Synchron połączył mózg z komputerem

Uczenie maszynowe rozkłada narcyzm na czynniki pierwsze

5 minut czytania
Komentarze

Naukowcy wykorzystali zaawansowane techniki uczenia maszynowego, aby zbadać narcyzm i odkryć strukturę neuronową powiązaną z tym zaburzeniem osobowości. Udało się przezwyciężyć w ten sposób ograniczenia wynikające z wcześniejszych badań. Jak więc „działa” narcyzm?

Po czym poznać, że masz do czynienia z narcyzem?

Synchron połączył mózg z komputerem

To ja, narcyz się nazywam, jestem piękny i uroczy, popatrzcie w moje oczy, jestem przecież najpiękniejszy, a na pewno najskromniejszy” brzmią słowa dawnego przeboju grupy Łzy. I choć nie o piosence będzie mowa, to aż żal było nie przywołać tych słów, które idealnie oddają naturę narcyza.

Narcyzm, a dokładniej rzecz ujmując osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości. Powołując się na terminologię medyczną zostało ono zaklasyfikowane w ICD-10 i DSM-5, gdzie ICD jest skrótem od angielskiego International Classification od Diseases (pol. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób) i DSM funkcjonujące jako forma skrótowa od Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (pol. Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych)

Narcyzm sprawia, że osoba z tym zaburzeniem uważa się za niezwykle wyjątkową, lepszą od innych. Wśród cech charakterystycznych można śmiało wymienić nadmierne zaabsorbowanie własną osobą, okraszone przesadnym poczuciem własnej wartości. Jak wynika z przeprowadzonych badań na temat przewidywania cech narcystycznych, narcyz jest „zakochany sam w sobie„. Osoba ze skłonnościami narcystycznymi potrzebuje też ciągłego uznania ze strony innych, dlatego również angażuje się w relacje z innymi. Stanowią oni bowiem tylko narzędzie do nieustannego potwierdzania własnej wartości. Brak w nich empatii, nie przejmują się zbytnio potrzebami innych. Ważne są własne potrzeby i uczucia.

To również często urodzeni manipulatorzy, którzy oczekują przywilejów oraz wyjątkowego traktowania. Jak podaje serwis doz.pl, narcyzi często wchodzą w relacje romantyczne, by stale mieć przy boku kogoś, kto będzie ich doceniał. Związek z narcyzem nie należy jednak do najprzyjemniejszych, ani do prostych i często bez odpowiedniej psychoterapii się nie obejdzie.

Przyczyny zaburzenia, jakim jest narcyzm, naukowcy upatrują w korzeniach takiego człowieka — w dzieciństwie. Często osoby słyszące taką diagnozę zostały wychowane w modelu, w którym rodzice spełniali każdą zachciankę maluszka, stale zapewniając go o swej wyjątkowości. Dziecko żyło w przekonaniu, że jest lepsze od innych i… tak zostało. Z drugiej zaś strony osobowość narcystyczna może rozwinąć się także u osoby, która miała zupełnie inny model wychowania, przykładowo, gdy rodzice nie poświęcali jej wystarczającej ilości czasu i uwagi.

Naukowcy wykorzystali uczenie maszynowe do odkrycia struktury neuronowej narcyza

W ramach badań naukowcy wykorzystali regresję grzbietową jądra i regresję wektora pomocniczego, czyli najnowocześniejsze techniki uczenia maszynowego. Przewidzieli narcystyczne cechy osobowości na podstawie organizacji mózgu i innych aspektów osobowości. Rolę predykcyjną odegrał specyficzny obwód mózgu, który obejmował obszar bocznego i środkowego zakrętu czołowego. Do tej pory neurologiczne podstawy stanu, jakim jest narcyzm, pozostawały tajemnicą. Być może, dzięki dostępnym technologiom, zagadka zostanie rozwiązana.

W przeszłości badacze próbowali opracować sposób mapowania szlaków neuronalnych narcyzmu, jednak często próby kończyły się serią niespodziewanych oraz niespójnych wniosków. Winy doszukiwano się w występujących ówcześnie ograniczeniach takich jak zbyt mała liczba uczestników lub poleganie na tradycyjnych metodach jednoczynnikowych. Takie podejścia znacząco ograniczały zanurzenie się w świat osób narcystycznych.

Do ostatnich badań wykorzystano uczenie maszynowe. Narzędzie to pozwala na dostrzeganie i przewidywanie pewnych wzorców w ogromnych zbiorach danych, co czyni je wysoce przydatnymi w badaniu skomplikowanej sieci neuronowej osób ze skłonnościami narcystycznymi. Cel był prosty, acz ambitny — zbudować model predykcyjny cech narcystycznych, opierając się zarówno na strukturach neuronowych, jak i szeregu cech osobowości.

Narcyzm i jego tajemnice. Co definiuje naturę narcyza?

Dużym zaskoczeniem okazał się specyficzny obwód mózgu, który okazał się potężnym predyktorem narcystycznych cech osobowości. Jak podaje neurosciencenews.com odkrycia nie ograniczały się jednak wyłącznie do struktur neuronowych, gdyż badanie ujawniło również fascynującą mieszankę osobowości!

Wśród tych bardziej typowych można wyróżnić otwartość i ugodowość. Z drugiej strony wśród mniej typowych, raczej negatywnych cech osobowości, można wymienić niepewność siebie. Do cech, które mogą przewidywać narcyzm, można też zaliczyć osoby, które są określane jako antyspołeczne, uzależnione, z pogranicza. Połączono więc pioniersko markery neuronowe i psychologiczne, a na narcyzm spojrzano wielowymiarowo, co umożliwiło całościowe zrozumienie cech narcystycznych.

Wielowymiarowa eksploracja narcyzmu z machine learning pozwoli na aktualizację starszych badań

Wspomniane badanie pt. „Przewidywanie narcystycznych cech osobowości na podstawie cech mózgu i cech psychologicznych: nadzorowane podejście do uczenia maszynowego” określa się mianem przełomowego, gdyż jest pierwszym, które wykorzystuje uczenie maszynowe do głębszej analizy całego zagadnienia. Naukowcy zgodnie twierdzą, że dzięki takim badaniom, będziemy mogli identyfikować narcyzów nie tylko z pomocą obserwacji, ale poprzez zbadanie cech neuronowych i psychologicznych.

Wspomniane badania stanowią preludium do kolejnych. Mogą one być zalążkiem do zmian w terapiach, zwiększając tym samym precyzję diagnostyczną. Połączenie nowoczesnych technologii w postaci (w tym przypadku) uczenia maszynowego oraz neuronauki może przynieść wiele dobrego, pomagając w głębszym zrozumieniu mechanizmów ludzkiej psychiki.

Motyw