Windows Phone traci powiadomienia push – Microsoft wyłącza usługi sieciowe

Adrian Celej Artykuły 2018-02-20

Windows Phone oficjalnie jest już trupem. Microsoft zakończył wsparcie techniczne, przestał wydawać jakiekolwiek aktualizacje i kilkukrotnie o tym poinformował. Jeśli ktoś jednak uważał, że jego Lumia będzie działać latami, to był w ogromnym błędzie.

Windows Phone traci kluczowe elementy systemu

Smartfon charakteryzuje się tym, że jest stale podłączony do sieci. Usługi producenta lub twórcy systemu wzbogacają funkcjonalność smartfona, a także coraz częściej są odpowiedzialne za jego kluczowe funkcje. Tak też jest w przypadku Windows Phone’a. Z dniem dzisiejszym użytkownicy telefonów pod kontrolą WP w wersji 7.5 i 8.0 tracą:

 • Powiadomienia push
 • Żywe kafelki
 • Możliwość lokalizacji urządzenia przy pomocy funkcji „Znajdź mój telefon”

Od problemu wolni są użytkownicy telefonów pracujących pod kontrolą WP 8.1 i W10M.

Stopniowe ograniczanie usług

Powyższa lista to nic innego, jak objaw stopniowego odcinania telefonów od usług. Jak widać powiadomienia w tym systemie były zbierane przez serwery Microsoftu, a następnie przekazywane do telefonu. Podobnie działa to w Androidzie, usługi Google również zbierają powiadomienia (i nie tylko) dla innych aplikacji, jednak nie dla wszystkich. Jeżeli na Windowsie zasada jest analogiczna, to być może część aplikacji zachowa możliwość wyświetlania powiadomień. To pokazuje jak złym pomysłem jest trzymanie wszystkiego w chmurze. Dla Microsoftu było świetne rozwiązanie, ponieważ kontrolowali oni smartfony użytkowników i mieli dokładne informacje na temat ich funkcjonowania. Niestety, utrzymanie serwerów kosztuje, a przy braku perspektyw na dalsze zyski ich funkcjonowanie jest kompletnie nieopłacalne.

Zobacz też: Surface Phone to tylko kwestia czasu. Wiemy o nim coraz więcej

To samo czeka użytkowników nowszych systemów mobilnych od Microsoftu

Co prawda powiadomienia w Windows Phone 8.1 i Windows 10 Mobile nadal będą działać, jednak ich wyłączenie jest tylko kwestią czasu. Mobilne Windowsy mają mniej niż 0,1% udziału na rynku, generują dla Microsoftu jedynie straty, korporacja będzie chciała je jak najszybciej zminimalizować. Jak to będzie wyglądało? Historia systemów od Microsoftu zna już taki przypadek, a jest nim Windows Mobile. Ten genialny pod każdym względem system został na siłę uśmiercony. Obecnie nie działają w zasadzie żadne usługi – do systemu nie przyznaje się Microsoft, swoje aplikacje porzuciło Google, niezależni deweloperzy również nie zadbali o prawidłowe funkcjonowanie programów. Jedyna znana mi działająca aplikacja, to Opera Mobile i parę elementów nakładki HTC Sense.

To definitywny koniec mobilnego Windowsa

Microsoft ostrzegał, że system stracił wsparcie i to się właśnie dzieje na naszych oczach. Tak umiera system, w który wpompowano miliardy dolarów. Nie zapłacił za to Microsoft, a jego klienci. To na tym systemie poległa Nokia, która miała kompletnie inne plany na smartfonową rewolucję. Ze społeczności mobilnego Windowsa, która w swoim czasie była narwana jak fani Xiaomi, dziś nie ma już praktycznie nikogo. Kiedyś ten system skończy identycznie jak Windows Mobile. Nadejdzie taki dzień, w którym sklep z aplikacjami przestanie działać, podobnie jak wszelkie usługi wymagające komunikacji z serwerami Microsoftu. Ze smartfona pozostanie nam jedynie możliwość dzwonienia, SMS-owania i przeglądania stron internetowych.

