Orange podpisał umowę z T-mobile, spodziewajcie się światłowodu od różowych

Adrian Celej Telekomunikacja 2018-07-23

Orange od dosyć dawna współpracuje z T-mobile. Efektami tej współpracy było między innymi dzielenie częstotliwości, jednak ten etap właśnie przechodzi do historii. Tymczasem możemy mówić o nowym rozdziale, ponieważ T-mobile będzie korzystał ze światłowodu Orange.

Orange będzie udostępniał swój światłowód T-mobile

W ramach zawartego porozumienia Orange przez 10 lat będzie udostępniał swoją sieć światłowodową T-mobile. Po tym czasie umowa zostanie automatycznie przedłużona o kolejne 5 lat, pod warunkiem że T-mobile zbierze określoną ilość klientów. Różowi zapłacą za to jednorazowo 275 milionów złotych, oraz miesięczną opłatę od każdego klienta. Skorzystają na tym wszyscy – Orange szybciej odzyska pieniądze zainwestowane w rozwój infrastruktury i zwiększy poziom jej wykorzystania, T-mobile będzie mógł zaoferować klientom szerszy wachlarz usług i zarobić na prowizji.

Zobacz też: T-Mobile idzie w ślady Orange – będzie więcej nadajników w turystycznych miejscach

Trwa popularyzacja światłowodów

Orange bardzo chce, aby za pomocą sieci światłowodowej dostarczać internet do jak największej ilości odbiorców. W chwili obecnej światłowody Orange mogą dotrzeć do 2,7 miliona gospodarstw domowych, to ogromny rynek, na którym zawalczyć będzie mógł także T-mobile. Warto zaznaczyć, że do 2020 roku w zasięgu ma być 5 milionów gospodarstw. Na razie przed operatorami ogrom pracy – trzeba dopracować sprawy techniczne i zintegrować swoje systemy. T-mobile zamierza rozpocząć sprzedaż usługi w pierwszym kwartale 2019 roku. Prezes T-mobile zaznacza jednak, że priorytetem będzie zapewnienie najwyższej jakości usług, co może sugerować, że nie jest pewny tego terminu.

Źródło: Biuro Prasowe Orange, informacja prasowa T-mobile • Krzechu

  Ważne jest to ze operator chce poszerzac caly czas oferte, mysle ze spólpraca wyjdzie im na dobrze

 • Yarecky

  Mieszkam jakieś 500 m od centrali Orange w 380 tyś mieście , a jedyne co są w stanie mi zaoferować pod moim adresem to 20 Mb/s po miedzi 😀 a tymczasem UPC ze 2 lata temu do budynku pociągnęło światłowód i ostatnio proponowali mi przy przejście na neta 500 Mb/s bo jest techniczna możliwość 😀

 • Szymon L
 • Terki

  Nawet w Warszawie zgniła pomarańcza nie ma w pełni rozbudowanej infrastruktury, u mnie 200m nie chce im się położyć mimo że w ulicach prostopadłych do mojej idą wiązki, i jeszcze dzwonią żeby umowę podpisać cyt. „jak kiedyś będzie kładziony światłowód to przyłączenie będzie za darmo”. Obecna infrastruktura nie ruszona od lat 90tych, pamiętam jak pod koniec swojego istnienia z TP jeszcze przyjechali centralke na słupie wymienić bo padła, ot tyle prac ” modernizacyjnch”. Obecne usługi mi niedziałają jak należy (niestety Kryczka w umowie więc się muszę trochę pomęczyć). Więc ta współpraca raczej nie potrwa 10 lat, ja daję im maksymalnie 3 lata i T-Mobile zerwie kontrak.

 • Lukasz M

  Trochę przesadziłeś z tymi kilka miastami w PL, pomału pojawia się już na wsiach.

 • Andrzej Kmicic

  Co za różnica jak poza paroma miastami wojewódzkim i nie uswiadczysz światłowodu bo nie opłaca nam się Pana podlaczycx