[SPT #19] 3 wersje Galaxy S10, porażka Sony i wszechobecne Face Unlock

mm Adam Lulek Artykuły 2018-07-01

Niedziela powoli się kończy, a więc przyszedł czas na kolejne subiektywne podsumowanie tygodnia. Sprawdzam co według mojego gustu zasłużyło na krytykę, a co na pochwałę. Zapraszam do lektury.

Pochwała

3 wersje Galaxy S10. Z jednej strony to dobrze, że zobaczymy prawdopodobnie aż trzy wersje flagowca, z drugiej jednak boję się o cenę najdroższego wariantu. Samsung ma zaprezentować dwa urządzenia z ekranami 5,8-calowymi i jedno z wyświetlaczem 6,44-calowym. Oczywiście interesowałaby mnie jedynie ten większy wariant. Jeżeli jednak dołożymy do tego potrójny aparat, skaner linii papilarnych w ekranie, a także skanowanie twarzy w 3D, to obawiam się, że mój portfel może tego nie wytrzymać. Czuję, że cena 3999 zł okaże się jedynie miłym wspomnieniem, a przy urządzeniu zobaczę kwotę o 1000 zł większą… Na razie chwalę, bo urządzenie zapowiada się świetnie, krytykował będę, jak zobaczę jego cenę.

LG V40 z pięcioma aparatami. Nie ważne, czy wszystkie 5 będzie z tyłu, czy jedynie 3 z tyłu, a 2 z przodu – jestem ZA. Jak pokazał przykład Huawei P20 Pro, liczba aparatów idzie w parze z jakością zdjęć. Jeżeli zatem każdy obiektyw ma spełniać swoją dodatkową rolę w smartfonie, która przyczyni się do poprawy jakości fotografii, to mnie to nie przeszkadza. Może być ich nawet 7 lub 10.

Face Unlock w kolejnych smartfonach. Funkcja ta staje się coraz bardziej popularna na urządzeniach z Androidem. Co prawda działa ona jedynie w oparciu o przedni aparat, co oznacza, że nie powinniśmy liczyć na 100% bezpieczeństwo, jednak jest ona wygodna. Używam Face Unlock w Huawei P20 Pro i nie wyobrażam sobie wyłączyć tej możliwości. Warto dodać, że firma obiecała dodać tę funkcję do flagowców z 2017 roku. Podobnie postąpiła Nokia, która zaktualizuje Nokię 8 Sirocco, Nokię 8, Nokię 7 Plus i 6.1 o Face Unlock.

Zobacz także: Wirtualny przycisk na Twoim smartfonie?

iOS 12 odmłodził stare smartfony. Apple jest trzecim producentem smartfonów w Polsce, a liczba iPhone’ów widziana na ulicach miast jest coraz większa. Oczywiście nie są to najnowsze modele, a królują przede wszystkim „szóstki”, 5s i siódemki. Użytkownicy tych smartfonów ucieszą się, że iOS 12 będzie działał na nich znacznie szybciej niż poprzednia wersja systemu. To odpowiedź firmy z Cupertino na zarzuty o spowalnianie starszych urządzeń.

Krytyka

Porażka Sony. O dziale mobilnym Sony pisałem już niejednokrotnie w nieco negatywnym tonie. Wyraźnie widać, że władze spółki chcą zmniejszyć część odpowiedzialną za produkcję i sprzedaż smartfonów do minimum. Producent ma w najbliższych miesiącach wycofać się z takich rynków jak Turcja czy Afryka, a skupić się przede wszystkim na Europie i Azji. Jest to kolejny krok, który ma na celu ciąć koszty, ponieważ nadrzędnym celem jest osiąganie zysków przez dział mobilny. Obawiam się, że proces ten odbije się czkawką dla Sony i nie zdziwię się, jeżeli wkrótce pożegnamy smarfony firmy na zawsze. • Pabliell

  Fenomenu Face Unlock kompletnie nie rozumiem. Mając skaner odcisków palców jestem w stanie odblokować telefon zanim spojrzę na ekran. Korzystając z odblokowania twarzą (niezależnie od technologii) trzeba wyciągnąć telefon, nakierować na twarz i dopiero odblokować. Niewygodne, niepraktyczne i powolne.

 • TheDon Kichot

  Duża ilość aparatów nie jest równoznaczna dobrej jakości, ale dobrze gdy te dwa elementy idą ze sobą w parze. LG zrobiło to dobrze w serii V dając szeroki kąt, Huawei jest dyskusyjny, ale dla mnie zbędny bajer, Sony XZ2 Premium może być ciekawe, ale to się zobaczy.
  Face Unlock jest od lat, ale dopiero teraz rozwój ruszył. Dotychczas bazowało to na zdjęciu, a teraz producenci zaczynają wprowadzać różne technologie skanowania twarzy w 3d ( patrz Apple, Vivo )
  Co do Sony to nie widzę nic złego z wyjścia z rynków dla nich nieopłacalnych. Jeżeli tylko zaczną wydawać smartfony co rok, zamiast wystać co 6 miesięcy praktycznie identyczne urządzenia i bardziej postarali by się z rozwojem nakładki to może by coś ugrali. Wydawanie nowego modelu co 6 miesięcy to jest wielki błąd, a nie wyjście z nierentownych rynków

 • Adam Długosz

  HTC u11 czy pixel – skutecznie pokazały że nie ilość aparatów z tylu się liczy… Chociaż wiadomo teraz wszyscy będą iść w jak największą ilośc aparatów a za 10 lat „HUAWEI P1000 z 15 aparatami „

 • Face Unlock, coś co jest od czasów conajmniej androida 4.0. Nie wiem dlaczego producenci promują to jako coś nowego :p

 • Robert Yeter

  Czy Face Unlock zadziała jak ktoś jest na kacu?

  • Robert

   Zadziała. Sprawdzilem.

  • stark2991

   Aż tak Ci się twarz zmienia? 😃x