Fotowoltaika nie jest rozwiązaniem bez wad, szczególnie jeśli chodzi o system rozliczania energii. Nowoczesne pomysły pokazują, że przyszłość OZE może być różnorodna, a czasem można uzyskać niebywałe efekty, kiedy znane instalacje postawi się „na głowie”. Chodzi o zaawansowane pionowe turbiny wiatrowe, które tworzą tzw. ścianę wiatru.
Pionowe turbiny wiatrowe – Spis treści
Ściana wiatru od firmy Airiva
Energia wiatrowa odgrywa kluczową rolę w OZE, a producenci turbin starają się zwiększać ich rozmiary, by uzyskać maksymalną efektywność energetyczną. Dotychczas takie podejście uniemożliwiało szerokie zastosowanie turbin wiatrowych w rozproszonym systemie energetycznym, podobnym do instalacji fotowoltaiki na balkonach czy dachach.
Nowojorski projektant Joe Doucet może zrewolucjonizować produkcję czystej energii w miastach dzięki swojemu innowacyjnemu pomysłowi – pionowym turbinom wiatrowym, które tworzą tzw. ścianę wiatru. Ta nowatorska koncepcja, rozwinięta we współpracy z firmą Airiva, wyróżnia się estetyką oraz możliwością łączenia modułowego, co sprawia, że może być atrakcyjna dla hoteli, budynków korporacyjnych oraz osiedli mieszkaniowych.
Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.
Pionowe turbiny wiatrowe dla firm i osiedli
Kluczowym atutem tej technologii jest jej cicha praca oraz estetyczny wygląd, a to sprawia, że ściana wiatru może stać się wizytówką ekologicznych zmian w firmach. Airiva planuje również wykorzystanie w produkcji 80% materiałów pochodzących z recyklingu, co dodatkowo podkreśla ich zaangażowanie w ochronę środowiska.
Portal Interesting Engineering obliczył, że dla jednego przeciętnego gospodarstwa domowego w USA niezbędne byłoby posiadanie pięciu modułów, aby całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej (jeden moduł na wymiary 4,2 m x 2,1 m). Jak informuje firma Airiva, pomysłodawcy nie celują jednak w klientów indywidualnych. Głównymi odbiorcami mają być korporacje, instytucje publiczne i firmy deweloperskie, które mogą instalować szeregi turbin, zwiększając produkcję energii w swoich obiektach.
Choć ściana wiatru nie dorówna wydajności dużych poziomych turbin wiatrowych, jej zaletą są mniejsze straty energii przy przesyle, ponieważ jest generowana blisko miejsca użytkowania. Aktualnie firma Airiva przygotowuje się do pilotażowych instalacji, które mają ruszyć jeszcze w tym roku, a pierwsze zamówienia przewidziane są na rok 2025.
Innowacje są cenne, ale energia nie może iść na marne
To nie pierwsze innowacyjne rozwiązanie związane z OZE, jednak zanim znajdziemy miejsce dla bardziej wydajnych systemów w naszym kraju, należałoby najpierw zadbać o energię, którą już produkujemy.
W maju 2024 roku informowaliśmy, że od początku roku Polska zmaga się z problemem niewykorzystanej energii z OZE, co doprowadziło do strat wynoszących około 319,6 GWh. Ma to miejsce, kiedy nadmiar energii słonecznej i wiatrowej przekracza możliwości sieci przesyłowych. Problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury do magazynowania i zarządzania nadprodukcją energii, co może prowadzić do jeszcze częstszych strat w przyszłości.
Czy panujące upały uprzykrzają ci życie? Jeśli tak, to podziel się z nami swoimi sposobami radzenia sobie z nadmiarem ciepła w mieszkaniu.
Źródło: Interesting Engineering, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Airiva / materiały prasowe
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.