Przyjęto projekt zmian w prawie wymaganych przez 5G, ta technologia to fakt!

Adrian Celej Telekomunikacja 2019-01-10

Coraz częściej mówi się o 5G, politycy i operatorzy bardzo chętnie podają nawet prawdopodobne terminy uruchomienia sieci w tej technologii w Polsce. Na drodze stoi jednak prawo, które nie przewiduje niektórych wymagań sieci 5G. Jak się okazuje politycy naprawdę chcą przyspieszyć uruchomienie 5G w Polsce i już tworzone są odpowiednie ustawy.

Zmiany w częstotliwościach

GSM

Jedną z nowości w sieci 5G ma być wykorzystanie częstotliwości 700 MHz. Problem w tym, że częstotliwość ta jest już zajęta, w Polsce nadaje się na niej telewizję DVB-T. Przyjęty właśnie projekt zmian w prawie telekomunikacyjnym zakłada zarezerwowanie tej częstotliwości na potrzeby 5G i odebranie jej firmom, które obecnie z niej korzystają. Co ciekawe do przejęcia częstotliwości 700 MHz nie jest wymagana zgoda firm korzystających z niej obecnie. To jednak nie wszystko, projekt przewiduje także więcej sytuacji dotyczących rezerwacji częstotliwości, kiedy wymagane będą konsultacje społeczne oraz oraz usprawnia postępowanie dotyczące rezerwacji częstotliwości. Nowe uprawnienia dostanie prezes UKE, będzie mógł on sam ogłosić przetarg, aukcję lub konkurs na rezerwację częstotliwości oraz zmieniać rezerwacje celem zwiększenia efektywności wykorzystania częstotliwości.

Zobacz też: Czy operatorzy w Polsce też będą oszukiwać z 5G?

To jeszcze nie wszystko

Do zmiany pozostało jeszcze jedno ograniczenie – normy PEM. W przypadku 5G zgodnie z zaleceniami limit promieniowania elektromagnetycznego powinien wynosić od 2 do 10 W/m2 w zależności od częstotliwości. Tymczasem polskie normy są bardzo wyśrubowane i wynoszą 0,1 W/m2, co w zasadzie uniemożliwia budowę sieci 5G. Oczywiście normy zostaną podniesione, jednak jest to inny projekt, a zmiany są spowalniane przez proces legislacyjny. • Roman Koman

  Ostatnio czytałem, że norma poniżej lub równa 7W/m2 dla sieci 5G może nie być wystarczająca aby był zadowalający zasięg.

 • markow92

  „Do zmiany pozostało jeszcze jedno ograniczenie – normy PEM. W przypadku 5G zgodnie z zaleceniami limit promieniowania elektromagnetycznego
  powinien wynosić od 2 do 10 W/m2 w zależności od częstotliwości. […] Oczywiście normy zostaną podniesione, jednak jest to inny projekt, a zmiany są spowalniane przez proces legislacyjny.” Czy autor artykułu rozumie w ogóle w jakim celu ustala się tego typu normy? Od kiedy to normy dostosowuje się do technologii a nie do naszego zdrowia?

  • Pietr

   Jak dla mnie to mogą dać i 100W/M2. Szybciej zdechnę i nie będę musiał patrzeć na debili ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   • markow92

    Proponuję zacząć od zaprzestania oglądania się w lustrze :).

    • Pietr

     Chcesz, żebym przestał patrzeć na jedyną inteligentną osobę dzięki której średni poziom inteligencji w Polsce jest wyższy? Ktoś musi ciągnąć do góry by twój niedobór uzupełnić. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 • Mlody

  A po kilku latach bedziemy swiecic w nocy…

  • Oskar Kot

   kiedyś to było. . .

   • fckUeve

    kiedyś pasty do zębów sprzedawali z radem 😀

 • Łukasz Jadczak

  no czekałem na jakiegoś antyszczepionkowca i czy tam innego anty leczaczego się tabletkami z cukru 🙂

  • fckUeve

   W gliwicach był protest, można znaleść na TY

 • Tomasz

  Podnoszenie norm to zdrada interesow spoleczenstwa. Kto chce bialaczke…

  • stark2991

   A w innych krajach jak ludzie żyją z tymi wyższymi normami?

  • fckUeve

   Możesz zamieszkać w jakimś lesie czy na jakieś wyspie i po sprawie, sam będziesz sobie hodował jedzenie i nikt Ci nadajnika nie postawi.
   Przy tego typu mysleniu żylibyśmy w domach z patyków z dziurami za zamist okien.

