Ministerstwo Cyfryzacji wzięło sobie do serca pomysł zastąpienia tradycyjnych dokumentów. Dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, a nawet karty kibica – wszystkie te plastikowe dokumenty zalegają w portfelu, a teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić je smartfonem. Niedawno informowaliśmy Was o mDokumentach, czyli pilotażowym programie, który w wybranych miastach pozwalał w urzędach legitymować się telefonem komórkowym. Dzisiaj Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło użytkownikom urządzeń z Androidem aplikację mObywatel, czyli kolejny krok w celu zastąpienia tradycyjnych dokumentów. Stosowna wersja na iOS również jest szykowana.

Docelowo powyższy program ma pozwolić nam zostawić w domu dowód osobisty, prawo jazdy, legitymację studencką czy też Kartę Dużej Rodziny. Obecnie możliwości mObywatel sprowadzają się do funkcji mTożsamość. Pozwala ona wymienić się danymi osobowymi z drugą osobą (z pominięciem numeru PESEL). Przykładową sytuacją, w której będziemy mogli wykorzystać aplikację jest stłuczka samochodowa. Zamiast przepisywać dane innych uczestników, wystarczy skorzystać z programu. Niestety, nie wiemy na jak długo udostępnione informacje będą dostępne.

 

Czy mObywatel jest bezpieczne?

Codziennie słyszymy o nowych lukach w zabezpieczeniach smartfonów. Same systemy narażają nas na niebezpieczeństwo, ale również moduły WiFi i Bluetooth. Aplikacja mObywatel sprawdza, czy nasze urządzenie zostało odpowiednio zabezpieczone między innymi na bazie zainstalowanej paczki bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem w zadbaniu o poufność naszych danych jest Profil Zaufany. Jeśli sprawdzaliście już swoje punkty karne na platformie CEPIK to z pewnością jest on Wam bliski. Profil Zaufany najłatwiej założyć poprzez system ePUAP i bankowość internetową. Obecnie wspierane banki to:

  • Bank Polski PKO
  • Inteligo
  • Bank Zachodni WBK
  • Bank Pekao
  • mBank
  • ING
  • Evnelo
  • Millenium Bank

Jeśli nie znaleźliście na powyższej liście swojego banku to na stronie Ministerstwa Cyfryzacji znajdziecie szczegółowe informacje na temat rejestracji w punktach potwierdzających. Dodatkowym zabezpieczeniem mObywatel jest hasło, które ustalamy przy pierwszym włączeniu aplikacji. Program nie jest dedykowany tzw. osobom „cyber-niebezpiecznym”. Należy pamiętać, że mDokumenty nigdy nie wycofa z obiegu tradycyjnych dokumentów, co też zaznacza sama minister cyfryzacji, Anna Streżyńska:

Oczywiście, są osoby, które mają hasła typu „1234” albo zapisują PIN na karcie bankomatowej, ale to osoby cyber-niebezpieczne, które stanowią zagrożenie dla samych siebie. Takim proponuję pozostanie przy tradycyjnej formie dokumentów. Bo proszę pamiętać – korzystanie z mobilnej wersji dokumentów przy pomocy aplikacji mObywatel nie będzie obowiązkowe. To dodatkowa możliwość dla chętnych, którzy chcą z tego rozwiązania korzystać.

 

mObywatel nie zastępuje dowodu osobistego

Powyższe stwierdzenie z regulaminu aplikacji jest tak naprawdę najważniejsze. Póki co polskie prawo nie zostało jeszcze przystosowane do korzystania z cyfrowych wersji dokumentów. Mimo wszystko to dopiero początek. Projekt mDokumentów jest innowacyjny na skalę światową i patrząc na rozwój wszystkich systemów to już niedługo czeka nas rewolucja.

 

Jaka czeka przyszłość mObywatel i mDokumenty?

Ministerstwo Cyfryzacji ma jeden cel – koniec ze zmuszaniem nas do noszenia portfela. Najlepiej wizję aplikacji mObywatel opisuje Marcin Walentynowicz, doradca minister cyfryzacji i menadżer odpowiedzialny za rozwój programu:

Jak to widzę na końcu? Planujemy zintegrować projekty mDokumenty i mObywatel – dotyczące ścieżki urzędowej oraz sektora prywatnego. Kiedy wejdę do urzędu, wybiorę opcję “dowód osobisty”. Wówczas pojawi się QR kod, kod paskowy lub cyfrowy, dzięki któremu urzędnik sprawdzi dane, a z drugiej strony, idąc na mecz, w jednym smartfonie kibic posiadał będzie bilet miesięczny, dowód osobisty i kartę kibica. Bez potrzeby noszenia portfela.

Również Daniel Kozłowski, zastępca dyrektora Departamentu Utrzymania i Rozwoju Systemów w resorcie cyfryzacji wie, że mObywatel ma ogromne możliwości:

mObywatel to platforma, do której można dodawać kolejne usługi. Te, które warto przekształcić w usługi mobilne, bo nie wszystkie warto. Oprócz dokumentów nie widzę przeszkód dla dodania takich opcji jak punkty karne, zgłoszenie utraty dowodu, zgłoszenie zbycia pojazdu. Pomysłów mamy sporo.

Nie pozostaje nam nic innego jak kibicować całemu projektowi. Ministerstwo Cyfryzacji z Anną Streżyńską na czele idealnie wpisuje się w XXI wiek, czyli czas smartfonów. Tym sposobem Polska ma szansę być prekursorem rewolucji w dokumentach, a także w znaczeniu smartfonów.

 

 

źródło: Buisness Insider, Twitter

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.