ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
foldable iPhone

Składany iPhone? Nie tak szybko

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Apple od wielu lat pracuje nad różnymi koncepcjami giętkich i składanych wyświetlaczy. Mimo że nie wyprodukował jeszcze nic z wyraźnie zakrzywionym ekranem, wszystkie iPhone’y X, XS i XS Max używają elastycznego wyświetlacza, który zagina się na obudowie. Umożliwiło to stworzenie kontrukcji „edge to edge” co wyróżnia produkt Amerykanów spośród konkurencji. Obecnie nie ma na rynku żadnego urządzenia, bez choćby minimalnego „podbródka”, pomijając najnowsze generacje smartfonów Apple. iPhone X czy Xs to jedyne telefony z w miarę cienkimi i takimi samymi ramkami wokół ekranu.

Zobacz także: Oto Palm Phone – najbardziej uroczy klon iPhone’a

Apple pracuje nad składanym iPhone’m

Takie plotki pojawiają się od dawna. Firma podobno pracuje nad składanym ekranem, który pozwoliłby na rozłożenie czegoś wielkości smartfona do rozmiaru iPada Mini. Jeden z raportów, sprzed roku sugerował, że Amerykanie współpracują nad projektem z LG. Podobno nie chcieli ryzykować wycieku urządzenia, poprzez współpracę z Samsungiem. W opublikowanym pod koniec roku zgłoszeniu patentowym opisano ekran, który można otwierać i zamykać jak książkę. Przyznany kilka dni temu patent dotyczy zawiasów różnego rodzaju.

iPhone

Co widzimy w patencie?

Opis jest jak zwykle w bardzo specyficznym języku:

Części obudowy mogą być połączone ze sobą za pomocą zawiasów. Zawiasy mogą zawierać kolejne zawiasy oparte na połączeniu trzypunktowym, zawiasy oparte na połączeniu czteroprzegubowym, zawiasy z członami ze szczelinami, zawiasy utworzone z elastycznych konstrukcji wsporczych i zawiasy oparte na elastycznych strukturach obudowy. Elastyczne wyświetlacze mogą być montowane na częściach obudowy zachodzących na zawiasy. Gdy części obudowy w urządzeniu są obracane względem siebie, elastyczny wyświetlacz może się wygiąć. Zawias może być skonfigurowany tak, aby umożliwić umieszczenie elastycznego wyświetlacza w konfiguracji przedniej do przodu, w której aktywna strona wyświetlacza jest zwrócona do siebie lub konfiguracja typu back-to-back. Struktury sprzęgające mogą służyć do wspomagania obudowy w chwytaniu zewnętrznych przedmiotów i utrzymywania razem części obudowy. Zawiasy mogą być wyposażone w obrotowe zapadki, aby pomóc utrzymać elastyczny wyświetlacz w pożądanych pozycjach.”

Jak będzie wyglądał składany iPhone?

Jak to często bywa w przypadku patentów, Apple stara się wyjaśnić wszystkie możliwości. Patent opisuje i ilustruj składaną konstrukcję iPhone’a z zagiętym ekranem, w stylu książki, projekt, w którym wyświetlacz owija się wokół urządzenia, na przykład jak okładka książki, a nawet projekt z podwójnym zawiasem, w którym znajdują się oba rozwiązania. Widzieliśmy już składane telefony z Androidem , chociaż dotychczas korzystały one z dwóch oddzielnych wyświetlaczy zamiast ekranu składanego. Gdyby Apple tworzyło składany iPhone, najprawdopodobniej używałby on jednego elastycznego wyświetlacza. Kiedy urządzenie zadebiutuje? Najwcześniej będzie to w 2020 roku. Samsung ma pokazać podobny produkt już niedługo…

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najnowsze wpisy