Stos dyskietek leżących na ciemnym biurku.

Ten kraj słynie z nowoczesności, a używał dyskietek. Rząd wreszcie zrezygnował ze staroci

3 minuty czytania
Komentarze

Dyskietki większości z nas kojarzą się raczej z historyczną ciekawostką, a nie z praktycznym nośnikiem danych, który powinien mieć dziś ważne zastosowanie. Jeszcze do niedawna wspomniane przedmioty zgodnie z prawem powinny być jednak powszechnie wykorzystywane i to w kraju, który jest znany m.in. z nowoczesności. Dopiero w ostatnich tygodniach uległo to zmianie.

Dyskietki jako ważny nośnik danych? Japonia mówi „dość”

flaga Japonii
Fot. Roméo A. / Unsplash

Japonia przez wielu kojarzona jest z innowacyjnymi technologiami, jednak w ostatnich latach pod pewnymi względami kraj ten pozostawał nieco w tyle. Przykładowo w miejscach pracy preferowano faksy, a nie e-maile. Z kolei w czasie pandemii koronawirusa, podczas prac nad systemem rejestracji testów i szczepień zostało nagłośnione, że rząd Japonii wciąż korzysta z papierowej dokumentacji, dyskietek i tradycyjnych pieczęci tuszowych.

W 2021 roku minister cyfryzacji Taro Kono wypowiedział „wojnę” przestarzałym technologiom. Jak tłumaczył, istniało około 1900 procedur rządowych, które wymagały używania m.in. dyskietek oraz płyt CD do składania wniosków i formularzy.

dyskietka
Fot. Fredy Jacob / Unsplash

Po blisko trzech latach polityk dopiął swego. Przed połową czerwca 2024 roku wszystkie pozostałe do tego czasu 1034 przepisy regulujące użycie dyskietek zostały zniesione. Wyjątkiem pozostał jeden przypadek związany z recyklingiem pojazdów.

Krótka historia dyskietek

Dyskietki to przedmioty powszechnie znane osobom, które interesują się technologiami. Trudno jednak znaleźć racjonalne uzasadnienie, by korzystać z tych nośników w obecnych czasach. Jeśli urodziliście się w okolicach 2000 roku lub później, możliwe nawet, że z dyskietkami nigdy nie mieliście praktycznego doświadczenia.

Omawiany nośnik został stworzony w latach 60. i wypuszczony na rynek przez IBM w 1971 roku. W 1983 roku Sony wprowadziło ulepszoną wersję dyskietek w rozmiarze 3,5”, która charakteryzowała się pojemnością 1,44 MB. Firma Sony produkowała dyskietki do 2011 roku, jednak nośnik ten stracił na znaczeniu dużo wcześniej.

dyskietki
Fot. Kelsy Gagnebin / Unsplash

Ludzie przyzwyczaili się do korzystania m.in. z płyt CD oraz gadżetów typu pendrive o wielokrotnie większej pojemności. W ostatnich latach także te nośniki są jednak używane coraz rzadziej, bo powszechne stało się bezprzewodowe przesyłanie danych. W wielu przypadkach w ogóle nie musimy mieć plików w pamięci urządzenia, bo korzystamy ze streamingu muzyki oraz wideo.

Współczesne Laptopy do 2000 zł oraz inne przenośne komputery w ogóle nie są już wyposażane w napęd na płyty. Większość osób może się obyć bez tego elementu, a pozostali muszą zainwestować w osobne akcesorium.

Źródło: PR24, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Kai Beercrafter / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw