Smartfony mogą magazynować wiele danych. Płatności mobilne stają się standardem. Android Pay i alternatywne propozycje – w ramach technologi HCE – różnych banków nie są niczym nowym. To wszystko sprawia, że portfel może niedługo dołączyć do kaset VHS lub dyskietek. Jednak wciąż powinniśmy nosić ze sobą dokumenty. Szczególnie jeśli prowadzimy samochód. W przypadku kontroli i braku prawa jazdy lub ubezpieczenia mandat wynosi 50 złotych za każdy brakujący blankiet. Tylko w takich przypadkach niemalże zawsze mamy przy sobie telefon komórkowy, więc czemu nie możemy się nim legitymować?

Otóż okazuje się, że niedługo będziemy mogli. To wszystko za sprawą projektu Ministerstwa Cyfryzacji z Anną Streżyńską na czele, które w maju tego roku uruchomiło pilotażowy program mDokumenty. Obecnie mogą z niego skorzystać mieszkańcy Ełku, Łodzi, Koszalina i gminy Nowy Wiśnicz.

Czym są mDokumenty?

To nowa usługa cyfrowa pozwalająca na zastąpienie zwykłych dokumentów telefonem komórkowym. Na początku dostępny ma być mDowód Osobisty. Zawierać on będzie te same dane, które znajdują się w zwykłym dowodzie osobistym. Będzie więc można potwierdzić nim swoją tożsamość przy załatwianiu spraw w urzędzie. W ślad za nim pojawią się również inne dokumenty takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy ubezpieczenie OC. Korzystanie z mDokumentów nie jest obowiązkowe – usługa jest dobrowolna.

Administracja moich marzeń to dowód w komórce. I mam nadzieję, że takie funkcjonalności w telefonie, umożliwiające potwierdzenie tożsamości i realizację usług administracyjnych i komercyjnych, to już kwestia przyszłego roku

– mówi w wywiadzie dla Interii Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska. Zaznacza również, że celem projektu nie jest zmuszenie mieszkańców do rezygnacji z plastikowych blankietów:

To są dokumenty alternatywne. W żaden sposób nie są obowiązkowe, jeśli ktoś woli wersję plastikową, zawsze ma taki wybór. Projekt mDokumenty mają służyć wygodzie, a nie eliminacji dokumentów tradycyjnych. Co najmniej 50 proc. społeczeństwa jest wciąż przekonana do tradycyjnej formy dokumentów i szanujemy to, że mogą nie być za pan brat z nowymi technologiami.

 

Projekt można uznać za ogromny sukces Ministerstwa Cyfryzacji. Dzięki takim inicjatywom Polska może wysunąć się na pozycje lidera pod względem innowacyjności i przyjazności administracji publicznej. Spotkał on się z pozytywnym przyjęciem w miastach, w których prowadzony jest pilotaż. Liczymy więc na to, że jeszcze w tym roku nastąpi pełne wprowadzenie usługi dla mDowodu Osobistego w całym kraju.

 

Czy mDokumenty są bezpieczne?

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji możemy przeczytać:

Posługiwanie się mDowodem Osobistym jest tak samo bezpieczne, jak zwykłym dokumentem. Twoje dane są przechowywane w rejestrach państwowych. Nie będą one wyświetlone ani zapisane w twoim telefonie. Telefon wykorzystujesz tylko do wyrażenia zgody na skorzystanie z usługi.

Dążenie do cyfryzacji dokumentów, przy jednoczesnym utrzymaniu tradycyjnych rozwiązań, jest jak najbardziej pożądane. Wspomniany w pierwszym akapicie przykład kontroli samochodowej będzie zajmował mniej czasu i dla wielu osób nie obciąży dodatkowo budżetu. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki za rychłe wprowadzenie mDokumentów w całej Polsce. Więcej szczegółów na ich temat znajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: Klik!

 

źródło: gov.pl, polska2041.pl, dziennik.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Jakub Bereziewicz

Z wykształcenia finansista/manager - studiował na SGH, NUS, LSE, Harvard University oraz Tsinghua University. Prywatnie - od dwunastu lat pasjonat mobilnych technologii. Developer Symbiana UIQ, użytkownik Androida od czasów HTC Dream (G1).