   • markow92

    To ja raczej proponuję Panu zamieszkać w supernowoczesnym, „inteligentym” mieście zbudowanym dla bezmyślnych miłośników wszelkich nowych produktów wciskanych nam przez koncerny. Raz, że nie będzie Pan stanowił zagrożenia dla innych ludzi, a dwa – będzie można spokojnie wszystko co nowe w takim mieście (za zgodą mieszkańców) testować. Ja nie potrzebuję i nie chcę „inteligentych” domów czy miast, które na dodatek z faktyczną inteligencją będą miały tyle wspólnego co upośledzona umysłowo mucha.

    • fckUeve

     Dlaczego to ja mam zmienić miejsce zamiszkania skoro to nie ja mam problem z otaczającymi mnie zmianami?
     Bez względu na zdanie ludzi 5G wejdzie do polski.

     Polska nie ma dobrej opini w świece, ale IT jest czymś co w polsce napdarde dobrze się rozwija. Prawda że masa rzeczy odkrytych / stworzonych w polsce się sprzedaje za granice ale jednak polacy potrafią być innowacyjni i tworzyć świetne technologie. Odebranie tego temu państwu pozbawia go jego największego atutu względem świata. Zwłaszcza patrząc na historie tego kraju a teraz to na czym stoi technologia w polsce jest czymś unikatowym.

     Ja rozumiem że komuś się może nie podobać „zwiększone” ryzyko promieniowania czy inne takie, ale jest to naprawde mały procent ludzi. Jeżeli nie chcesz ćyć w technologicznym siwiecie to dlaczego jej używasz do pisania komentarzy tutaj?

     • markow92

      „Dlaczego to ja mam zmienić miejsce zamiszkania” z tego samego powodu dla którego to Pan ma się przejmować tym, gdzie pali Pan papierosy, albo gdzie składuje Pan odpady promieniotwórcze, albo z jaką głośnością słucha Pan muzyki jeżeli mieszka Pan w bloku. Jeśli Pan chce w siebie coś szkodliwego ładować, to może Pan to robić nawet tonami – mi to nie przeszkadza. Ale jeżeli Pana zachcianki stanowią zagrożenie dla innych ludzi bądź łamią prawo (chociażby art. konstytucji mówiący o tym, że nie wolno obywateli Polski poddawać eksperymentom medycznym bez ich zgody, a takim eksperymentem jest wprowadzenie technologii 5G, przynajmniej jeśli chodzi o wszechobecne stacje przekaźnikowe), to na Panu ciąży obowiązek przejmowania się i dostosowywania, a nie na mnie.

      A co do rzekomej rewolucji jaką ma być 5G – to poza hasłami rodem z reklamy telewizyjnej oraz doskonałą okazją do wyłudzenia przez koncerny i urzędników miliardów z budżetu państwa, niczego szczególnie interesującego w niej nie widzę, podobnie zresztą jak zdecydowana więszkość ludzi. Szukam od jakiegoś czasu informacji na temat tych rzekomo rewolucyjnych rozwiązań jakie ta technologia ma wprowadzić i poza pustymi sloganami i gadającymi ze sobą pralkami i odkurzaczami (czego ja sobie absolutnie nie życzę, bo będzie to tylko jedno więcej źle działające ustrojstwo) niczego ciekawego nie znalazłem. Może Pan zechce wymienić jakieś rewolucyjne zastosowania technologii 5G, które bez niej bedą niemożliwe, a które dzięki niej wejdą w życie w ciągu najbliższych 10 lat?

     • Anna Mika

      Zapraszam do do grupy POLSKIE NIE DLA 5G! https://www.facebook.com/groups/304446007058524/

     • Anna Mika

      Nikt nie powiedzial, ze nie chce uzywac technologii. Technologii mozna uzywac w sposob bezpieczny – np. polaczac sie do Internetu przez kabel.
      5G jest niebezpieczne, polecam lekture Apelu https://www.5gspaceappeal.org/the-appeal i zawartej w niej bibliografii naukowej, tak na poczatek.

  • Roman Koman

   Ja ze swojej strony proponuje Szwajcarię norma PEM wynosi tam 0,04W/m2, niby bardziej górzysty kraj, a taki operator jak Swisscom ma pokrycie zasięgiem kraju 97% i 99% wśród obywateli. Sunrise ma troszkę gorszy zasięg, ale pokrycie też około 97% kraju. Najgorzej wypada Salt słaby zasięg.

 • 5G?!! O nie!!! Hormony kortyzony!!! 😮😮😮

 • Mari

  Ciekawe czy Aero2 będzie u siebie wprowadzaćx