Na naszym portalu możecie znaleźć głównie newsy ze świata, artykuły dotyczące programów i rynku mobilnego. Dzielimy się z Wami również informacjami o operatorach dostępnych w Polsce, ale zdecydowanie zbyt rzadko skupiamy się na rozwoju rodzimych wizji. Nie mówiąc już o rządowych pomysłach, które sprawiają, że nasz kraj jest na bieżąco, a nawet krok do przodu pod względem technologicznym. Zawdzięczamy to Ministerstwu Cyfryzacji z Anną Streżyńską na czele. W celu nadrobienia zaległości z naszej strony, przyjrzyjmy się najciekawszym projektom.

 

CEPiK 2.0

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Od kilku lat głośno się mówi o wprowadzeniu nowej wersji tego systemu, który ma szansę ukrócić samowolkę stacji samoobsługowych, kręcenia liczników i ogólnie rozumianego kupowania auto „w ciemno”. W dowolnej chwili będziemy mogli sprawdzić historię pojazdów – jego stan na przestrzeni lat, przygody wypadkowe czy też informacje o ubezpieczeniach. Wszystko przez Internet, w domu, bez konieczności chodzenia po urzędach. Dopiero z czasem ujrzymy pierwsze efekty i miejmy nadzieję, że samowolka na rynku aut używanych się skończy.

 

ePUAP i Profil Zaufany (eGO)

Wbrew pozorom, tak łatwo nie można wylegitymować się w Sieci. W tym celu powstał Profil Zaufany, który identyfikuje nas w przeróżnych usługach internetowych. Jak można go założyć? Pozwólcie, że posłużę się Wikipedią:

W celu uzyskania Profilu Zaufanego należy złożyć odpowiedni wniosek poprzez ePUAP, po czym udać się z dowodem osobistym lub paszportem do punktu potwierdzającego. Od października 2016 roku możliwe jest także potwierdzenie Profilu Zaufanego (eGO) poprzez serwisy transakcyjne banków: PKO BP, ING BŚ, Millennium oraz Pekao S.A., a także poprzez platformę Envelo. Ta forma potwierdzenia nie wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie czy punkcie potwierdzającym. Istnieje także możliwość samodzielnego potwierdzenia swojego profilu w przypadku posiadaczy podpisu kwalifikowanego. Profil Zaufany (eGO) jest ważny przez 3 lata, przy czym można go przedłużyć przez ePUAP.

W moim przypadku cały proces trwał kilka minut. W ten sposób uzyskałem internetowy dostęp do:

  • elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Platforma Usług Administracyjnych
  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
  • Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • usługi Wojskowych Komend Uzupełnień

 

mObywatel i elektroniczne dokumenty

Ministerstwo Cyfryzacji ma ambitne plany, które pozwolą nam zostawić dokumenty w domu. Tylko one sprawiają, że wciąż noszę ze sobą portfel – płacę smartfonem. Więcej na powyższe tematy znajdziecie w poniższych wpisach:

W skrócie – tradycyjne dokumenty wciąż będą obowiązywać, ale będziemy mogli je zastąpić smartfonem. Również zwykłe telefony – w sposób bardziej „analogowy” – będą mogły zostać wykorzystane do naszej identyfikacji.

 

Koniec z drogimi SMSami

Przynajmniej raz w miesiącu pojawiają się informacje w Sieci, że kolejne osoby dały się wrobić w drogie SMSy. Wiele fałszywych serwisów, pseudokonkursów zachęca nas do wysłania jednej wiadomości, aby coś zyskać. W rzeczywistości tracimy od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za wykupienie subskrypcji. Ministerstwo Cyfryzacji zdaje sobie sprawę z tego problemu i Anna Streżyńska zapowiedziała stosowną ustawę:

W prawie telekomunikacyjnym będziemy wprowadzali bardzo przemyślane regulacje chroniące konsumentów przed naruszeniami z tytułu świadczenia usług SMS Premium. […] Ten problem był przeze mnie regulowany w roku 2011 regulacją rynkową przy tak zwanym „stole bez kantów”.  […] Niestety w perspektywie czasu widzimy, że ta rynkowa samoregulacja została częściowo wycofana, są nowe podmioty jej nie przestrzegają

 

E-administracja, elektroniczna karta pacjenta

CEPIK już pokazuje, że jesteśmy w stanie za pomocą jednego standardu zniwelować wiele problemów. Kierowcy to dopiero początek. Przyjdzie czas na lekarzy i pacjentów, czyli stworzenie elektronicznej karty pacjenta. Jak powiedziała minister cyfryzacji, jest ona silnie związana z mDokumentami:

Jesteśmy odpowiedzialni za dowód z warstwą elektroniczną, a równolegle – w znacznie przyspieszonym tempie – powstaje również karta medyczna

W tym wypadku liczy się współpraca z Ministerstwem Zdrowia. Zalet prowadzenia ogólnopolskiej bazy historii chorób i wizyt u lekarzy nie muszę przedstawiać. Każdy uprawniony, w dowolnym momencie będzie mógł wiedzieć o konkretnej osobie wszystko, co najważniejsze. Lekarze w nagłych sytuacjach nie będą mieli wątpliwości, czy dany lek pomoże czy też zaszkodzi. Wywiady podczas badań nie będą koniecznością – wszystko zostanie uproszczone. Analogicznie mają wyglądać systemy dedykowane różnym urzędom.

 

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

Z pewnością o wszystkich powyższych projektach mogliście już usłyszeć. Docelowo miały pojawić się wiele lat temu. Jednak tu pojawia się konieczność współpracy na wielu liniach, a to nie jest już takie łatwe. Jeśli dany projekt można wdrożyć samemu to Ministerstwo Cyfryzacji to robi – wystarczy spojrzeć na rozwój mDokumentów i aplikacji mObywatel.

Pomaga w tym wszystkim doświadczenie bezpartyjnej Anny Streżyńkiej, która z wykształcenia jest prawniczką. Przez 6 lat piastowała stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a od 2015 roku jest ministrem cyfryzacji. W międzyczasie była związana ze spółką Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, brała udział w projekcie Internet dla Mazowsza oraz zasiadała w różnych ciałach doradczych związanych z cyfryzacją. Dlaczego doceniamy Annę Streżyńską? Jest człowiekiem na właściwym miejscu, czyli osobą znającą się na rzeczy i mającą odpowiednie doświadczenie. Na zakończenie, odpowiedź minister cyfryzacji na pytanie dotyczące dalszych planów jej resortu:

Pracujemy, by wszystkie sprawy dało się załatwić przez internet. Chcemy, żeby administracja państwowa w sieci to był urząd, który będzie czynny 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu.

Przed nami Smart City, Internet rzeczy, sztuczna inteligencja. Wspólnie z jednostkami naukowymi i biznesem pracujemy nad siecią 5G. A na razie wdrażamy mDokumenty. Aplikację mObywatel, która umożliwi korzystanie z dowodu osobistego i wielu innych dokumentów przez komórkę lada dzień będzie można znaleźć w sklepie z aplikacjami. Założymy się, że to będzie hit?

Wierzymy, że to będzie hit i kibicujemy Annie Streżyńskiej oraz jej zespołom i współpracownikom.

 

źródło: Gazeta.pl, TVN, TVP Info, Wikipedia, money.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.