Już niedługo dowód zastąpisz smartfonem – przedstawiamy mDokumenty

Artykuły

Smartfony mogą magazynować wiele danych. Płatności mobilne stają się standardem. Android Pay i alternatywne propozycje – w ramach technologi HCE – różnych banków nie są niczym nowym. To wszystko sprawia, że portfel może niedługo dołączyć do kaset VHS lub dyskietek. Jednak wciąż powinniśmy nosić ze sobą dokumenty. Szczególnie jeśli prowadzimy samochód. W przypadku kontroli i braku prawa jazdy lub ubezpieczenia mandat wynosi 50 złotych za każdy brakujący blankiet. Tylko w takich przypadkach niemalże zawsze mamy przy sobie telefon komórkowy, więc czemu nie możemy się nim legitymować?

Otóż okazuje się, że niedługo będziemy mogli. To wszystko za sprawą projektu Ministerstwa Cyfryzacji z Anną Streżyńską na czele, które w maju tego roku uruchomiło pilotażowy program mDokumenty. Obecnie mogą z niego skorzystać mieszkańcy Ełku, Łodzi, Koszalina i gminy Nowy Wiśnicz.

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

Czym są mDokumenty?

To nowa usługa cyfrowa pozwalająca na zastąpienie zwykłych dokumentów telefonem komórkowym. Na początku dostępny ma być mDowód Osobisty. Zawierać on będzie te same dane, które znajdują się w zwykłym dowodzie osobistym. Będzie więc można potwierdzić nim swoją tożsamość przy załatwianiu spraw w urzędzie. W ślad za nim pojawią się również inne dokumenty takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy ubezpieczenie OC. Korzystanie z mDokumentów nie jest obowiązkowe – usługa jest dobrowolna.

Administracja moich marzeń to dowód w komórce. I mam nadzieję, że takie funkcjonalności w telefonie, umożliwiające potwierdzenie tożsamości i realizację usług administracyjnych i komercyjnych, to już kwestia przyszłego roku

– mówi w wywiadzie dla Interii Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska. Zaznacza również, że celem projektu nie jest zmuszenie mieszkańców do rezygnacji z plastikowych blankietów:

To są dokumenty alternatywne. W żaden sposób nie są obowiązkowe, jeśli ktoś woli wersję plastikową, zawsze ma taki wybór. Projekt mDokumenty mają służyć wygodzie, a nie eliminacji dokumentów tradycyjnych. Co najmniej 50 proc. społeczeństwa jest wciąż przekonana do tradycyjnej formy dokumentów i szanujemy to, że mogą nie być za pan brat z nowymi technologiami.

 

Projekt można uznać za ogromny sukces Ministerstwa Cyfryzacji. Dzięki takim inicjatywom Polska może wysunąć się na pozycje lidera pod względem innowacyjności i przyjazności administracji publicznej. Spotkał on się z pozytywnym przyjęciem w miastach, w których prowadzony jest pilotaż. Liczymy więc na to, że jeszcze w tym roku nastąpi pełne wprowadzenie usługi dla mDowodu Osobistego w całym kraju.

 

Czy mDokumenty są bezpieczne?

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji możemy przeczytać:

Posługiwanie się mDowodem Osobistym jest tak samo bezpieczne, jak zwykłym dokumentem. Twoje dane są przechowywane w rejestrach państwowych. Nie będą one wyświetlone ani zapisane w twoim telefonie. Telefon wykorzystujesz tylko do wyrażenia zgody na skorzystanie z usługi.

Dążenie do cyfryzacji dokumentów, przy jednoczesnym utrzymaniu tradycyjnych rozwiązań, jest jak najbardziej pożądane. Wspomniany w pierwszym akapicie przykład kontroli samochodowej będzie zajmował mniej czasu i dla wielu osób nie obciąży dodatkowo budżetu. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki za rychłe wprowadzenie mDokumentów w całej Polsce. Więcej szczegółów na ich temat znajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: Klik!

 

źródło: gov.pl, polska2041.pl, dziennik.pl


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x