Orange i T-mobile zmieniają zasady współpracy, koniec wspólnych częstotliwości

Adrian Celej Artykuły 2018-05-23

Orange i T-mobile ściśle współpracowali ze sobą przy wprowadzaniu sieci LTE. Operatorzy wspólnie rozwiązali problem, jakim była ograniczona ilość pasm do wykorzystania. Dziś to już przeszłość. Na wykorzystywanych pasmach na przestrzeni lat zmieniał się ruch, podczas gdy jeden operator się rozpychał, drugi musiał zadowolić się resztkami. Prawdopodobnie z tego powodu zakończono współpracę polegającą na współdzieleniu częstotliwości.

Koniec współdzielenia pasm

Podstawową zmianą jest rozbicie wspólnego pasma LTE 15 MHz na częstotliwości 1800 MHz na 2 pasma po 10 MHz dla każdego operatora. Ma to zwiększyć pojemność LTE na tym paśmie o około 1/3. Drugą poważną zmianą jest rozbicie pasma 3G 15 MHz na częstotliwości 2100 MHz. Niech nie zmyli was powyższa grafika przygotowana przez Orange, obaj operatorzy posiadają identyczne bloki częstotliwości i zrobią z nimi to samo – zostaną rozbite na 2 pasma LTE 10 MHz i 3G MHz. Aby nie doprowadzić do przeciążenia sieci 3G rozbito pasmo 4,2 MHz na częstotliwości 900 MHz. Mogłoby się wydawać, że w tym momencie rozchodzą się drogi obu operatorów, ale tak się nie stało. Operatorzy nadal będą udostępniać sobie nawzajem infrastrukturę.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Omawiane zmiany w częstotliwościach wymagają modernizacji stacji bazowych, także na efekty jeszcze trochę poczekamy. W przypadku najmniej interesującego pasma 900 MHz zmiany zostaną wprowadzone do końca 2018 roku. W przypadku częstotliwości 1800 MHz Orange deklaruje ukończenie prac w latach 2019-2020. Nieco bardziej szczegółowe plany publikuje T-mobile, jeszcze w tym roku chce uruchomić nadajniki w 12 największych aglomeracjach, tj. Warszawa, Trójmiasto, Bydgoszcz, Olsztyn, Toruń, GOP, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław, Łódź i Lublin.

Zobacz też: Potrójna korona Internetu dla Orange – jak wypadli inni operatorzy?

Powód jest oczywisty

Podział był konieczny, ponieważ dalsza współpraca byłby bezcelowa. Powyższa grafika prezentuje jak rósł ruch sieciowy w sieci Orange. Zapotrzebowanie na internet stale rośnie, operatorzy muszą działać i to co kiedyś było wybawieniem, dziś blokowało dalszy rozwój infrastruktury. Ponad to bardzo pomocne będzie wykorzystanie pasm 3G na potrzeby LTE. Dziś poza sporadycznymi przypadkami nie korzysta się z tej archaicznej technologii, w przyszłości będziemy korzystać z niej jeszcze rzadziej. Podobnie robią zagraniczni operatorzy, coraz częściej mówi się o wyłączeniu sieci 3G, w Chinach podjęto się próby stopniowego wyłączania nadajników. W Polsce aż tak postępowo nie jest, ale od dawna nie inwestuje się w ten standard, w tym przypadku widzimy pierwsze próby ograniczania go. Pozytywne zmiany odczujemy wszyscy.

Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska, Biuro Prasowe T-mobile Polska • Orzeszeq

  3g archaiczna technologia? Nikt nie korzysta? Bzdury volte używa może 5% populacji, reszta urządzeń jest albo niekompatybilna, albo producenci nie wspierają przez co wszystkie połączenia głosowe i SMS idą przez 3g.
  W takim plusie 100 % połączeń głosowych i SMS odbywa się po 3g

  • Zjhsb

   To Plus nie ma 2G bądź nie dopuszcza do niego klientów z telefonami 2G only?

   • Orzeszeq

    Czy ja mówię o 2g? 2g to archaiczna technologia, ja mówię o 3g o tym jest w artykule, że chcieliby wyłączyć na rzecz Lte. Ale póki co tylko nieliczne telefony działają w technologii Volte i w przypadku rozmowy bądź SMS jeśli nie jest obsługiwane Volte rozmowa lub SMS jest przełączona do 3g. Do tego plus jako jedyny operator jeszcze nie wprowadził do oferty technologii volte więc połączenia i SMS tego operatora opierają się na 3g.
    O 2g nie mówię nawet, bo nie wiem kto w tych czasach z tego jeszcze korzysta…. Jakość rozmowy przez 2g to dno, o internecie nie wspomne. To przestarzała technologia.
    Pozatym hangover z volte do 2g nie jest obsługiwany. Więc jeśli wyłączą 3g i stracisz zasięg lte to rozmowa zostanie przerwana.
    A poza miastami to o mocnym zasięgu lte można pomarzyć…

    • Zjhsb

     Ale bez problemu mówisz o 100% rozmów w 3G w plusie. A ja znam przynajmniej 2 osoby dzwoniące po 2G, więc nie takie 100%. Jeśli chodzi o SMS to od lat lecą po LTE na wszystkich telefonach z tą technologią w każdej sieci. Nie trzeba do tego VoLTE. Zasięg LTE800 jest większy niż U900, tyle że na telefonach bez VoLTE operatorzy stosują inna konfigurację, która zrzuca telefony dużo szybciej do 3G żeby były w stanie odebrać rozmowy. Mając VoLTE masz zasięg LTE aż do ostatnich resztek zasięgu i bardzo rzadko wpadasz do starych technologii. Gdy wyłączę VoLTE to na odcinku prawie 100km, 30-40km to 2G/3G lub brak zasiegu. Z właczonym VoLTE >90km. Jak ktoś ma możliwość wymuszenia samego LTE to dla testów serdecznie polecam. Okaże się, że LTE potrafi miec najlepszy zasięg. Tak działa to w Orange i T-Mobile. W Playu podobno też, ale nie testowałem, bo dopiero co uruchomili.

     • Orzeszeq

      Sprecyzuje, masz rację źle to napisałem, chodziło mi o 100% względem 3g a lte, nie brałem pod uwagę 2g. Mój błąd z SMS, faktycznie po lte lecą, problem dopiero jest przy WiFi calling ale to inna bajka.
      Aczkolwiek co do zasięgu lte to się nie zgodzie, bo poza obszarami miast mój telefon loguje się częściej do 3g niż lte. Np. W domu mam 3-4 kreski 3g a lte 1 kreska czasami złapie, i to nie jest kwestia odległości od nadajników bo sygnał leci z tego samego. I tak samo jest w plusie jak i Orange, w przypadku mojej lokalizacji.
      Reasumując:
      Tam gdzie przebywam w moim przypadku, w domu po wyłączeniu 3g musiałbym siedzieć na 2g co by było tragedią, bo lte raz jest raz nie ma.
      Zresztą operatorzy chwala się pokryciem lte populacji, a nie chwala się pokryciem powierzchni a to są dwie różne rzeczy.

     • Zjhsb

      A masz VoLTE? Może masz LTE na wyższym paśmie niż 800/900MHz? Kwestia kresek w LTE jest mało miarodajna. Na 3/5 kresek można bez problemu uzyskać prawie pełną prędkość dla danego pasma. Na jednej kresce udaje mi się uzyskać 20Mb/s. Producenci powinni to ogarnąć, bo zwykle tylko pod stacją można zobaczyć pełną ilość kresek zasięgu na ekranie. Orange w raportach kwartalnych twierdzi, że pokrywa 98% terytorium kraju.

     • Orzeszeq

      Mam w Nju abonament i Samsung j7 2017 z oprogramowaniem wspierającym volte. Volte jak i WiFi calling działa, testowałem i sprawdzałem. W mojej okolicy tylko plus ma nadajnik na 1800mhz, reszta sieci jedynie 800/900mhz. PS. Sprawdzałem też moc nadajników network cell info. Więc nie tylko kreski.

     • Zjhsb

      I jak wygląda moc sygnału?

     • Orzeszeq

      Niestety dla Orange nie jestem w stanie Ci teraz podać bo jestem za granicą, jedynie mam dostęp do routera i hmanager ale to jest net z plusa na 1800Mhz

  • mindla

   Piszesz bzdury do potęgi.
   Zobacz na stronie BTS Search ile ta sieć ma jeszcze nadajników 2G only.
   W mojej okolicy naprawdę sporo.
   Orange i T mobile mają nowoczesne nadajniki ale nie Plus.

   • Orzeszeq

    Czy ja mówię o 2g? 2g to archaiczna technologia, ja mówię o 3g o tym jest w artykule, że chcieliby wyłączyć na rzecz Lte. Ale póki co tylko nieliczne telefony działają w technologii Volte i w przypadku rozmowy bądź SMS jeśli nie jest obsługiwane Volte rozmowa lub SMS jest przełączona do 3g. Do tego plus jako jedyny operator jeszcze nie wprowadził do oferty technologii volte więc połączenia i SMS tego operatora opierają się na 3g.
    O 2g nie mówię nawet, bo nie wiem kto w tych czasach z tego jeszcze korzysta…. Jakość rozmowy przez 2g to dno, o internecie nie wspomne. To przestarzała technologia.
    Pozatym hangover z volte do 2g nie jest obsługiwany. Więc jeśli wyłączą 3g i stracisz zasięg lte to rozmowa zostanie przerwana.
    A poza miastami to o mocnym zasięgu lte można pomarzyć.

    • mindla

     Znowu nie masz racji bo jakość rozmowy przez 2g też może być doskonała
     Warunkiem jest dobry telefon i dobra infrastruktura sieci.
     Miałem telefon w taktak i jakość była doskonała, przeniosłem do play i jest zdecydowanie gorzej na tym samym telefonie.

     • Orzeszeq

      Bo t-mobile wprowadzili do sieci 2g hdvoice o ile pamiętam jest to możliwe do uzyskania ale nie działa w takim przypadku między operatorami i obaj użytkownicy muszą być w tej samej sieci i posiadać telefon który obsługuje kodek hdvoice.
      Reasumując: rzadko kiedy spełni się ten warunek, a HD voice w 3g i volte działa między operatorami.
      Nikt mi nie w mówi że w 2g jakość jest dobra napewno nie w plusie i orange

 • Qba

  Ciekawe jak to wpłynie na zasięgx