Starsza kobieta o srebrzystych włosach i młodsza kobieta o blond włosach w białych koszulkach stoją naprzeciwko siebie na pomarańczowym tle, patrząc na siebie profilami.

Sekret długowieczności odkryty? Naukowcy twierdzą, że już za chwilę będziemy żyli nawet 150 lat

6 minut czytania
Komentarze

Do 2050 roku długość życia może sięgnąć nawet 150 lat — do tego śmiałego stwierdzenia przekonywała Karolina Brunet z firmy AstraZeneca. Nie było to jednak stwierdzenie bezpodstawne, a podparte najnowszymi badaniami. Skąd takie predykcje, i czy znamy już sekret długowieczności? O długowieczności rozmawiano podczas zdrowotnego Hyde Parku na XIX Forum Rynku Zdrowia.

Rekordy długowieczności na przestrzeni lat

Lekarz w białym fartuchu i ze stetoskopem na szyi pisze na białej klawiaturze laptopa.
fot. Depositphotos/pressmaster

Według dostępnych danych średnia długość życia w okresie średniowiecza wynosiła 30 lat (słownie: trzydzieści lat!). Dlatego już w naszych czasach, gdy okazuje się, że mamy 30 wiosen na karku, kręgosłup zaczyna łupać, boleć, a kości strzykać, „pamiętając”, że zbliża się koniec… Dzisiaj wiele osób w tym wieki dopiero zaczyna rozmyślać o ustatkowaniu się. I nie ma w tym nic złego, bo mamy na to zdecydowanie więcej czasu!

Powołując się na dane Eurostatu prof. Piotr Jankowski z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Warszawie stwierdził, że przeciętna długość życia w Polsce (podobnie z resztą jak w innych krajach Unii Europejskiej) wydłużyła się w ciągu ostatnich 30 lat. Wynika to oczywiście ze zdecydowanie bardziej rozwiniętych technologii medycznych oraz stale uzupełnianej wiedzy na temat ludzkiego ciała.

W 1990 r. przeciętna oczekiwana długość życia w Polsce była oceniana na 71 lat, podczas gdy w krajach „starej” Unii przekraczała 76 lat. – wynosiła zatem o 5,5 lat więcej. W 2014 r. ta różnica zmniejszyła się do 4 lat, ale po 2015 r. oczekiwana długość życia u nas nie zmieniała się i pozostała na poziomie 78 lat, podczas gdy w Europie Zachodniej wynosiła 82 lata.

Prof. Piotr Jankowski z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Warszawie dla rynekzdrowia.pl

Sporo zmieniła sytuacja pandemiczna, bo w Polsce przeciętna oczekiwana długość życia skróciła się o ponad 2 lata (do 75,9 lat), a w Europie Zachodniej przeciętnie o pół roku (do 81,5 lat). W kontekście sytuacji polskiej i różnic w przeciętnej długości życia należy wspomnieć o problemie, jakim wciąż są choroby układu krążenia. Zupełnie tak, jak w latach 90. ubiegłego wieku.

Maria Branyas Morera to obecnie najstarsza żyjąca osoba na świecie. W marcu 2023 roku skończyła 116 lat. Przeżyła dwie wojny, grypę hiszpanki i pandemię koronawirusa. Superlatka mieszka w Hiszpanii, a w jednym z wywiadów zdradziła, że sekret długowieczności to… szczęście, dobre geny, otaczanie się dobrymi ludźmi. Kobieta nie trzyma specjalnego reżimu dietetycznego, a jej ulubionym przysmakiem jest jogurt naturalny. Dużo spacerowała, a każdą wolną chwilę spędzała na świeżym powietrzu.

Wcześniejsze udokumentowane rekordy długowieczności przypadły francuskiej zakonnicy Lucile Random (miała 118 lat i 340 dni), Randon-Jeanne Calment (122 lata), Japonka Kane Tanaka i Sarah Knauss ze Stanów Zjednoczonych (119 lat).

Jak jest sekret długowieczności?

W czasie wspomnianego Hyde Parku, który odbył się podczas XIX Forum Rynku Zdrowia Karolina Brunet z firmy AstraZeneca mówiła o tym, że obecnie realizowane są badania, które badają, jaki może być sekret długowieczności. Z założeń wynika, że do okolic 2050 roku, osoba, która uzyska status „najdłużej żyjącego człowieka na świecie” dobije 150 lat.

