Przedłużenie wsparcia Windows 10 Mobile

Na smartfony Nokia Lumia wciąż powstają modyfikacje systemu!

Artykuły

Smartfony Lumia pamięta każdy – Microsoft wpompował w nie miliardy dolarów, temat nakręcały wszystkie media technologiczne, a skończyło się sprzedaniem działu mobilnego Nokii i upadkiem samego systemu. Może się to wydać dziwne, ale są ludzie, którzy nadal eksperymentują z ich oprogramowaniem.

4 systemy na jednej Lumii

W swoim czasie na niektórych telefonach z Androidem deweloperzy eksperymentowali z funkcją dual boot. Sam korzystałem z tego tylko raz, na HTC HD2. To jednak nic, pewien niezależny deweloper stworzył quad boot dla jednej z Lumii.

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]

Jeśli ktoś z was oczekiwał tu Androida, no to przykro mi, ten przypadek dotyczy tylko 4 różnych wydań systemu od Microsoftu – Windowsa 10 Mobile, Windowsa 8.1, Windowsa IoT Core (tego chyba jeszcze nikt nie próbował) i pełnego Windowsa 10 z trybem pulpitowym. Wbrew pozorom jest to bardzo duże osiągnięcie, telefony Lumia były dobrze zabezpieczone przed modyfikacjami, tak naprawdę dopiero zamieszanie z deweloperskimi wydaniami W10M pozwoliło deweloperom zacząć działać.

Były bardziej spektakularne modyfikacje

Od samego początku ludzie pytali na forach, czy na Lumii da się zainstalować Androida. Zawsze odpowiadano, że nie ma takiej możliwości, ale ta odpowiedź jest już częściowo nieaktualna. Znalazł się deweloper, który przeniósł Androida 7 na pokład Lumii 520 i paru innych modeli z generacji X20. Nie była to jednak zasługa Microsoftu czy sentymentu do urządzenia, a złamania bootloadera Qualcomma, który był największą przeszkodą w próbach uruchomienia innego systemu. Niestety, nigdy nie udało się złamać bootloadera w nowszych układach, przez co do dziś późniejsze Lumie są nie do ruszenia.

Zobacz też: Windows Phone traci powiadomienia push – Microsoft wyłącza usługi sieciowe

Czy taka modyfikacja ma sens?

lumia 550

Cóż, nie da się ukryć, że znalezienie zastosowania dla 4 systemów na jednym telefonie będzie trudne. Owszem, to działa, jednak po co komu Windows 10 IoT Core na telefonie? Stworzone na potrzeby tego eksperymentu narzędzia też są kompletnie nieprzydatne, te urządzenia już dawno zostały porzucone przez producenta, użytkownicy od nich uciekają, nawet jeśli uda się to w jakiś sposób wykorzystać, to nikt nie będzie tym zainteresowany. Zgadza się, krążą plotki o rzekomym powrocie telefonów z Windowsem, jednak jeśli do tego dojdzie, to będzie to nowa platforma nie mające nic wspólnego z widocznym na filmie urządzeniem. To tzw. sztuka dla sztuki, efekt pracy znudzonego i kreatywnego dewelopera, nic więcej.

Źródło: Twitter @gus33000


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x