Dwa smartfony z aparatem o wielu obiektywach, jeden z logo Apple, drugi w srebrnym kolorze.

TOP 10 najczęściej kupowanych w 2024 roku smartfonów. Całkowita dominacja jednego producenta

2 minuty czytania
Komentarze

Jeżeli zastanawialiście się, jak wygląda lista TOP 10 najczęściej kupowanych smartfonów na świecie w ostatnich miesiącach, to przychodzimy z odpowiedzią. Opublikowano bowiem raport, który pokazuje, jakie smartfony najczęściej były kupowane w pierwszym kwartale 2024 roku. Porównując obecne zestawienie z tym pokazującym wyniki za rok 2023, możemy zauważyć ciekawe zmiany. Po smartfony premium sięgamy częściej.

TOP 10 najczęściej kupowanych smartfonów

Dwa smartfony leżące na białym tle, z widocznymi tylnymi aparatami fotograficznymi i logo firmy Apple.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Counterpoint opublikowało raport podsumowujący najlepiej sprzedające się smartfony pierwszego kwartału tego roku. Nie jest wielkim zaskoczeniem to, że w pierwszej dziesiątce znajduje się tylko dwójka producentów – Apple oraz Samsung. Ten pierwszy zgarnął dla siebie nie tylko podium, ale także czwartą oraz ósmą pozycję. W dziesiątce najczęściej kupowanych smartfonów na świecie mamy więc aż sześć urządzeń od Apple. Co ciekawe, to też pierwszy raz w historii zestawienia, gdzie wszystkie urządzenia z pierwszej dziesiątki korzystają z technologii 5G.

najchętniej kupowane smartfony TOP 10. Wykresy pokazujące udział w globalnej sprzedaży dziesięciu najlepiej sprzedających się smartfonów w pierwszym kwartale 2024 w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023, z podziałem na modele Apple i Samsung.
Fot. Counterpoint / materiały prasowe

Biorąc pod uwagę pierwszy kwartał 2024 i 2023 roku widać też, że użytkownicy sięgają po droższe urządzenia. Przyjęto założenie, że te muszą kosztować powyżej 600 dolarów (około 2400 zł), by zakwalifikować się do kategorii premium. W roku poprzednim takich sprzętów na liście znalazła się szóstka (pięć iPhone’ów i jeden Samsung). Częściej też wybierane są modele droższe niż te bazowe z danej serii. Warto jednak zaznaczyć, że choć Apple zdominowało zestawienie, to według badań, wszystkie sprzęty z listy TOP 10 stanowią łącznie około jednej czwartej (22,4%) modeli sprzedanych w tym kwartale.

Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Innymi słowy, pozostałe 77% rynku i udziałów w nim może należeć do innych producentów. Mamy przecież jeszcze Xiaomi, Motorolę, Huawei czy realme i OnePlus. W końcu na rynku jest wiele telefonów do 2000 zł czy nawet tańszych, które są często wybierane przez użytkowników. Widać jednak, że jeżeli już ktoś decyduje się na coś lepszego, to celuje w najwyższą możliwą półkę.

Jeśli zastanawiacie się, jaki smartfon Samsung wybrać, zajrzyjcie do podlinkowanego rankingu.

Lista TOP 10 kupowanych smartfonów

  • Apple iPhone 15 Pro Max – 4,4%
  • Apple iPhone 15 – 4,3%
  • Apple iPhone 15 Pro – 3,7%
  • Apple iPhone 14 – 1,9%
  • Samsung Galaxy S24 Ultra – 1,9%
  • Samsung Galaxy A15 5G – 1,5%
  • Samsung Galaxy A54 – 1,4%
  • Apple iPhone 15 Plus – 1,3%
  • Samsung Galaxy S24 – 1%
  • Samsung Galaxy A34 – 1%

Źródło: Counterpointreaserch. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw