ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

To koniec taniego i szybkiego tankowania z JustDrive, ORLEN zrywa umowę

Autor: Adrian Celej Kategoria: Aplikacje

1 lutego swoją premierę miała aplikacja JustDrive. Dzięki niej możliwe było płacenie za paliwo już przy dystrybutorze, bez wchodzenia do sklepu, a system rabatów gwarantował ogromne oszczędności. Niestety, dziś wiemy już, że to koniec marzeń o nowoczesnym tankowaniu – dzień po premierze ORLEN postanowił rozmyślić się i wbić nóż w plecy raczkującej usłudze.

Zacznijmy od początku

1 lutego w Warszawie zaprezentowano aplikację JustDrive. Testy trwały już wcześniej, jednak pomińmy ten wątek. Na spotkaniu dla prasy obecny był nie tylko przedstawiciel JustDrive, ale także PKN ORLEN. W bardzo pozytywnych słowach wypowiadał się na temat nowej aplikacji, nie obawiał się żadnych konsekwencji. Powody do zadowolenia mieli także użytkownicy. Już mniejsza z tymi kolejkami, kilka minut nikogo nie zbawi. Z reguły różnica w cenie paliwa o choćby 1 grosz może zadecydować o wyborze stacji. Tymczasem wszyscy nowi użytkownicy JustDrive mieli do dyspozycji 50 groszy zniżki na każdy litr paliwa!

Długo to nie trwało…

2 lutego o 17:00 właściciele aplikacji JustDrive otrzymali maila o planowanym odłączeniu aplikacji od infrastruktury Orlenu. 15 minut później aplikacja przestała działać. Użytkownicy otrzymali SMS-y informujące o chwilowym przerwie w dostępie do usługi, a przedstawicie JustDrive zabrali się za negocjacje z Orlenem. Po 2 tygodniach nadal nie wiedzą, które warunki mającej trwać 3 lata umowy została naruszone. Sieć stacji benzynowych nie jest zainteresowana przywróceniem współpracy. Z tego powodu aplikacja JustDrive została wycofana ze Sklepu Play i App Store. W planach co prawda była możliwość wynajmowania z jej poziomu samochodów, ale nie jest ona jeszcze gotowa.

Zobacz też: Wkrótce na stacjach ORLEN pojawią się ładowarki dla samochodów elektrycznych

Dlaczego?

Pozostają nam jedynie domysły. Możliwe powody są 2 – nieprzemyślana decyzja i chęć stworzenia własnego programu. O ile towary w sklepie mogą być nienaturalnie drogie (dobrym przykładem ceny hot-dogów) tak w kwestii cen paliw ORLEN musi być konkurencyjny. Gaz LPG na stacji w mojej okolicy kosztuje 2,12 zł, na innych małych stacjach potrafi być nawet 8 groszy tańszy. Tymczasem na start otrzymywaliśmy 55 groszy zniżki, a więc gaz kosztowałby mnie 1,57 zł. Trzeba zastanowić się, czy ktoś do tego biznesu przypadkiem nie dokładał. Druga możliwość, to zwyczajna konkurencja – ORLEN mógł chcieć stworzyć własną aplikację lub rozbudować istniejący już program mFLOTA. Aplikacja JustDrive i tak korzystała infrastruktury mFLOTA, a więc był to zbędny partner.

Tak się to robi w Polsce!

Stworzenie takiej usługi trwało wiele miesięcy. Pierwsze umowy zawarto jeszcze latem ubiegłego roku. Konieczne było ustalenie warunków współpracy, stworzenie aplikacji, opracowanie systemu płatności, zabezpieczenie, przetestowanie, koszty całego procesu były gigantyczne. ORLEN uśmiercił aplikację nie na etapie projektowania, a zaraz po premierze, kiedy to poniesiono wszystkie możliwe koszty i oczekiwano zysków. Tak właśnie znikła szansa na nowoczesne stacje benzynowe.

JustDrive gwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych danych kart płatniczych. Jeśli ktoś jednak chce je usunąć, musi wysłać prośbę na adres [email protected]

Źródło: informacja prasowa

[Aktualizacja]

Oświadczenie JustDrive znajdziecie na Facebooku. Z kolei oto odpowiedź stacji ORLEN:

W związku z niewywiązaniem się przez firmę ITMAGINATION AUTOMOTIVE Sp. z o.o. (Just Drive), z postanowień umownych, PKN ORLEN podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy o współpracy. Głównym powodem zakończenia współpracy była sytuacja, w której udostępniony klientom przez spółkę ITMAGINATION AUTOMOTIVE Sp. z o.o. model funkcjonowania produktu był inny od uzgodnionego pomiędzy stronami. Pragniemy przy tym podkreślić, że PKN ORLEN, w każdym momencie współpracy z ITMAGINATION AUTOMOTIVE Sp. z o.o., działał i nadal działa zgodnie z postanowieniami umownymi i obowiązującymi przepisami prawa, a także dobrymi praktykami rynkowymi.

Informujemy również, że już od dnia udostępnienia aplikacji klientom, tj. 01.02.2018 r. PKN ORLEN podjął rozmowy z firmą ITMAGINATION AUTOMOTIVE Sp. z o.o. aby wypracować takie warunki współpracy, które pozwoliłyby na funkcjonowanie aplikacji Just Drive zgodnie z deklarowanym przez tą firmę i uzgodnionym z PKN ORLEN scenariuszem biznesowym. Wszystkie podjęte próby znalezienia porozumienia okazały się nieskuteczne. W związku z powyższym PKN ORLEN podjął decyzję o wstrzymaniu dalszych rozmów.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że PKN ORLEN, myśląc o budowie wartości, niezależnie od perspektywy biznesowej, aktywnie angażuje się w innowacyjne projekty i wspieranie polskiej przedsiębiorczości. Stąd bieżąca współpraca z polskimi ośrodkami naukowymi w zakresie badań i rozwoju, a także wdrażanie innowacyjnych pomysłów realizowanych przez polskie firmy. Nie ma jednak miejsca w Koncernie na współpracę z nierzetelnymi kontrahentami, którzy nie przestrzegają zobowiązań umownych i zasad etyki biznesowej

Sprawdź najnowsze wpisy