Źródło: The Verge • To tak jakby napisać artykuł „Windows jest już trupem” a pod sam koniec napisać, że chodziło o Windows 95, Windows Phone 8.0 praktycznie nie jest obecny nawet wśród użytkowników Lumii.

  • Adrian Celej

   Uwierz mi, że jest.

   • Grzmotoruchacz2000

    To ile modeli nie dostało aktualizacji do 8.1? Dwa? Trzy? Bo z tego co pamiętam to chyba tylko te co miały 4GB pamięci. A i tu nie dam sobie ręki uciąć, że nie dostały tylko OTA a możliwe było aktualizowanie po podłączeniu do komputera.

    • mindla

     To że Microsoft wydał aktualizacje to jeszcze nic. Trzeba je potem zainstalować a to jest problem. Naprawdę. Jest problem dla niektórych.

     • Grzmotoruchacz2000

      Z tego co pamiętam to informacja o tym chyba wyskakiwała na głównym pulpicie?

     • mindla

      To nic, anulowali ją wiele razy. Mam znajomych mlode chłopaki a nie potrafią zaktualizować aplikacji z Google play. O zaktualizowaniu systemu czy nakladki systemowej nawet nie mówię nie do przejścia, ściana.

     • Grzmotoruchacz2000

      To już trochę jak kalectwo technologiczne. Ten sam poziom co nieumiejętność zrobienia np. jajecznicy.

 • jojoPL1987

  „To na tym systemie poległa Nokia”.

  I tutaj się nie zgodzę, owszem, można powiedzieć, że Nokia zebrała cięgi przez produkcję telefonów z tym systemem, ale o polegnięciu to powinno się pisać jakby firma całkowicie splajtowała. A tak nie było!

  • Adrian Celej

   Zgadza się, splajtował sam dział mobilny. Zarówno pierwsze problemy finansowe, przejście na WP i sprzedanie działu mobilnego miały miejsce za panowania tego samego CEO.

   • Grzmotoruchacz2000

    Splajtowanie = ogłoszenie upadłości. To nie miało miejsca.

 • mindla

  Jeśli będzie można dzwonić, pisać i przeglądać neta to jeszcze nie koniec systemu. Nie każdy potrzebuje telefonu do bzdetów jak np. aplikacje FB czy Messenger.
  To był bardzo dobry system dzialal dobrze na 1 GB pamięci RAM a tego Android nie potrafi no może wersja 4.2 to tak.

  • Adrian Celej

   Dla tych bzdetów kupuje się smartfony.
   W swoim czasie Android też dobrze działał z 1 GB RAM. Wiem, bo do niedawna sam używałem takiego telefonu.

   • mindla

    Już kiedyś napisałeś dokładnie taki sam post.
    To podaj markę tego telefonu, zaznaczam że musi mieć Android w wersji minimum 5.
    Widziałem jak działa Nokia 532 kupiona w 2015 roku z Windows chyba 8.1 z 1 GB pamięci.
    Sam miałem kiedyś Nokia Lumia 710 zaktualizowana do Windows 7.8 i działało to całkiem znośnie.

    • Adrian Celej

     Motorola Moto E2. Dobrze, że musi być minimum Android 5, ponieważ o wiele lepiej niż 4.4 działał na małej ilości RAM-u.

     • mindla

      Faktycznie sam widziałem jakąś motorolę u kolegi z 1gb ram i tez byłem zdziwiony że tak ładnie działa. Ale tam był czysty android.

     • Grzmotoruchacz2000

      Skoro czysty to chyba lepsze porównanie dwóch systemów?

   • can006

    Ale jeśli powiadamiania push znikną to znaczy że np jak dostanę sms to mi się nic nie pokaże na kafelku iiw powiadomieniu?

  • jojoPL1987

   Także dobrze na urządzeniach z 512 MB. Jedynie użytkownik odczuwał to przy minimalizowaniu aplikacji.

 • Linkyop

  I dobrze. W końcu.x