To na razie koniec problemów użytkowników ROM-ów – Google słucha fanów Androida

2 minuty czytania
Komentarze

Android jest systemem otwartym, a to oznacza, że każdy może dowolnie modyfikować kod źródłowy oprogramowania tak, by dostosować go do swoich potrzeb. Wykorzystują to twórcy ROM-ów oraz niestandardowych modyfikacji, którzy przygotowują odpowiednie paczki plików, które są gotowe do sflashowania (tzn. zainstalowania). Niestety jakiś czas temu Google zdecydowało, że Android powinien być systemem bezpieczniejszym, więc instalowanie paczek z aplikacjami Google’a na niestandardowych ROM-ach wymagało rejestracji urządzenia na specjalnej stronie. Co ważne każdy użytkownik mógł dodać jedynie sto smartfonów, a każde wgranie systemu powodowało, że urządzenie wykrywane było jako zupełnie nowy telefon. Gigant z Mountain View postanowił na szczęście pójść po rozum do głowy i zdecydował się posłuchać fanów Androida.

Jak działa system rejestracji urządzeń?

Jakiś czas temu na łamach naszego portalu opisywałem dla Was, na czym polegać ma najnowsza zmiana w Androidzie oraz dlaczego może być to problem dla użytkowników ROM-ów. Z moim artykułem zapoznać możecie się w tym miejscu – mam nadzieję, że będzie to dla Was przyjemna lektura. W tym akapicie przedstawię Wam zasadę działania nowego systemu rejestracji, która nie została wcześniej przeze mnie dokładnie opisana. 

Zobacz także: Tańsze Pixele są już w drodze!

Token GSF ID (co rozwija się w Google Play Service Framework Device ID) to unikalny numer identyfikacyjny, który generowany jest podczas pierwszego uruchomienia urządzenia przez aplikację Usługi Google Play. Pozwala on na sprawdzenie, czy dane urządzenie korzysta z aplikacji giganta z Mountain View zgodnie z zasadami (by wykorzystywać programy Google’a komercyjnie, producenci muszą uzyskać specjalną licencję). Aby ominąć blokadę korzystania z usług, smartfon musi zostać zarejestrowany, co wymaga podania unikalnego tokenu GSF ID. Warto pamiętać o tym, że do tej pory na stronie giganta z Mountain View możliwe było dodanie wyłącznie stu urządzeń, a poprzednich pozycji nie można było usunąć. Z tego powodu użytkownicy zaczęli martwić się, że wkrótce może zabraknąć miejsca na ich tokeny.

Google zmienia zasady rejestracji smartfonów

Na całe szczęście gigant z Mountain View postanowił usunąć bezsensowny limit ze swojej strony, dzięki czemu dowolny użytkownik może już zarejestrować nieograniczoną ilość smartfonów. Zmiana ta nieco koliduje z celem wprowadzenia weryfikacji smartfonów przez Google’a, lecz z uwagi na to, że była ona uciążliwa dla codziennych użytkowników Androida, to firma odpowiedzialna za system zdecydowała się na ten miły gest w stosunku do właścicieli smartfonów z zielonym robocikiem. Miejmy nadzieję, że w przyszłości nie doświadczymy większej ilości podobnie nieprzyjemnych aktualizacji.

Źródło: XDA-Developers

Motyw