montaż fotowoltaiki

Nietypowe miejsca na fotowoltaikę. Zdziwisz się, gdzie można ustawić panele słoneczne

5 minut czytania
Komentarze

Gdy pojawia się temat miejsca na fotowoltaikę, wielu osobom od razu przyjdą do głowy panele słoneczne umieszczone na dachu lub w wydzielonym obszarze na ziemi. Instalację fotowoltaiczną da się jednak zamontować także w znacznie bardziej nietypowy sposób. Dowodem na to jest ta lista.

Nietypowe miejsca na fotowoltaikę

Pomysł zamontowania paneli słonecznych na dachu domu lub kawałku łąki wydaje się oczywisty. Nie każdy jednak dysponuje wolnym obszarem na umieszczenie instalacji fotowoltaicznej lub mieszka w domku jednorodzinnym, którego jest właścicielem i przy tego typu przedsięwzięciach nie musi pytać o zgodę zarządcy. Okazuje się, że jest wiele alternatyw.

Balkon

Wielopiętrowy budynek mieszkalny z balkonami i panelami słonecznymi umieszczonymi na zewnątrz.
Fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa Śląska 12 / YouTube / zrzut ekranu

W Szczytnie mieszkańcy zabezpieczyli się przed podwyżkami cen prądu, wykorzystując m.in. panele słoneczne na balkonie. Mimo że blok mieszkalny powstał w latach 70., udało się go zmodernizować w taki sposób, by było oszczędnie i ekologicznie. Do tego efekt wizualny jest bardzo… interesujący i przyciągający uwagę. Nie wchodźmy bardziej w kwestie estetyczne, bo opinie zapewne będą tu bardzo zróżnicowane.

Fotowoltaika na balkonie może być świetnym sposobem na oszczędność, jednak jeśli właśnie stwierdziliście, że chcecie mieć coś takiego u siebie w bloku, zalecamy ostrożność. Niedawno opisywaliśmy historię Polaka, który dostał pozew sądowy za panele słoneczne na balkonie. Tego typu działania powinny być realizowane w porozumieniu z zarządcą budynku, a inwestycję trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Nietrudno sobie wyobrazić ciężkie panele, które np. na skutek gwałtownych zjawisk atmosferycznych spadną z dużej wysokości na chodnik, po którym spacerują ludzie.

Tory kolejowe

nietypowe miejsca na fotowoltaikę - Kolejowa infrastruktura z zamontowanymi panelami słonecznymi na podkładach torowych.
Fot. Sun Ways / materiały prasowe

Moduły fotowoltaiczne rozkładane na torach to system opatentowany przez szwajcarską firmę Sun-Ways. Odpowiednio przygotowane elementy mogą być rozwijane niczym dywan z wykorzystaniem pociągu. Tu pojawia się ważne pytanie: po co rozkładać panele słoneczne na torach, skoro te tory zostały wcześniej zamontowane, aby jeździły po nich pociągi?

Okazuje się, że nowa funkcja torów kolejowych wcale nie musi „kłócić się” z ich pierwotnym zastosowaniem. Mechanizm ma być bowiem tak skonstruowany, aby pociągi mogły swobodnie przejeżdżać nad modułami przymocowanymi do szyn. Jeśli do pociągów zamontowano by specjalne szczotki, to dałoby się zadbać o czystość paneli bez wielkiego wysiłku, przy okazji zwykłego kursowania poszczególnych składów.

Ściana budynku

panele słoneczne na ścianie budynku w górach
Fot. Tomasz Koryl / Shutterstock

Zamontowanie paneli słonecznych na ścianie budynku może w pierwszej chwili wydawać się dziwnym pomysłem. Teren wokół domu lub dach to przecież lepsze miejsca na fotowoltaikę, z lepszą ekspozycją na słońce i prostszym montażem. Niby tak, a jednak nie do końca.

Jeśli ściana jest odpowiednio duża i wysoka, to panele słoneczne zamontowane na niej mogą działać prawidłowo. Wydajność instalacji w upalne dni zapewne i tak będzie mniejsza, niż w przypadku paneli na dachu, jednak różnicę na plus można poczuć zimą. Wtedy klasycznie zamontowane panele są pokrywane śniegiem i brudem. Fotowoltaika na elewacji budynku jest znacznie bardziej odporna na te czynniki.

Fotowoltaika w oknach

Film dotyczący przeźroczystych paneli słonecznych.

To rozwiązanie może wydawać się dość abstrakcyjne w przypadku domu jednorodzinnego, jednak sprawia wrażenie interesującego, jeśli zastanowić się nad jego wdrożeniem np. w ogromnych, nowoczesnych wieżowcach. Tego typu budynki często są niemal w całości przeszklone. Czemu by więc przynajmniej niektórych „zwykłych” szyb nie zastąpić takimi z panelami słonecznymi?

W Europie pojawiały się już różne inicjatywy tego typu. Jedna z nich to projekt SolarWin finansowany przez Unię Europejską.

Okno SolarWin PV jest zarówno jak tradycyjnym oknem, jak i panelem słonecznym. Dodatkowo pełni też funkcję izolatora oraz generatora mocy.

strona Komisji Europejskiej

Takie okna można by zresztą, przynajmniej teoretycznie, stosować w zwykłych budynkach mieszkalnych. Są one bowiem bezbarwne.

Jezioro

Film pokazujący budowę elektrowni słonecznej na jeziorze.

Skoro można montować fotowoltaikę na lądzie, to czy cokolwiek stoi na przeszkodzie, by umieścić ją na wodzie? W teorii pewnie tak, ale już sobie z tym poradzono, czego dowodem są pływające elektrownie słoneczne. Można je znaleźć w Japonii, ale przykłady pojawiają się także np. w Niemczech, a nawet w Polsce. Koszty realizacji takiej inwestycji nie należą wprawdzie do niskich, ale późniejszą korzyścią jest naturalne chłodzenie paneli.

Autostrady

fotowoltaika nad autostradą
Fot. Austrian Institute of Technology / materiały prasowe

Skoro dowiedzieliście się już, że pociągi mogą jeździć nad panelami słonecznymi, to ktoś mógłby pomyśleć, że na podobnej zasadzie fotowoltaika została zamontowana na drodze. W przypadku autostrad chodzi jednak o coś innego, a mianowicie o wykorzystanie przestrzeni nad jezdnią. W Niemczech panele słoneczne zainstalowano w formie zadaszenia nad autostradą.

Tego typu rozwiązania mogą być jednak problematyczne. Potrzebne są bowiem odpowiednie wzmocnienia stelażu, by uniknąć sytuacji, w której samochód uderzy w element konstrukcji przy lądzie i spowoduje to, że panele słoneczne spadną na jezdnię.

Nietypowe miejsca na fotowoltaikę. Podsumowanie

Choć najczęściej widzimy panele słoneczne na dachach budynków oraz na ziemi, są znacznie bardziej niestandardowe możliwości ich montażu. Tego typu instalacje mogą być umieszczone m.in. na elewacji budynku, balkonie lub w miejscu, gdzie normalnie znajdowałyby się okna. Nawet tory kolejowe lub zbiorniki wodne można uznać za miejsca na fotowoltaikę, jeśli panele zostaną odpowiednio dostosowane.

Jeśli zainteresowały was nietypowe miejsca na fotowoltaikę, być może chętnie przeczytacie także o najtańszych samochodach elektrycznych. Informacje na ten temat znajdziecie w podlinkowanym tekście.

Źródło: europa.eu, emag.vinci.com, globenergia.pl, gramwzielone.pl, 4katy.com.pl. Zdjęcie otwierające: Big Shot Theory / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw