Dodatkowy wirtualny przycisk na Twoim smartfonie. Włącz go i pokochaj funkcje

mm Adam Lulek Artykuły 2018-06-23

Tydzień temu mogliście przeczytać o dodatkowych funkcjach przycisków głośności i włącznika. Wcześniej natomiast pisałem o możliwościach skanera linii papilarnych. To jednak nie koniec opcji, jakie daje Android. Teraz przyszedł czas na dodatkowy wirtualny przycisk funkcyjny na ekranie. Oczywiście pojawi się on, jeżeli ściągniemy dodatkową aplikację. Wybrałem dla Was cztery. Oto i one:

Floating Bar – wirtualny przycisk

Floating Bar

Jest to rozwijany wirtualny przycisk, który pozwala ustawić nawet 5 skrótów najpotrzebniejszych aplikacji. Może to być na przykład włączenie przeglądarki internetowej lub uruchomienie ulubionej gry. Z pewnością przydadzą się również: kalkulator, kalendarz czy notatnik. Podobnie jak w rozwiązaniu Galaxy S8, we Floating Barze ustawimy do pięciu kontaktów. Ta opcja skraca nam czas potrzebny do połączenia ze znajomymi. Przydatną opcją jest też funkcja sterowania odtwarzaną muzyką. Działa ona z wieloma popularnymi odtwarzaczami, na przykład: Spotify i Google Play Music. Ostatnia funkcja chyba najbardziej by mi się spodobała. Jest to coś podobnego do Inteligentnego Wyboru znanego z Galaxy S8 i S8+. We Floating Barze bowiem wyświetlają się narzędzia do zrobienia zrzutu ekranu. Możemy przy tym oczywiście „wykroić” odpowiednią jego część, a następnie ją edytować i przekazać znajomym. Ponadto dostępna jest także opcja stworzenia pliku GIF z tego, co się dzieje na wyświetlaczu.

Przycisk Assistive – Back, Home, Recent Button

Przycisk Assistive - Back, Home, Recent button

Kolejny wirtualny guzik, który po wciśnięciu może symulować przycisk systemowy, taki jak przycisk Wstecz, przycisk początkowy i ostatni przycisk. może również pozwolić Ci szybko usunąć pasek powiadomień. Funkcje tego przycisku to:

 • Obsługa funkcji przycisku systemowego. Pomocna opcja przycisku, która może symulować funkcje takie jak np. wstecz, przycisk home i ostatnie aplikacje.
 • Obsługa długiego kliknięcia przycisku. Długie naciśnięcie guzika wyświetli 5 przycisków funkcyjnych. Każdy z nich może pełnić inną funkcj na przykład: latarka, kontakt, SMS lub otwarcie innej aplikacji.
 • Możliwość umieszczenia przycisku w dowolnym miejscu na ekranie
 • Wiele opcji do wyboru w tym możliwość uruchomienia poszczególnych aplikacji

Aplikację polecam szczególnie osobom, które cenią sobie prostotę użytkowania.

EasyTouch – Assistive Touch for Android

Chyba najpopularniejsza aplikacja tego typu. Ma ona w sobie wiele opcji na przykład:

 • Płynna i prosta obsługa telefonu – wszystkie operacje można wykonać klikając lub przytrzymując przycisk jedną ręką
 • Opcja RAM Booster zwalnia RAM, przyspiesza działanie urządzenia i oszczędza baterię
 • Szybki dostęp do ulubionych aplikacji, gier i ustawień za pomocą jednego dotknięcia
 • Możliwość ustawienia trzech gestów
 • Dodatkowy pasek powiadomień
 • Zablokuj wyświetlacz lub zrób zrzut ekranu jednym dotknięciem
 • Sprawdź prognozę pogody
 • Ustaw dodatkowe motywy wizualne

Jak widać, aplikacja ma naprawdę wiele możliwości dostosowania do potrzeb użytkownika. Przycisk ten powinien spełnić wymagania najbardziej wymagającego fana smartfonów. Na koniec warto dodać, że aplikację pobrano aż ponad 10 mln razy i ma ona średnią ocen na poziomie 4,5.

Zobacz także: Media Markt przeczuwało porażkę Polaków

Assistive Touch

Bardzo dobrze oceniana aplikacja z mnogością funkcji, tak jak wyżej wymieniona. Zobaczcie na zrzutach ekranu, jak ona wygląda i przykładowe akcje, które można ustawić. Standardowo po dotknięciu guzika rozwija nam się menu, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Deweloperzy dali nawet możliwość zmiany koloru aplikacji. Niestety jedynym minusem są pojawiające się reklamy. • Daniel Poweska

  All in one gestures polecam, działa jak marzenie, infinity display w note 8 (i oczywiście w każdym innym telefonie bez fizycznych przycisków) jest jeszcze bardziej infinity :). Do samsungów też warto mieć bxaction, żeby coś z tego przycisku było (warto dać dodatkowe uprawnienia przez adb, wtedy działa super, a tak dalej bixby się wtrąca często)

 • 0001

  W P 20 lite używam wiszącego przycisku zewnętrznej aplikacji gdyż wiszący przycisk systemowy łatwo można było przemieścić w inne miejsce co było trochę irytujące. Przycisk w aplikacji zewnętrznej ma możliwość zapamiętania położenia, że w przypadku jego przesunięcia co jest w bardzo rzadkie i bardzo trudne po chwili wraca na miejsce wcześniej zapamiętane. Można do gestów przypisać różne funkcje oraz aplikacje. Dla mnie rewelacyjna sprawa 🙂

 • Łukasz Florkowski

  W Huawei’ach i Honor’ach jest takie coś od dawna nazywa się przycisk wiszący.

  • Anonymous

   Poprawię ciebie: W iPhone-ach i ich niektórych podróbach jest już to od dawna

  • Owszem, ale nie wszyscy mają smartfony tej firmy i pewnie chętnie skorzystają z takich udogodnień 😉

  • 0001

   Owszem tylko jak Napisałem wyżej bardzo łatwo go przemieścić co jest irytujące i denerwujące dlatego mam wiszący przycisk zewnętrznej aplikacji.

 • Darek

  A ja polecam back button gesture launcher , można umieścić skróty np do przycisku wstecz i ustawić gesty które go obsługują , oraz swipepad że skrótami do wielu aplikacji

 • jojoPL1987

  Przy drugiej opcji EasyTouch – Assistive Touch for Android w słowie „zwalnia” brakuje „n”.

 • 0001

  Ponieważ w Androidzie 8 można ukryć przyciski funkcyjne dlatego tak zrobiłem i mam przycisk wiszący który je zastępuje.
  Jednakże bardzo łatwo przypadkiem można było zmienić jego położenie co było trochę denerwujące.
  Dlatego używam aplikacji przycisk funkcyjny gdzie jego położenie można zapamiętać by w razie przesunięcia co jest bardzo rzadko i bardzo ciężko to zrobić…. po chwili wraca na swoje miejsce.
  Dzięki przyciskowi i wiszące mu mamy więcej miejsca na wyświetlaczu…. rewelacyjna sprawa 🙂x