Teleporada zamiast lekarza? Ten pilotaż zakłada zdalną pomoc nocą i w święta

2 minuty czytania
Komentarze

Rząd ma kolejny pomysł na nocną i świąteczną pomoc lekarską. To teleporada, czyli zdalne konsultacje z pracownikiem ochrony zdrowia. Projekt już wchodzi w życie – póki co w trzech miejscach, w ramach pilotażu.

Teleporada zamiast tradycyjnej wizyty

fot. Joshua Hoehne/Unsplash

Z nocną i świąteczną pomocą medyczną od dawna są w Polsce problemy. Zajmowali się nią już ratownicy medyczni, lekarze rodzinni, organizowano opiekę zdrowotną w wybranych przychodniach oraz szpitalach. Ludzie ustawiali się w długie kolejki w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, więc obecny rząd postanowił w 2017 roku zorganizować osobne przychodnie nocnej i świątecznej opieki lekarskiej przy zwykłych izbach przyjęć.

Problemów dostępności i czasu oczekiwania na lekarza nocą i w dni świąteczne nic nie rozwiązało jednak całkowicie. Rząd wymyślił więc, że z pomocą może przyjść technologia. W trzech ośrodkach zaczyna funkcjonować pilotażowy program. Osoby potrzebujące pomocy medycznej nocami i w święta mają kontaktować się z pracownikami ochrony zdrowia zdalnie, poprzez teleporady. Takie rozwiązanie przewidziano w następujących miejscach:

  • Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Pruszczu Gdańskim
  • Samodzielny Gminny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Błoniu
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach

Eksperci mają wątpliwości co do tego pomysłu. Władysław Perchaluk, Prezes Zarządu Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zwraca uwagę na to, że wiele zależy od osób, z którymi będą mogli kontaktować się pacjenci. Jego zdaniem najczęściej zdalnych porad będą udzielać ratownicy medyczni i pielęgniarki, zdecydowanie rzadziej lekarze. Z kolei dr Marcin Kautsch zauważa, że niektórych problemów zdrowotnych nie można zdiagnozować przez internet ani telefonicznie.

Teleporady były już w Polsce powszechnie stosowane w czasie pandemii. W niektórych sytuacjach, takich jak chęć uzyskania recepty lub szybka konsultacja, okazały się świetną alternatywą. W gorszej sytuacji byli jednak pacjenci, którzy potrzebowali, by lekarz osobiście wykonał badania i sprawdził, co im dolega. Dziś w niektórych placówkach medycznych pacjent może wybrać, czy chce skonsultować się z lekarzem osobiście, czy zdalnie, w zależności od potrzeb.

źródło: Fakty TVN, zdjęcie główne: National Cancer Istitute/Unsplach

Motyw