Długowieczność to przede wszystkim nasza codzienność: oddychanie nosem, unikanie używek, zbilansowana dieta (bogata w białko pochodzenia roślinnego), unikanie niebieskiego światła przed snem i co najmniej ośmiogodzinny sen. Innym istotnym elementem są relacje społeczne i kontakt z naturą – które wpływają na równowagę hormonalną.

Zaznacza Karolina Brunet — Director, Precision Medicine and Biosamples, Astra Zeneca Pharma Poland.

W kontekście zaś długowieczności rozróżnia się cztery główne obszary badań i rozwoju. Wśród nich jest interwencja farmakologiczna, interwencja medyczna i bioinżynieria technologiczna.

Rozwijając te obszary badań i rozwoju, naukowcy oraz eksperci zdrowia poszukują kluczowych rozwiązań, które mogą odmienić oblicze medycyny i przyczynić się do znacznego wydłużenia ludzkiego życia. Jednak równie ważne jak same badania, są także aspekty etyczne i społeczne związane z interwencją w procesy starzenia się, które wymagają starannej analizy i dyskusji.

Sekret długowieczności, eliksir młodości, krem przeciwstarzeniu się…

Starożytni alchemicy marzyli niegdyś o odkryciu eliksiru młodości, czyli substancji zdolnej zatrzymać procesy starzenia się i przynieść wieczną młodość. Choć dzisiaj nie szukamy już magicznych rozwiązań z użyciem czarów, to idee podobne do tych sprzed kilkuset lat wciąż są obecne. We współczesnym świecie nowoczesne badania nad długowiecznością wyglądają trochę inaczej. Dostępne są jednak inne „czary” kryjące się pod postacią igieł i nici.

Wspomnianych alchemików zastąpili lekarze medycyny estetycznej, którzy za pomocą mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów potrafią zmienić twarz, ciało i pewność siebie pacjenta. Wśród współczesnych alchemików znajdzie się miejsce również dla osób zajmujących się sportem i różnymi aktywnościami fizycznymi, które utrzymują nasze ciała w znakomitej kondycji fizycznej i wizualnej. Do tego odpowiednia dieta, pielęgnacja, trochę dobrych genów i można cieszyć się dobrym wyglądem i zdrowiem przez długi czas.

jak powstrzymać starzenie
Jak zmieniała się średnia długość życia w ciągu dekad?

Mówi się, że śmierć to choroba. Analizując przedstawiony wykres, widzimy, że w ciągu zaledwie kilku dekad średnia długość życia człowieka znacząco wydłużyła się o 20 lat. To imponujące osiągnięcie nie jest pozbawione wyzwań. Pomimo tego, że starsze pokolenia mogą teraz cieszyć się dłuższym życiem, stają się bardziej podatni na różnorodne schorzenia, co sprawia, że późne lata życia są czasem pełnym uporczywej walki z różnego rodzaju dolegliwościami, zawodzą stawy, zanikają mięśnie, pojawiają się choroby. W tym kontekście kluczową rolę odgrywa proces starzenia.

Zatrzymanie tego procesu stanowiłoby rewolucję w poprawie jakości życia miliardów ludzi. Dodatkowo istnieje fascynująca perspektywa potencjalnego dalszego wydłużenia życia o dotychczas nieosiągniętą ilość lat. Jednak, czy jest to w ogóle możliwe?

Odpowiedzi na te pytania są jednym z najbardziej intrygujących wyzwań współczesnej nauki. Badania nad zrozumieniem procesów starzenia oraz poszukiwanie metod jego zatrzymywania to obszary, na których naukowcy pracują z nieustającym zapałem. Odkrycia związane z genetyką, farmakologią, a nawet technologią wprowadzają nas w erę, gdzie kontrola nad procesem starzenia może stać się rzeczywistością.

Mimo że droga do zatrzymania starzenia jest jeszcze długa, postępy w tej dziedzinie obiecują przekształcenie naszego społeczeństwa. Zrozumienie tych procesów daje nam nie tylko szansę na poprawę zdrowia, ale także na stworzenie warunków dla aktywnego i satysfakcjonującego życia przez znacznie dłuższy okres czasu. Jednakże, jak zawsze, równie ważne co osiągnięcia naukowe, są także pytania etyczne i społeczne, które muszą być uwzględnione w kontekście ewentualnej rewolucji w dziedzinie długowieczności.

Źródło: rynekzdrowia.pl