ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sony Xperia

Co się dzieje z działem mobilnym Sony? Kolejne niepokojące informacje z firmy

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Sony nie nadąża za rynkiem

Dział mobilny Sony nie radzi sobie najlepiej w ostatnich dwóch latach. Triumfy firma święciła w 2013 i 2014 roku sprzedając kilkanaście milionów Xperii kwartalnie. Teraz ta liczba spadła do jedynie kilku milionów. Firma przyznała nawet, że jest w tyle, jeżeli chodzi o nadążanie za rynkiem mobilnym. Władze spółki traktują dział mobilny po macoszemu, tak jakby nikt już nie wierzył w sukces. Dodatkowo firma tnie koszty, dzięki czemu udało się jej pokazać dodatnie wyniki finansowe w ostatnich kwartałach. Cięcie kosztów i traktowanie sektora mobilnego jako kwiatka do kożucha, zdają się potwierdzać kolejne informacje.

Koniec wsparcia dla Xperia Home

Przez długi czas smartfony Sony korzystały z Launchera Xperii, który wyróżniał się wyglądem na tle konkurencyjnych. Sony było pierwszym produentem, który zaoferował na urządzeniach integrację z Google Feed, a fani mogli zapisać się do beta testów, żeby zdobyć najnowsze buildy. Niestety te czasy się kończą, ponieważ firma ogłosiła koniec rozwoju launchera. Oznacza to, że społeczność stworzona do jego testów zniknie. Na osłodę Sony wydało nowy build launchera, który zawiera między innymi następujące poprawki:

  • Naprawione nieaktualizujące się widżety
  • Poprawione kalkulacje rozmytego przesunięcia tapety
  • Poprawiona widoczność karty personalizacji wyszukiwania
  • Otwieranie pasującego tekstu MMS
  • Naprawiono błąd, gdy wyszukiwanie nie pozwala pobrać zdjęcia
  • Obsługa zmian wielkości ekranu dla skrótów ikon

Deweloperzy powiedzieli: „podjęliśmy decyzję biznesową, że nasz obecny launcher, Xperia Home, powinien przejść w fazę konserwacji”. Oznacza to, że nie pojawią się w nim żadne nowe funkcje, a jedynie w razie potrzeby poprawki błędów. Być może Sony zamierza wprowadzić inny launcher? Mam jednak wątpliwości, a to nie jedyne „ubicie” aplikacji od firmy.

Zobacz także: Xiaomi bezczelnie skopiowało Apple 

Ostatnie podrygi aplikacji Pogody

Kilka dni temu producent ogłosił, że skończył wsparcie dla Xperia Weather. Co prawda będzie ona dostępna w sklepie przez jakiś czas, jednak zapomnijcie o jakichkolwiek nowych jej funkcjach. Ponownie – na osłodę planowana jest do wydania ostatnia wersja beta programu. Następnie wejdzie on w „fazę konserwacji”, tak jak będzie to miało miejsce z Xperia Home. Oznacza to, że deweloperzy skupią się na poprawkach błędów i ewentualnym wsparciu aplikacji dla Androida Q w przyszłym roku.

Szkoda mi tej aplikacji, gdyż bardzo mi się podobała. Była ona estetyczna i bez zbędnych bajerów. O aplikacji Pogoda od Sony Mobile Communications pisałem ponad 2 lata temu.

Podsumowanie

Nowe władze firmy faktycznie nie traktują poważnie działu mobilnego. Nie dość, że Sony przyznaje się do problemów z konkurencyjnością hardware’u, to jeszcze stara się ciąć koszty na softwarze. Wygląda to co najmniej dziwnie. Nie zdziwię się, jak kiedyś dział mobilny firmy przestanie istnieć albo zostanie sprzedany jakiejś chińskiej firmie, która chce wejść na rynek europejski.

Źródło: własne, androidpolice, xperiablog

Sprawdź najnowsze wpisy