Niebieska ciężarówka elektryczna na drodze wśród pagórków.

Ciężarówki na wodór Volvo. Pełne testy już wkrótce

3 minuty czytania
Komentarze

Firma Volvo Trucks ogłosiła rozwój nowej generacji ciężarówki na wodór. Ten innowacyjny model gabarytowego pojazdu ma przyczynić się do znaczącego zmniejszenia emisji CO₂ w transporcie ciężarowym, wspierając cel Volvo w osiągnięciu neutralności klimatycznej.

Ciężarówki na wodór to przyszłość transportu? Volvo ma duże plany

Ciężarówki na wodór to przyszłość transportu? Volvo testuje nowe rozwiązanie. Ciężarówka z przezroczystą kabiną ujawniającą wewnętrzne komponenty.
Fot. Volvo Trucks / materiały prasowe

Prototypy ciężarówek na wodór Volvo są w stanie działać na zielonym wodorze, co oznacza, że mogą być zasilane wodorem produkowanym z odnawialnych źródeł energii. Dzięki zastosowaniu technologii High Pressure Direct Injection (HPDI), pojazdy te oferują wysoką efektywność energetyczną oraz niższe zużycie paliwa w porównaniu do tradycyjnych silników spalinowych.

Co więcej, ciężarówki na wodór od Volvo mają zasięg operacyjny porównywalny do wielu pojazdów z silnikiem diesla, co czyni je odpowiednimi do transportu na długich dystansach, zwłaszcza w regionach o ograniczonej infrastrukturze ładowania baterii. Dodatkowo silniki wodorowe emitują jedynie minimalne ilości tlenków azotu i cząstek stałych, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Technologia HPDI stosowana w ciężarówkach na wodór Volvo polega na wtryskiwaniu niewielkiej ilości paliwa zapłonowego pod wysokim ciśnieniem. To umożliwia zapłon w silniku spalinowym, a następnie w procesie dodawany jest wodór. Taki mechanizm zapewnia wyższą efektywność energetyczną oraz większą moc silnika. Volvo planuje rozpocząć testy drogowe tych pojazdów w 2026 roku, z komercyjnym wprowadzeniem na rynek pod koniec dekady.

Ciężarówki na wodór to dopiero początek – Szwedzi patrzą w przyszłość

Biały samochód elektryczny marki Volvo stojący na scenie z włączonymi przednimi światłami LED.
Fot. Volvo / materiały prasowe

Wprowadzenie ciężarówek zasilanych wodorem przez Volvo może mieć znaczący wpływ na globalny rynek transportu ciężarowego. Dzięki długodystansowym możliwościom i zerowej emisji CO₂ pojazdy te mogą przyczynić się do znacznego obniżenia śladu węglowego transportu ciężarowego.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Współpraca Volvo z Westport Fuel Systems w celu rozwoju technologii HPDI dodatkowo wzmacnia pozycję firmy jako lidera w innowacyjnych rozwiązaniach transportowych. Firma dąży do tego, aby różnorodne technologie napędowe mogły współistnieć, umożliwiając kompleksowe podejście do dekarbonizacji transportu ciężarowego na całym świecie. Przypomnijmy bowiem, że nie tak dawno Szwedzi zadeklarowali rozbudowę polskiej sieci stacji szybkiego ładowania.

Tymczasem jeśli chcecie bliżej poznać rynek samochodowy, polecamy nasze zestawienie najlepszych aut dostępnych za kwotę do 20 tysięcy złotych. Z kolei osoby zainteresowane nowymi technologiami w samochodach, zachęcamy do lektury naszego poradnika na temat bezprzewodowego Android Auto.

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału. Zbieramy właśnie dane pośród naszych czytelników dotyczące ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Źródło: Volvo Trucks. Zdjęcie otwierające: Volvo Trucks / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw