#stopACTA2 – relacja z protestu w Warszawie

Adrian Celej Artykuły 2018-06-30

Wczoraj w Warszawie pod budynkiem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce miała miejsce demonstracja przeciwko proponowanym przez Unię Europejską artykułom 11 i 13 ograniczającym wolność w sieci. Choć sama demonstracja była ogromnym sukcesem, to niestety nie udało się zachować jej apolitycznego charakteru.

Protest przebiegł w miłej atmosferze

Na protest przybyło według organizatora około 800 osób. Sam uważam, że mogło ich być więcej, ludzie nie mieścili się na skromnym placu przed budynkiem. Z kolei pewien portal stwierdził, że przybyło jedynie 250 osób, czego nawet nie będę komentować.

stopacta2 Janusz Korwin-Mikke

Niestety, powyższe zdjęcie udowadnia, że nie udało się zachować apolitycznego charakteru protestu. Na miejscu pojawili się politycy z różnych partii, zdecydowanie największą gwiazdą był Janusz Korwin-Mikke. Trzeba jednak przyznać, że partia Wolność miała duży udział w organizacji protestu i stąd na miejscu wzięły się ich flagi. Warto zaznaczyć, że przemawiający politycy unikali prezentowania swoich poglądów, wszystko było skupione na proponowanych ustawach.

Nie tylko politycy

stopACTA2 Jaok

Na miejscu pojawili się także YouTuberzy i inne znane osoby. Na największą uwagę zasługuje obecność Atora i ekipy z kanału pyta.pl. Generalnie całość była na streamowana i relacjonowana przez kilkanaście osób, także znalezienie nagrania nie będzie problemem. Na miejscu pojawiły się kamery telewizji TVP, Polsat i TVN, przy czym mam problemy ze znalezieniem reportażu stworzonego przez ostatnią stację. To dziwne, ponieważ widziałem jak przeprowadzali wywiady z uczestnikami protestu. Warto zaznaczyć, że każdy mógł zabrać głos i każdy mógł zaprezentować swoje zdanie przed całą publicznością.

Podczas protestu każdy mógł podpisać się pod symboliczną petycją. Niestety, nie uwieczniłem tego na zdjęciu, ale pod koniec protestu cała była zapisana podpisami uczestników.

Zobacz też: Strona Europosła Tadeusza Zwiefki nie działa, czy to zasługa akcji #stopACTA2?

Kilka pytań do organizatora

Po proteście miałem okazję zadać kilka pytań organizatorowi – Januszowi Kunowskiemu. Przyznał, że jest zadowolony z frekwencji, cieszy go to, że internauci wstali sprzed komputerów i pokazali politykom, że także są silną grupą lobbującą. Czy będą kolejny protesty? Organizator ma nadzieję, że do nich nie dojdzie, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie oznaczało to niepomyślny wynik głosowania. Jeśli politycy zagłosują za artykułami 11 i 13, to jak najbardziej dojdzie do kolejnych protestów. Co z politykami na demonstracji? Idea protestu była taka, że każdy może zabrać głos, niezależnie od poglądów politycznych. Wszyscy mamy jeden cel, to inicjatywa oddolna. Z tego powodu nie zamykano się na żadne środowiska.

Po demonstracji spotkałem kilku streamerów, którzy skarżyli się, że ich transmisje były z nieznanych powodów zdejmowane, a na konta nakładane blokady w postaci zakazu prowadzenia transmisji live przez 3 miesiące. • Android to Syf

  Chcieliście komuny z UE to macie. Dupokracjali się zachciało to macie.

