Pocisk hipersoniczny lecący nad chmurami z płomieniami wydobywającymi się z tylnej części.

Amerykański pocisk hipersoniczny pobił kolejny rekord. Pędził pięć razy szybciej niż prędkość dźwięku

2 minuty czytania
Komentarze

Amerykańska firma Kratos Defense & Security Solutions ogłosiła, że ich pocisk hipersoniczny Erinyes osiągnął w locie testowym prędkość ponad pięciokrotnie większą od prędkości dźwięku (Mach 5). To absolutny rekord, który przez długi czas będzie bardzo trudno pobić.

Pocisk hipersoniczny pędził z niewyobrażalną prędkością

Lecąca rakieta na ciemnym niebie.
Fot. Esteban De Armas / Shuttestock

Pięć razy szybciej niż prędkość dźwięku – taki wynik osiągnął pocisk hipersoniczny Erinyes amerykańskiej firmy Kratos Defense & Security Solutions. Tego spektakularnego wyczynu dokonano 12 czerwca 2024 roku w ośrodku NASA Wallops Flight Facility w Wirginii, jednak oficjalne informacje trafiły do internetu dopiero teraz.

Co w tym wszystkim najciekawsze Erinyes został zaprojektowany w zaledwie trzy lata, a jego testy zlecił Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Co więcej, rozwój całego projektu był możliwy dzięki kombinacji inwestycji wewnętrznych i funduszy kongresowych, kosztując inwestorów mniej niż 15 milionów dolarów

Erinyes stanowi platformę testową, umożliwiającą zbieranie danych z licznych eksperymentów i testów technologicznych, które mogą być wykorzystane do walidacji projektów i oceny nowych technologii. Dave Carter, prezes Kratos Defense & Rocket Support Systems Division, podkreślił, że sukces tego lotu otwiera nowe możliwości dla badaczy hipersonicznych, oferując przy tym niedrogą i bezpieczną drogę do demonstracji technologii na rzeczywistym testowym pojeździe hipersonicznym.

Stany Zjednoczone wyrastają na hegemona technologii hipersonicznej

Flaga USA / Stany Zjednoczone
Fot. Smolkov Vladislav / Shuttestock

Po udanym pierwszym locie firma Kratos planuje kontynuować testy, integrując nowe eksperymenty. Naturalnie Erinyes odegra kluczową rolę w programie Pentagonu Multi-Service Advanced Capability Hypersonic Test Bed (MACH-TB), który ma na celu testowanie komponentów i podsystemów w realistycznym środowisku lotu hipersonicznego. Dodatkowo amerykańska firma rozwija linię silników rakietowych Zeus, które mają dostarczać większą siłę ciągu i zasięg przy niższych kosztach, co dodatkowo zwiększy możliwości pojazdu Erinyes.

Sukces Amerykanów nie tylko zaznacza postęp w dziedzinie lotów hipersonicznych, ale także wskazuje na rosnącą zdolność Stanów Zjednoczonych do rozwijania zaawansowanych technologii wojskowych. W końcu w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważny aspekt, obok którego trudno przejść obojętnie.

Źródło: Interesting Engineering. Zdjęcie otwierające: Alexyz3d / Shuttestock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw