ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
nvidia geforce now shield

Nvidia Shield z GeForce NOW – idealna konsola do gier?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Rodzina Shield nie jest spotykana na co dzień. Nie da się ukryć, że zarówno tablet, jak i konsola z Android TV były bardzo chwalone, ale tylko przez osoby zaznajomione z mobilnym rynkiem. Poza tym kręgiem próżno szukać użytkowników amerykańskich rozwiązań. To wielka szkoda, bo niewątpliwie Nvidia się przyłożyła, a teraz jeszcze potwierdza, że warto zastanowić się nad kupnem chociażby Shield TV. Otóż GeForce NOW w drugiej odsłonie zmierza na kolejne urządzenia!

Co to GeForce NOW?

W pierwszym wydaniu technologia Nvidii pozwalała na strumieniowanie gier z komputerów osobistych, które zostały wyposażone w karty graficzne z rodziny GeForce. Druga edycja idzie o krok dalej i pozbywa się PeCeta na rzecz Internetu. Swoją bibliotekę wybranych gier – między innymi ze Steam i Uplay – możecie odtwarzacz na światowych serwerach, a grać właśnie na urządzeniach Shield. Do teraz ta usługa była testowana wyłącznie na komputerach (również od Apple).

GeForce NOW na wszystkich urządzeniach Shield

nvidia geforce now shield

W przyszłym tygodniu na urządzeniach Shield zostanie zaktualizowana usługa GeForce NOW. Jak się wcześniej dowiedzieliście, oznacza to, że nie potrzeba pełnoprawnego komputera, aby zagrać na tablecie lub konsoli w swoje ulubione gry. Pozostało tak naprawdę jedno wymaganie – szybki Internet. W końcu w ten sposób możemy strumieniować różnorakie tytuły w rozdzielczości 4K. Nvidia zaznacza, że jest to idealne rozwiązanie – w końcu cieszymy się niższym zużyciem energii, ale tą samą zabawą. Przy okazji przydałby się też kompatybilny pad, jak Shield Controller.

Chmura pozwala grać na różnych urządzeniach

nvidia geforce now shield

Jesteś w podróży? Grasz na tablecie. Wracasz do domu? Kontynuujesz rozgrywkę na laptopie lub komputerze. To kolejna zaleta, która często wymieniana jest przez fanów tego rozwiązania. Niewątpliwie fani tradycyjnych pudełek i fizycznych nośników nie zainteresują się tą technologią, co też po części rozumiem. Trzeba też być świadomym, że zachwalana gra w podróży może być utrudniona, dopóki w Polsce nie rozwinie się sieć 5G. Obecne standardy mobilne często okazują się zbyt wolne ze zbyt dużym opóźnieniem. W końcu wymagania usługi Nvidii to przynajmniej 50 Mb/s dla gier w FullHD i 60 FPS. Nie można też zapomnieć o niskim pingu – poniżej 60 ms do jednej z sześciu serwerowni firmy na całym świecie. Z poziomu aplikacji możecie sprawdzić, czy spełniacie wymagania. W przypadku WiFi nie obędzie się bez routera, który obsługuje częstotliwości 5 GHz.

Które gry wspierają GeForce NOW?

nvidia geforce now shield

Lista jest naprawdę długa – w końcu gromadzi w sobie ponad 225 tytułów. Znajdziecie między innymi tak wychwalanego i popularnego ostatnio Fortnite’a czy też Counter-Strike’a: Global Offensive. Nie mam zamiaru opisywać każdej propozycji z osobna, ale z pewnością z wykorzystaniem usługi GeForce NOW zagracie w wiele kultowych gier, jak i w najnowsze hity. Pełny spis wspieranych tytułów znajdziecie na stronie producenta.

Zobacz też: Szalony patent od LG – czy tak będą wyglądać smartfony przyszłości?

Nvidia tworzy niesamowitą platformę, ale trzeba pamiętać, że wciąż jest ona w fazie testów. Z drugiej strony to oznacza, że każdy może zagrać bezpłatnie. Docelowo mają pojawić się dwa progi cenowe, uzależnione od jakości strumieniowanego obrazu – podział na GTX1060 i GTX1080. Czy takie rozwiązanie się przyjmie? Ja mu kibicuję – w końcu samo Google może myśleć o stworzeniu swojej alternatywy.

źródło: informacja prasowa.

Sprawdź najnowsze wpisy