W przypadku konkretnych produktów na rynku dochodzi często do sytuacji, kiedy operujemy nie tyle nazwami przedmiotów, ile marek. Pozycja na rynku ma ogromne znacznie dla wypracowania zysku. Najważniejsze obecnie w biznesie to trafić do świadomości Twoich klientów i użytkowników. Endomondo się to udało. Obecnie, jeśli myślisz „zacznę biegać”, od razu myślisz o zainstalowaniu konkretnej aplikacji, nie rozważając nawet innych. Oczywiście masz w głowie Endomondo, jednak warto mieć świadomość, że zamienniki zawsze są i bardzo często korzystanie z nich wychodzi na dobre. Sprawdź co, zamiast Endomondo warto wybrać.

Pace Control

Pace Control jest interesującym zamiennikiem dla Endomondo. Aplikacja została stworzona przez zespół polskich informatyków. Zgodnie z ich założeniami miało to być proste narzędzie, dlatego nie ma tu tak wielu funkcji. Jedną z mocniejszych stron Pace Control jest wiarygodna informacja o tempie – twórcy dostosowali algorytm wyliczający tempo do specyfiki sygnału GPS. Przekłada się to na stabilne i rzetelne odczyty. Poza mierzeniem przebytej odległości, czasu, średniego tempa i prędkości aplikacja pozwala na porównanie wyników z różnych odcinków trasy. Pace Control wzbogacony jest również o asystenta głosowego, który podaje wszystkie istotne komunikaty w trakcie biegu. 

Najciekawszym dodatkiem jest zdalny wyścig, który pozwala na wirtualne ściganie ze znajomym. W czasie rzeczywistym będziesz dostawać informacje, kto i o ile prowadzi. Jeśli akurat nie masz z kim rywalizować, możesz wybrać także wirtualnego biegacza zdefiniowanego na określony rezultat. Trasę możesz śledzić na mapie, a następnie wyeksportować ją do pliku GPX, np. w celu analizy w zewnętrznym narzędziu. Nie ma tu jedynie funkcji społecznościowych, jednak nie wszystkim są one przecież potrzebne.

Pobierz Pace Control z Google Play.

Zacznij biegać. Bieganie dla początkujących

Aplikacja stworzona z myślą o osobach, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Nie oznacza to jednak, że nie nadaje się ona dla osób bardziej zaawansowanych. Zacznij biegać posiada 4 główne poziomy – prosty, pośredni, zaawansowany oraz biegacz. Po przejściu jednego odblokowuje się następny. Szkolenie przewidziane jest na 16 tygodni, na które przewidziano 46 planów treningowych.

Poza podstawowymi pomiarami i statystykami (śledzenie przebytej odległości, trasa GPS, krokomierz, licznik kalorii) aplikacja posiada również wbudowanego trenera audio. Pierwsze 15 dni korzystania z narzędzia jest w pełni darmowe, jednak dalsze treningi wiążą się z koniecznością wykupienia konta Premium. Okres dwóch tygodni w zupełności wystarczy, aby przekonać się, czy ta aplikacja spełnia Twoje potrzeby, czy wolisz szukać darmowego odpowiednika.

Pobierz Zacznij biegać. Bieganie dla początkujących z Google Play.

Zobacz także: Poruszaj się trochę! Aplikacja do biegania Ci w tym pomoże

Navime Sports Tracker

Kolejna polski zamiennik dla Endomondo. Pozwala ona na monitorowanie różnych aktywności, nie tylko biegania. Navime Sports Tracker nie tylko dostarcza wszystkich niezbędnych statystyk, ale także pozwala na ustalanie celów oraz zapisywanie przebytych tras i przesyłanie ich na żywo na domenę navime.pl. Wszystkie dane możesz starannie przeanalizować za pomocą czytelnych wykresów, ustawionych przez Ciebie filtrów oraz zbiorczych zestawień Twojej aktywności. Co więcej, aplikacja umożliwia import danych z Endomodno, dlatego możesz się na nią wygodnie przesiąść bez obawy, że stracisz wszystkie swoje treningi.

Jeśli korzystasz z urządzeń zewnętrznych do pomiaru pulsu, Navime Sports Tracker będzie aplikacją idealną dla Ciebie. Pozwala ona na podłączenie urządzeń zewnętrznych – pulsometrów Bluetooth i ANT+. Ciekawym dodatkiem są aktualne dane pogodowe. Dzięki temu będziesz wiedział jakich warunków możesz się spodziewać w trakcie zaplanowanego treningu. Aplikacja pozwala również na eksport zapisanych tras do plików GPX.

Pobierz Navime Sports Tracker z Google Play.

Strava: Track Running, Cycling & Swimming

Podobnie jak Endomondo, Strava: Track Running, Cycling & Swimming pozwala na połączenie aplikacji z serwisami społecznościowymi. Dzięki temu dalej będziesz mógł dzielić się swoimi osiągnięciami sportowymi ze znajomymi. Twórcy nie zapomnieli również o możliwości podłączenia pulsometrów czy smartwatchy, które pozwalają na zbieranie dokładniejszych danych z Twoich treningów. Chcesz wyznaczać cele swoich treningów? Strava również i w tym Ci pomoże.

Wszystkie dane z treningów takie jak trasy, pokonana odległość, prędkość, wysokość czy spalone kalorie są dodatkowo zapisywane na oddzielnej stronie internetowej. W ten sposób będziesz mógł dokładnie śledzić swoje postępy oraz rzeczy, nad którymi musisz jeszcze popracować. Jeśli uprawiasz inne sporty, aplikacja będzie rozwiązaniem idealnym dla Ciebie. Za jej pomocą będziesz mógł śledzić inne swoje aktywności, np. pływanie, wspinaczkę górską, kolarstwo, treningi na siłowni, crossfit, jogę i wiele innych. 

Pobierz Strava: Track Running, Cycling & Swimming z Google Play.

Zobacz także: Fitbit dołożył do pieca – oto nowy Fitbit Sense, Versa 3 oraz opaska Inspire 2

MapMyRun

MapMyRun to idealny zamiennik Endomondo zarówno dla osób początkujących, jak i doświadczonych biegaczy. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne dane, które pozwolą Ci analizować Twoje treningi. Możesz również skorzystać z indywidualnych planów treningowych oraz wskazówek trenerskich, które ułatwią Ci bieganie. Jeśli brakuje Ci motywacji, pomoże Ci w niej 60-milionowa społeczność sportowców, którzy podzielają Twoje zamiłowanie do zdrowego trybu życia.

Dużą zaletą MapMyRun jest możliwość sparowania aplikacji z różnymi urządzeniami typu wearbles, dzięki temu jeszcze lepiej będziesz kontrolować swoje treningi. Aplikacja pozwala nawet na połączenie się z obuwiem Under Armour, co pozwoli Ci na analizę długości kroków, czasu kontaktu z podłożem czy kąta uderzania stopy. Co więcej, MapMyRun pozwala na śledzenie również 600 innych aktywności takich jak jazda na rowerze, treningi na siłowni, marsze, jogę treningi crossowe i wiele innych.

Pobierz MapMyRun z Google Play.

Co zamiast Endomondo? Odpowiedzi jest wiele i zostały przedstawione powyżej. Oczywiście wybór powinien być dokonany względem Twoich preferencji oraz wymagań. Tylko w ten sposób dobierzesz odpowiednią dla siebie aplikację, z którą bieganie będzie przyjemnością.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Free-Photos z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.