Logo Microsoft na tle ściany z cegieł.
LINKI AFILIACYJNE

Microsoft obniży zarobki dyrektorów. Dostanie się tym, którzy nie są cyberbezpieczni

2 minuty czytania
Komentarze

Cyberbezpieczeństwo jest bardzo istotnym aspektem funkcjonowania współczesnych firm. Dostrzegł to Microsoft, który postanowił powiązać wysokość wynagrodzeń osób na dyrektorskich stanowiskach z tym, jak dbają oni właśnie o wspomniane zagadnienie. Ignorowanie cyberzagrożeń będzie najzwyczajniej nieopłacalne.

Microsoft zapłaci mniej tym, którzy nie dbają o cyberbezpieczeństwo

Logo Microsoft na fasadzie budynku.
Fot. Xackery Irving / Shutterstock

Wynagrodzenia w wielu firmach składają się z zasadniczej stawki oraz dodatku, który może być wypłacany np. co miesiąc lub raz w roku. Tego typu zasady obowiązują choćby w firmie Microsoft, gdzie dyrektorzy wyższego szczebla mają roczne premie obliczane na podstawie wielu zmiennych.

Jednym z czynników, które mają wpływ na wysokość premii, są indywidualne wyniki wspomnianych dyrektorów. W nadchodzącym roku fiskalnym element oceny za te wyniki będzie związany z cyberbezpieczeństwem. Stosowny przegląd będzie dokonywany przez specjalną komisję, lecz brana pod uwagę będzie również opinia niezależnej, trzeciej strony.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

Wnioski są więc takie, że jeśli dyrektorzy, którzy dotychczas uzyskiwali wysokie wyniki za swoją pracę, nie będą przykładać odpowiedniej uwagi do kwestii cyberbezpieczeństwa, otrzymają niższe roczne premie. Zapewne kolejne miesiące pokażą, czy Microsoft osiągnie zamierzony cel.

Problemy firmy z cyberbezpieczeństwem

Skąd tak zdecydowany nacisk Microsoftu na kwestię cyberbezpieczeństwa? Wszystko może być skutkiem poważnych incydentów, które dotknęły tę firmę, a później okazało się, że można ich było uniknąć.

Osoba w czarnej bluzie z kapturem, siedząca tyłem do kamery, opiera głowę na splecionych dłoniach przed laptopem z kodem programistycznym na ekranie, w pomieszczeniu z ceglaną ścianą.
Fot. Emon_stocks / Shutterstock

Przykład to atak na Microsoft Exchange Online z lipca 2023 roku. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami chińscy hakerzy mieli wtedy ukraść klucz, który następnie posłużył do sfałszowania tokenów uwierzytelniających i uzyskania dostępu do wiadomości od wielu organizacji. Niektóre konta klientów, do których mogli mieć dostęp hakerzy, były używane przez agencje rządowe USA.

Okazało się, że temu atakowi dało się zapobiec, gdyby nie zaniedbania leżące po stronie Microsoftu. Tego typu sytuacje niewątpliwie bardzo niekorzystnie wpływają na wizerunek firmy, więc ta chce im zapobiegać.

Z ważnych rzeczy dla osób, które po prostu korzystają z rozwiązań omawianego przedsiębiorstwa, jest zapowiedziany koniec wsparcia dla Windows 10. Z podlinkowanego tekstu dowiecie się, czy to poważny problem.

Dotarłeś do końca? Dziękujemy! Poświęcisz jeszcze 10 sekund na udział w naszej ankiecie? Twoja opinia jest dla nas niezwykle ważna, bo pozwoli nam poznać preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Źródło: techradar.com, crn.pl. Zdjęcie otwierające: bluestork / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw