Co się dzieje z działem mobilnym Sony? Kolejne niepokojące informacje z firmy

mm Adam Lulek Artykuły 2018-06-12

Sony nie nadąża za rynkiem

Dział mobilny Sony nie radzi sobie najlepiej w ostatnich dwóch latach. Triumfy firma święciła w 2013 i 2014 roku sprzedając kilkanaście milionów Xperii kwartalnie. Teraz ta liczba spadła do jedynie kilku milionów. Firma przyznała nawet, że jest w tyle, jeżeli chodzi o nadążanie za rynkiem mobilnym. Władze spółki traktują dział mobilny po macoszemu, tak jakby nikt już nie wierzył w sukces. Dodatkowo firma tnie koszty, dzięki czemu udało się jej pokazać dodatnie wyniki finansowe w ostatnich kwartałach. Cięcie kosztów i traktowanie sektora mobilnego jako kwiatka do kożucha, zdają się potwierdzać kolejne informacje.

Koniec wsparcia dla Xperia Home

Przez długi czas smartfony Sony korzystały z Launchera Xperii, który wyróżniał się wyglądem na tle konkurencyjnych. Sony było pierwszym produentem, który zaoferował na urządzeniach integrację z Google Feed, a fani mogli zapisać się do beta testów, żeby zdobyć najnowsze buildy. Niestety te czasy się kończą, ponieważ firma ogłosiła koniec rozwoju launchera. Oznacza to, że społeczność stworzona do jego testów zniknie. Na osłodę Sony wydało nowy build launchera, który zawiera między innymi następujące poprawki:

 • Naprawione nieaktualizujące się widżety
 • Poprawione kalkulacje rozmytego przesunięcia tapety
 • Poprawiona widoczność karty personalizacji wyszukiwania
 • Otwieranie pasującego tekstu MMS
 • Naprawiono błąd, gdy wyszukiwanie nie pozwala pobrać zdjęcia
 • Obsługa zmian wielkości ekranu dla skrótów ikon

Deweloperzy powiedzieli: „podjęliśmy decyzję biznesową, że nasz obecny launcher, Xperia Home, powinien przejść w fazę konserwacji”. Oznacza to, że nie pojawią się w nim żadne nowe funkcje, a jedynie w razie potrzeby poprawki błędów. Być może Sony zamierza wprowadzić inny launcher? Mam jednak wątpliwości, a to nie jedyne „ubicie” aplikacji od firmy.

Zobacz także: Xiaomi bezczelnie skopiowało Apple 

Ostatnie podrygi aplikacji Pogody

Kilka dni temu producent ogłosił, że skończył wsparcie dla Xperia Weather. Co prawda będzie ona dostępna w sklepie przez jakiś czas, jednak zapomnijcie o jakichkolwiek nowych jej funkcjach. Ponownie – na osłodę planowana jest do wydania ostatnia wersja beta programu. Następnie wejdzie on w „fazę konserwacji”, tak jak będzie to miało miejsce z Xperia Home. Oznacza to, że deweloperzy skupią się na poprawkach błędów i ewentualnym wsparciu aplikacji dla Androida Q w przyszłym roku.

Szkoda mi tej aplikacji, gdyż bardzo mi się podobała. Była ona estetyczna i bez zbędnych bajerów. O aplikacji Pogoda od Sony Mobile Communications pisałem ponad 2 lata temu.

Podsumowanie

Nowe władze firmy faktycznie nie traktują poważnie działu mobilnego. Nie dość, że Sony przyznaje się do problemów z konkurencyjnością hardware’u, to jeszcze stara się ciąć koszty na softwarze. Wygląda to co najmniej dziwnie. Nie zdziwię się, jak kiedyś dział mobilny firmy przestanie istnieć albo zostanie sprzedany jakiejś chińskiej firmie, która chce wejść na rynek europejski.

Źródło: własne, androidpolice, xperiablog • Maciej Grygo

  Jeśli sony przestanie tworzyć telefony to za 5 lat będę musiał przesiąść się na Huaweia czego bardzo bym nie chciał, ponieważ dla mnie nie ma lepszej stylistyki niż sony i tej całej nakładki. No chyba, że zmiana na modele które nie będą wspierane.

 • Bart

  Z2 był fajnym telefonem z wodoszczelność, głośnikiem stereo, słuchawkami z Noise-Canceling, bardzo dobrym aparatem i dobrze zoptymalizowanym systemem, który miał dobry support. Wszystko zaczęło się psuć od Z3 + brak zmian rozwaliło fajny produkt. Ten ZX2 zupełnie nie z mojej bajki. Moim zdaniem nie odbudują już pozycji.

 • Donald

  A może, to jest przygotowanie pod Androida P, gdzie Launcher Xperii, oraz aplikacja pogoda i inne ma być jeszcze lżejsze i lepsze? Zawierając wszystko w słowie LEPSZE, zarazem może być to przygotowanie pod Androida P z Treble dla flagowców i telefonów z półki średniej wyższej, co najmniej licząc od 2017 roku.

 • Piotr “Piter” Jankowski

  Sony to obecnie gówno jeśli chodzi o smartfony

  • Krajan1

   Ty jesteś gówno. Bronie ich bo stać ich na więcej i robią dobre telefony.

   • Donald

    … i są jednymi z może dwóch producentów, którzy nie kopiują na oślep innych a przede wszystkim iPhone’a.

   • Piotr “Piter” Jankowski

    Może i stać ale chyba nie chcą i dział mobilny sobie odpuscili. Więc jest gówno 💩

  • Donald

   … , bo mają swój styl i tak jak napisałem do @krajan1:disqusi są jednymi z może dwóch producentów, którzy nie kopiują na oślep innych a przede wszystkim iPhone’a.

   • Pabliell

    Może i mają swój styl, ale gniazdo słuchawkowe usunęli „bo reszta tak robi”. Więc wciąż ślepo kopiują, tylko nie wygląd, a głupie pomysły.

    • Donald

     Pisząc to miałem na myśli telefony do 2017 roku. Nie pamiętam czy również w tym roku wszystkie modele zostały wykastrowane z wejścia słuchawkowego Jack.

     • Pabliell

      Flagowce z serii XZ2 go nie posiadają. Średniaki XA2 wciąż je mają.

     • Donald

      Więc ktoś jeszcze ma tam głowę z rozumem na karku.

     • Pabliell

      Chyba zaspał, gdy zatwierdzali projekt flagowców…

     • Donald

      Osobę odpowiedzialną za brak wejścia słuchawkowego 3.5 mm w flagowcach wywalił bym z roboty dając kopniaka na do widzenia a jeżeli to jest ta sama osoba, to wysłał bym ją do psychiatry, by stwierdził czy ma skłonności destrukcyjne czy też ich nie ma. Jeżeli można szybko ją wyleczyć to bym ją zostawił, chociaż było by takie posunięcie obarczone ryzykiem. Chyba albo precyzyjniej określając, to na pewno bym jej nie zostawił w firmie/korporacji.

  • ElektronicznyFan

   Gówno to codziennie na śniadanie mama Ci podaje. Tak to jest jak gimbusa nie stać na flagowca Sony, wypisuje głupoty po internetach, bo myśli że jest anonimowy.

 • Maslo19

  Wygląda jakby Sony chciało mieć ” czystego” Androida w wersji P bo zmian jest sporo na wersji developer i coś czuję że to tu powinnismy szukać odpowiedzi, bo wsparcie dla xz2 jest kapitalne póki co, a co do launcher i pogoda to wydaje mi się że będą w P przeinstalowane jakieś androidowe standardowe apki

  • łukasz Jedryszczyk

   Tak już standardowa aplikacja Googla ma widżet z pogodą i kalendarzem więc myślę że Sony idzie w czystego androida. Jednak będą bardzo uzależnieni od Googla i jak kiedyś Android zacznie się sypać to będą bez własnych usług 😀

 • Hijinx

  Moim zdaniem (czyli użytkownika trzeciej Xperii) to już pozamiatane. Szkoda. Do momentu wydania xz2, Xperie były – ale ponownie „moim zdaniem” – piękne i chyba jedyna lub jedna z nielicznych firm, które nie kopiowały iPhone’a.