Jakiś czas temu straszyłem problemami w nadchodzącym Ubuntu 18.04. W zasadzie występowały one już wcześniej, również w wydaniu 17.10. W ostatniej chwili problem został naprawiony, a my poznaliśmy jego przyczynę.

Zobacz też: Ubuntu w tarapatach! GNOME w wydaniu 18.04 powoduje wycieki pamięci!

Czym objawiał się problem?

Ubuntu zaraz po uruchomieniu działało świetnie. Zajmowało bardzo mało pamięci, aplikacje startowały błyskawicznie, nie można było się do czegokolwiek przyczepić. Niestety, po pewnym czasie od uruchomienia zaczynało brakować pamięci RAM. Nie pomagało zamknięcie używanych aplikacji, za problemy odpowiadało środowisko graficzne GNOME. Takie sytuacje określa się jako wycieki pamięci. Sytuacja była nieciekawa, zbliżał się termin wydania Ubuntu 18.04 LTS z 5-letnim wsparciem. Jest to dystrybucja, którą instaluje się na np. komputerach biurowych mających działać latami bez ingerencji w oprogramowanie. Wydanie systemu z wadliwym środowiskiem graficznym byłoby strzałem w stopę. Za środowisko graficzne GNOME nie odpowiadał Canonical i tak naprawdę niewiele można było z tym zrobić. A jednak…

Problem rozwiązany

Ubuntu 18.04 tapeta

Domyślna tapeta w Ubuntu 18.04

Deweloperzy GNOME wiedzieli o problemie już wcześniej, jednak nie podjęli żadnych działań w celu jego naprawy. Nie wiemy jak ludzie z Canonicala zmusili ich do pracy, ale zrobili to. Już wcześniej mówiono, że problem może być powiązany z odśmiecaczem pamięci. Był to dobry trop, zawinił odśmiecacz silnika GJS. Dla wyjaśnienia – GJS to zmodyfikowany silnik JavaScript SpiderMonkey stworzony przez Mozillę. GJS można nazwać jego forkiem. Wracając do tematu – odśmiecacz działał prawidło, problem w tym, że z dość złożonego powodu nie był uruchamiany. Powstało rozwiązanie, które można nazwać prowizorką – odśmiecacz będzie uruchamiany zbyt często. Docelowo proces zostanie usprawniony, co odczują użytkownicy GNOME.

Zobacz też: Szykuje się mała rewolucja – Ubuntu 18.04 wprowadzi telemetrię

Jak można było do tego dopuścić?

Wyciek pamięci w GNOME nie jest niczym nowym. Sam korzystam z Ubuntu 17.10 i co najmniej od czasu jego instalacji widuję tego typu problemy. Jak można było dopuścić do tego, żeby system operacyjny wyszedł na świat z takim błędem? Poza Canonicalem chyba tylko Microsoft zrobił coś podobnego wypuszczając ledwo działającego Windowsa 10 Mobile. Ubuntu często jest pierwszym wyborem ludzi, którzy chcą przetestować Linuksa. Ilu z nich zrezygnowało z powodu takich niespodzianek? Od dawna Ubuntu nazywam zakałą Linuksa i nie zauważyłem, żeby Canonical w jakiś sposób próbował pozbyć się tej łatki. Wkrótce zostanie wydane Ubuntu 18.04. Zgodnie z harmonogramem projekt powinien być już dawno zamrożony, a system wydany w najbliższy czwartek 26 kwietnia. Czy uda się dotrzymać terminu? Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia nie jestem tego pewny.

Źródło: Phoronix

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.