pobrań, Google Play dominuje z wynikiem 70%, a App Store ma jedynie 30% „tortu”. Jeżeli trend się utrzyma, to rok 2018 może okazać się rekordowy dla sklepu zielonego robota.

App Store zarabia znacznie więcej niż Google Play

Google Play

Mimo, iż użytkownicy Androida ściągają więcej aplikacji niż korzystający z iOS, to jednak ci ostatni wydają znacznie więcej pieniędzy na zakupy. W 2017 roku urządzenia z systemem Apple wygenerowały aż 66% wszystkich wydatków na aplikacje.

Przeciętna liczba aplikacji

Typowy użytkownik Androida w USA ma 102 zainstalowane aplikacje, ale korzysta jedynie z 37. Wynika to z faktu, że wiele programów dostępnych jest za darmo. Użytkownicy lubią je ściągać, a potem nie odinstalowują, gdy ich nie używają.

Najwięcej pieniędzy w Google Play nie wydają Amerykanie

Mimo, że Amerykanie wydali w 2017 roku ponad $6,2 miliarda na aplikacje i usługi w Google Play, to jednak nie są liderami. Mieszkańcy Azji oraz Australii i Oceanii wydali ponad $11,2 miliarda na programy. Wynika to z faktu, że koszty zakupów mogą dodać do rachunku za telefon. Przenosząc te dane do obszarów jedynie dwóch państw – USA i Japonii, można dojść do podobnych wniosków. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni wydali o $5,8 miliarda więcej na aplikacje niż mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Gry w Google Play

W Sklepie Play jest multum gier. Stanowią one około 41% wszystkich pobrań i generują aż 88% wszystkich wydatków w sklepie. W tym miejscu warto dodać, że jedynie niewielki procent wszystkich aplikacji generuje duży zysk. Przykładowo 1697 programów wygenerowało więcej niż $1 milion zysku w Google Play w 2017 roku, a 330 więcej niż $10 mln. Wśród zarabiających programów warto wyróżnić Tindera, który osiąga zyski w Google Play większe niż Netflix.

Najpopularniejsze aplikacje

Nie powinno chyba nikogo dziwić, że top 4 najpopularniejszych aplikacji wszechczasów należy do spółki Facebook. Numer jeden okupuje portal społecznościowy Facebook, na drugiej lokacie znajduje się WhatsApp, trzecie miejsce ma Messenger, a czwarte Instagram. Ciekawe jest to, że do 2016 roku w top 10 najczęściej pobieranych aplikacji zawsze znajdowała się latarka. Wynika to z faktu, że Google dodało taką funkcję do systemu dopiero w 2015 roku!

Przy okazji zobaczcie ostatnią promocję Google Play, a także przeceny aplikacji.

Źródło: androidauthority

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.