 • CezaR

  Co do TVN to oni chyba mają wdrożone ACTA od lat, bo komentarze na ich stronach sa mocno cenzurowane…. a poza tym dzis w Szkle kontaktowym była wzmianka o tym proteście i były wypowiedzi osób przed kamerą…. jeśli Adrianie spodziewałeś sie oddzielnego materiału w głównym wydaniu Faktów o 19 to musze Cie zmartwić…. tematy dobierane są niby na bieżąco ale jednak maja tam w redakcji długi okres przygotowawczy do wydania i dobierania tematów priorytetowych i tzw Lajtowych, wiec nie wszystko sie mieści jakby to była większą akcja to pewnie by o tym wspomnieli ale na TVN24 na pewno było….:) Pozdr

  • Adrian Celej

   Nie widziałem żadnych informacji o materiale w TVN, na stronie internetowej też to pominęli, przeszukałem wszystkie opublikowane teksty. To dziwne, bo materiał jednak nagrali, a takie newsy szybko się przedawniają.

   • CezaR

    Na tvn24.pl nie musi być wszystkiego co pokazują na antenie 🙂 a na głównym TVN jak wspomniałem wyżej nie wszystko w Faktach o 19 zmieścisz w danym dniu.

    • Adrian Celej

     Są ludzie, którzy wypatrują każdej informacji w mediach. W ten sposób dowiedziałem się o relacji w Polsat News (znalazłem nagranie, złapali mnie), dowiedziałem się o jakimś udziale TVP (tego akurat nie widziałem), nic nie wiem o relacji TVNu.

 • pee.82

  Faktycznie, zainteresowanie również z komentarzach ogromne. Korwin na pierwszym zdjęciu? Wystarczy by zniechęcić do czytania całego artykułu.

  • Adrian Celej

   Na drugim

  • Patryk

   Korwin przynajmniej tam był, a Ty? Co zrobiłeś dla obrony wolności internetu?

   • Android to Syf

    Nic. Lewak leży w domu z piwskiem,nieIrobi bo ma 10×500+ i czeka na powrót towarzyszą stalina

  • Android to Syf

   Kogoś o inteligencji poniżej 90 to może. Reszta jak widzi Korwina to wie że trzeba posłuchać tego człowieka

   • pee.82

    Wiesz, wybacz nie każdy jest obdarzony tak wysokim ilorazem inteligencji jak Ty. Proszę, pomóż o jaką resztę chodzi? O resztę kolegów z Twojej klasy gimnazjum rozumiem?

    • Android to Syf

     Dziecko gimnazjum skończyłem w 2006 roku. Jak chcesz głosować na komuistów z UE dalej to zapraszam do korei północnej, pojedz tam, zobaczysz do czego dąży unia, otrząśniesz się. Albo jesteś idiotą i będziesz dalej bronił potomków stalina

     • pee.82

      Chłoptasiu puknij się porządnie w głowę. Idiotą jest ktoś kto wierzy politykom, a już zwłaszcza niespełnionym populistom. I daruj sobie te osobiste ideologiczne wycieczki.

      Słuchałeś Janusza? czy miał coś ciekawego i konstruktywnego do powiedzenia przez niecałą minutę? NIC: https://www.youtube.com/watch?v=PuH_KGw8Wdg

     • Android to Syf

      Ty wierszysz lewakom z UE więc wypad na kubę jak się komuna podoba a jkm nie

     • pee.82

      Januszu drogi, nieźle musisz masz zryty beret. Idąc Twoim tokiem rozumowania to już dawno powinieneś zrobić wypad na Ukrainę, Białoruś, Albanię albo do Serbii – tam nie ma tej strasznej Unii (ani tym bardziej komunistów i lewaków).

     • Android to Syf

      Dziecko a dlaczego nie do hong kongu? Co lewaku? WYPAD NA KOMYŁĘ!

     • pee.82

      Zwykłym pajacem jesteś (zresztą sam Twój nick już o tym świadczy). Prowokacje niestety nie są Twoją mocną stroną.

     • Android to Syf

      Prawdę nazywasz prowo?

     • pee.82

      Akurat z tym (nickiem) się zgodzę 🙂

     • Android to Syf

      Nick mówi prawdę

 • Lookso

  Szkoda, że Wrocław dosyć skromniex