Już niedługo dowód zastąpisz smartfonem – przedstawiamy mDokumenty

Jakub Bereziewicz Artykuły 2017-09-25

Smartfony mogą magazynować wiele danych. Płatności mobilne stają się standardem. Android Pay i alternatywne propozycje – w ramach technologi HCE – różnych banków nie są niczym nowym. To wszystko sprawia, że portfel może niedługo dołączyć do kaset VHS lub dyskietek. Jednak wciąż powinniśmy nosić ze sobą dokumenty. Szczególnie jeśli prowadzimy samochód. W przypadku kontroli i braku prawa jazdy lub ubezpieczenia mandat wynosi 50 złotych za każdy brakujący blankiet. Tylko w takich przypadkach niemalże zawsze mamy przy sobie telefon komórkowy, więc czemu nie możemy się nim legitymować?

Otóż okazuje się, że niedługo będziemy mogli. To wszystko za sprawą projektu Ministerstwa Cyfryzacji z Anną Streżyńską na czele, które w maju tego roku uruchomiło pilotażowy program mDokumenty. Obecnie mogą z niego skorzystać mieszkańcy Ełku, Łodzi, Koszalina i gminy Nowy Wiśnicz.

Czym są mDokumenty?

To nowa usługa cyfrowa pozwalająca na zastąpienie zwykłych dokumentów telefonem komórkowym. Na początku dostępny ma być mDowód Osobisty. Zawierać on będzie te same dane, które znajdują się w zwykłym dowodzie osobistym. Będzie więc można potwierdzić nim swoją tożsamość przy załatwianiu spraw w urzędzie. W ślad za nim pojawią się również inne dokumenty takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy ubezpieczenie OC. Korzystanie z mDokumentów nie jest obowiązkowe – usługa jest dobrowolna.

Administracja moich marzeń to dowód w komórce. I mam nadzieję, że takie funkcjonalności w telefonie, umożliwiające potwierdzenie tożsamości i realizację usług administracyjnych i komercyjnych, to już kwestia przyszłego roku

– mówi w wywiadzie dla Interii Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska. Zaznacza również, że celem projektu nie jest zmuszenie mieszkańców do rezygnacji z plastikowych blankietów:

To są dokumenty alternatywne. W żaden sposób nie są obowiązkowe, jeśli ktoś woli wersję plastikową, zawsze ma taki wybór. Projekt mDokumenty mają służyć wygodzie, a nie eliminacji dokumentów tradycyjnych. Co najmniej 50 proc. społeczeństwa jest wciąż przekonana do tradycyjnej formy dokumentów i szanujemy to, że mogą nie być za pan brat z nowymi technologiami.

Projekt można uznać za ogromny sukces Ministerstwa Cyfryzacji. Dzięki takim inicjatywom Polska może wysunąć się na pozycje lidera pod względem innowacyjności i przyjazności administracji publicznej. Spotkał on się z pozytywnym przyjęciem w miastach, w których prowadzony jest pilotaż. Liczymy więc na to, że jeszcze w tym roku nastąpi pełne wprowadzenie usługi dla mDowodu Osobistego w całym kraju.

Czy mDokumenty są bezpieczne?

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji możemy przeczytać:

Posługiwanie się mDowodem Osobistym jest tak samo bezpieczne, jak zwykłym dokumentem. Twoje dane są przechowywane w rejestrach państwowych. Nie będą one wyświetlone ani zapisane w twoim telefonie. Telefon wykorzystujesz tylko do wyrażenia zgody na skorzystanie z usługi.

Dążenie do cyfryzacji dokumentów, przy jednoczesnym utrzymaniu tradycyjnych rozwiązań, jest jak najbardziej pożądane. Wspomniany w pierwszym akapicie przykład kontroli samochodowej będzie zajmował mniej czasu i dla wielu osób nie obciąży dodatkowo budżetu. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki za rychłe wprowadzenie mDokumentów w całej Polsce. Więcej szczegółów na ich temat znajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: Klik!

źródło: gov.pl, polska2041.pl, dziennik.pl • Łukasz

  Ciekawa sprawa.

 • O jak miło! To kiedy ten wyciek danych? 😀

  • Karol

   Raczej nie będzie bo i tak wszystkie dane od kilkunastu lat są na serwerach państwowych

   • A nagie zdjęcia z iCloud Apple znalazły się w sieci ?
    Pamiętaj – nie ma rzeczy niemożliwych ?

   • tak na serwerach państwowych na których technologia pamięta 20 lat do tyłu. Swego czasu nie wiem jak teraz bo po aferze to ściągli https://www.giif.mofnet.gov.pl/giif/index.html aby w pełni obsłużyć portal trzeba było mnieć przeglądarke z ActivX parodia a było to nie cały rok temu 🙂

  • Z takim podejściem zamiast używać bankowości elektronicznej wciąż chodzilibyśmy z notesem do oddziału i zapisywali wszystko ręcznie:)
   Więcej wiary w ludzi! Są pionierami, ciężko pracują. Motywujmy ich by dostarczali nam usługi coraz wyższej jakości.

   • Żartuję przecież 😉 Ale po wpadce Apple z iCloud to mam mieszane uczucia. Taka firma i taki wyciek, a się mówiło, że „na maca nie ma wirusów” 😉

    • Nysdroid

     Z tego co pamiętam nie było żadnego wycieku od strony serwera iCloud, tylko liczne włamania, bo nie było żadnego limitu błędnego hasła + te osoby nie miały włączonej weryfikacji dwuetapowej

 • Robert Andegaven

  Brawo oby tak dalej, to będzie woda na młyn dla oszustów złodzieji. Tak samo jak w przypadku samochodów z kartą do stacyjki

 • Waldek

  Czy z systemu będą mogły korzystać inne firmy niż instytucje państwowe? Czy do systemu będą mieli dostęp banki, ubezpieczyciele, hotele? Jeżeli nie, to system będzie upośledzony bo i tak na wszelki wypadek będę musiał mieć plastik przy sobie.

  • Tak. System ma być konsekwentnie rozwijany by dostarczał nam, obywatelom, jak najwyższą wartość.

 • Kondziu

  Podczas kontroli dajemy smartfona policji do rąk? Jak wygląda taka kontrola? Ma ktoś już jakieś doświadczenia?

  • Paweł Pirek

   Z pamięci podajesz dane a na telefon przychodzi coś w stylu kodu potwierdzającego i wtedy w systemie widzą wszystko o Tobie.

  • NDIE

   dałbyś mendom do ręki swoje odblokowane urządzenie? to jest mega głupie 😉

   • Kondziu

    No właśnie nie i dlatego pytam

   • CyberanT

    A masz cos nielegalnego w smartfonie? U mnie jest czysto i legalnie. Policjantowi dalbym odblokowany tel bez problemu. Przeciez nie bedzie robil przelewow…

   • g.nokia

    He…a jeszcze mu wypadnie z łapy i mały problem…ups ?

   • Nie trzeba;)
    Wystarczy podać kod, który przyjdzie SMSem.

  • radziopoke

   To co wiem w Polsce musisz pokazać, a nie dać dowód do kontroli. Choć mało osób o tym wie. Niestety czasem Policja ma z tym problem (szczególnie gdy muszą spisać dane z dowodu) ale takie jest prawo. 🙂 Więc w tym wypadku powinno funkcjonować podobnie.

   • Jak będą działać mDokumenty?
    1. Obywatel podaje swój PESEL lub numer telefonu
    2. Urzędnik wprowadza identyfikator do systemu
    3. System weryfikuje identyfikator i wysyła wiadomość SMS z kodem
    4. Obywatel przekazuje kod urzędnikowi
    5. Urzędnik wprowadza kod
    6. System wyświetla dane urzędnikowi

    źrodło: wiadomosci.dziennik.pl

    • swistak7171

     Będzie działać nawet bez zasięgu?x