jak powstrzymać starzenie

Śmierć to choroba. Czy dzięki technologii możemy zatrzymać proces starzenia?

5 minut czytania
Komentarze

Śmierć to naturalny etap procesu istnienia. Każda istota na świecie rodzi się po to, by kiedyś umrzeć – nie ważne czy jest to człowiek, pies czy pająk. Tłumaczymy sobie to w prosty sposób – tak było od zawsze i będzie od zawsze… Ale czy na pewno? Sposoby na przedłużanie życia istnieją od dawna i często korzystamy z nich nieświadomie, np. zażywając leki, szczepiąc się czy ograniczając używki. W dzisiejszych czasach technologia rozwija się w niesamowicie szybkim tempie, więc być może już wkrótce będziemy mogli zadać sobie pytanie – czy powinniśmy zatrzymać proces starzenia i uciec od śmierci?

Dlaczego powinniśmy zatrzymać proces starzenia?

jak powstrzymać starzenie

Na samym początku powinniśmy wyjaśnić istotną kwestię, o której nie każdy wie – nie istnieje śmierć spowodowana przez wiek. Z biegiem czasu nasze organy i komórki zużywają się coraz bardziej, zatem życie człowieka może zakończyć się jedynie poprzez awarię danego elementu ciała lub chorobę. Warto wspomnieć również o tym, że starzenie nie jest spowodowane przez procesy biologiczne, a fizykę, czyli zjawiska takie jak, chociażby samo promieniowanie słoneczne. Śmierć w późnym wieku jest częstsza niż za młodu ze względu na stan organizmu – młode komórki dużo lepiej radzą sobie z regeneracją czy walką z wirusami, podczas gdy starsze mają już tym problem.

jak powstrzymać starzenie

Zmiana średniej długości życia człowieka w czasie

Jak możemy zobaczyć na powyższym wykresie, zaledwie w ciągu kilkudziesięciu lat średnia długość życia człowieka wydłużyła się aż o 20 lat. Powoduje to jednak pewien problem – starsi ludzie, pomimo tego, że mogą żyć dłużej, są bardziej narażeni na choroby i znaczną część swojego późnego życia spędzają na walce z różnorakimi dolegliwościami. Procesem odpowiedzialnym za te niedogodności jest właśnie starzenie. Gdyby tylko udało nam się je zatrzymać, to moglibyśmy zwiększyć komfort życia miliardów ludzi, a być może nawet zwiększyć długość życia o kolejną, niezbadaną do tej pory ilość lat. Czy to jednak możliwe? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Jak w takim razie zatrzymać proces starzenia?

Odpowiedź na to pytanie może być problematyczna – nie ma bowiem prostego sposobu na zatrzymanie starzenia. Okazuje się jednak, że naukowcy od wielu lat prowadzą już odpowiednie badania, dzięki którym już wkrótce może okazać się, że przynajmniej opóźnienie tego procesu jest możliwe. Wszystkie aktualnie znane sposoby opierają się na odpowiedniej modyfikacji komórek, które tworzą nasz organizm – metody te przetestowane zostały już na myszach i przez badaczy uznane zostały za bezpieczne, także możemy być dobrej myśli.

Komórki macierzyste

Na początku tego akapitu warto wspomnieć o komórkach macierzystych, które naturalnie występują we wszystkich częściach naszego organizmu. Dzięki praktycznie nieograniczonej możliwości replikacji mogą one produkować potrzebne komórki, które następnie wykorzystywane są przez nasze ciało. Niestety ich ilość z wiekiem nieustannie maleje, przez co postępuje proces starzenia. Okazuje się jednak, że dostarczenie nowych komórek macierzystych do organizmu może mieć zbawienne skutki – u badanych myszy zaobserwowano regenerację tkanek i lepszą wydajność organów. Zwierzęta żyły również 10% dłużej niż rówieśnicy.

jak powstrzymać starzenie

Pozostałe dwie metody również skupiają się na komórkach w organizmie. Pierwsza z nich wykorzystuje odpowiednie białko do usunięcia szkodliwych, starzejących się komórek, które ze względu na odpowiednie wady genetyczne nie chcą umrzeć. Ich długowieczność jest problemem – szkodzą one naszemu ciału oraz narażają je na nowotwory. Naukowcy potwierdzają, że sposób korzystający z białka usuwa większość szkodliwych komórek, przez co może wydłużyć życie aż o 30%. Kolejna metoda opiera się na koenzymie o uroczej nazwie dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy. W wielkim skrócie można powiedzieć, że odpowiada on za zdrowie komórek, z których składa się nasz organizm. Niestety podobnie jak w przypadku komórek macierzystych – z biegiem czasu w organizmie jest go coraz mniej. Na całe szczęście istnieją sposoby, dzięki którym może on być ponownie produkowany. Testy na myszach pokazały, że zwiększenie ilości dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego oznacza mniejsze ryzyko zachorowania na choroby takie jak nowotwór czy Alzheimer. Efektem ubocznym jest oczywiście wydłużenie życia organizmu.

Zobacz też: Kupuj jedzenie za grosze i pomagaj planecie. Pobierz tę świetną aplikację!

Jak mogę wydłużyć swoje życie?

Wbrew pozorom istnieją proste sposoby na wydłużenie swojego życia. Przede wszystkim warto zacząć od aktywności fizycznej i zrównoważonej diety – to jeszcze chyba nikomu nie zaszkodziło. Należy również odstawić używki takie jak papierosy czy alkohol, ponieważ każdego roku powodują one dziesiątki milionów przedwczesnych zgonów. Zachęcam również do zainteresowania się badaniami fundacji Sens Research, która walczy z procesem starzenia – dla organizacji liczy się każda dodatkowa złotówka czy polubienie na Facebooku. Warto również być dobrej myśli, ponieważ wszystko wskazuje na to, że jeszcze za naszego życia na problemy powiązane z długością życia uda nam się opracować odpowiednie metody, podobne do tych, które przedstawiłem w powyższych akapitach.

Źródła: SENS, Lifespan.io, Genolevures, Nature, Harvard.edu, Kurzgesagt, Wikipedia itp.

Motyw