Aplikacje biurowe Google zyskują coraz większą popularność. Dużą zaletą jest niezależność od systemu operacyjnego użytkownika. Wszystko jest osadzone w przestrzeni Dysku Google. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową – w przypadku komputerów – lub wybierzesz aplikacje – wszelkie rozwiązania mobilne. Prezentacje Google są przez cały czas rozwijane i sukcesywnie przejmują rynek. Samo poruszanie się w aplikacji jest bardzo intuicyjne. Dlaczego warto mieć na uwadze przydatne funkcje w Prezentacjach Google? Otóż sam zobaczysz, że usprawnią one efekty Twojej pracy.

Zapisywanie do potrzebnego formatu

Funkcja sama w sobie bardzo trywialna i raczej znana dla szerszego grona użytkowników, jednak warto o niej napomknąć. Czasami możesz spotkać się z wymaganiem wysłania pliku w odpowiednim formacie – przykładowo .pptx lub .odp. wówczas wystarczy kliknąć plik>Pobierz>wybierz odpowiedni format. Powinieneś także wiedzieć o tym, że Prezentacje Google działają w trybie offline. Jeśli dokucza Ci brak połączenia internetowego, wówczas możesz śmiało pracować dalej. Twoje zmiany będą zapisywać się w pamięci Twojego urządzenia, a przy ponownym złapaniu Wi-Fi będziesz w stanie zsynchronizować zmiany na swoim dysku bez obaw przed utratą slajdów.

Pobierz Prezentacje Google ze Sklepu Play. 

Zobacz także: Dokumenty, Arkusze i Prezentacje – te aplikacje od Google załapały się właśnie na ciemny motyw

Szkoda Ci czasu na pisanie? Podyktuj treść poszczególnych slajdów

Kiedy masz dużo pomysłów w głowie, bardzo trudno jest nad nimi zapanować. Spisując je wszystkie łatwo o czymś zapomnieć. Z pomocą przychodzi Ci wtedy funkcja zamiany tekstu na mowę. Znajdziesz ją w menu „Narzędzia” pod postacią opcji „Głosowo wpisz notatki”. Potrzebujesz do tego jedynie sprawnego mikrofonu. Musisz się jednak liczyć z tym, że rozpoznawanie mowy nie działa idealnie, więc dobrze jest przejrzeć cały tekst pod kątem ewentualnych błędów. Szczególnie że narzędzie nie rozpoznaje zdań, dlatego samodzielnie musisz wstawić wszelkie znaki interpunkcyjne.

Prowadź profesjonalne prezentacje

Profesjonalna prezentacja powinna zawierać stosunkowo mało tekstu, ponieważ zadaniem prowadzącego jest wyłożyć wszystko słuchaczom. Wszelkie papierowe notatki nie są również mile widziane. Wtedy z pomocą przychodzi funkcja „Widok prowadzącego” umieszczona w rozwijanym menu w prawym górnym rogu strony (obok opcji „Udostępnij”). Podczas przygotowywania każdego ze slajdów, możesz umieścić w dokumencie notatki na jego temat. W ten sposób zobaczysz je na ekranie monitora podczas prezentacji, natomiast słuchacze obrazie wyświetlanym przez rzutnik będą widzieć jedynie samą prezentację. Poza notatkami, na widok prowadzącego składa się również czas trwania prezentacji, a także poprzedni, bieżący oraz kolejny slajd.

Zobacz także: Google nareszcie wprowadziło komentarze! Dokumenty, Arkusze, Prezentacje przeganiają Office’a

Spodziewasz się pytań od publiczności? Wykorzystaj widok prowadzącego

Widok prowadzącego przydaje się również w przypadku pytań od słuchaczy. Zamiast przekrzykiwania się, możesz podać im specjalną stronę, na której każdy z nich zapisze swoje pytanie. Opcja ta ukryta jest pod nazwą „Narzędzia dla odbiorców” i umieszczona obok notatek. To Ty wybierasz kto będzie mógł zadać Ci pytanie – wszyscy odbiorcy czy członkowie Twojej organizacji. Jako prezentujący możesz również wybrać kto zobaczy pytania – tylko Ty czy wszyscy zgromadzeni. Dzięki tej funkcji unikniesz chaosu na sali i będziesz mógł wybrać pytania, które Ci odpowiadają.

Przeglądaj zasoby w Internecie i na swoim dysku, aby znaleźć informacje

Jednakowo Dokumenty, Arkusze i Prezentacje posiadają charakterystyczną funkcję. Producent najbardziej znanej wyszukiwarki na świecie załączył taką funkcjonalność także w swoich kluczowych narzędziach. Przy jej użyciu będziesz mógł nie tylko zobaczyć propozycje w Google bez opuszczania swojej prezentacji, ale także szybko przeszukać zasoby swojego dysku. Bardzo często to, czego potrzebujesz, masz tak naprawdę pod nosem.

Zobacz także: Aplikacje Google na Androida, które powinieneś zainstalować na swoim smartfonie

Przydatne funkcje w Prezentacjach Google zdecydowanie pomogą Ci przyspieszyć swoją pracę. Oczywiście początkowo będziesz zapewne korzystać z nich bardzo losowo. Jednak wystarczy wyrobić sobie pewną dyscyplinę, a wypracowane przyzwyczajenia będą owocować w przypadku przygotowywania kolejnych prezentacji. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.