Kobieta, która używa laptopa z obrazem samochodu na ekranie, siedzi przy biurku i pije kawę, otoczona roślinami doniczkowymi.
LINKI AFILIACYJNE

Najprzydatniejsze strony dla kierowców. Jeśli wybierasz się w trasę, musisz je znać

7 minut czytania
Komentarze

Internet jest pełen różnego rodzaju witryn. Wśród nich są strony dla kierowców, które umożliwiają zaplanowanie podróży, ułatwiają poradzenie sobie w razie stłuczki i nie tylko. Wybraliśmy dla was kilka naprawdę przydatnych adresów www, których mogliście nie znać.

Strony dla kierowców, o których warto wiedzieć

Jeśli macie prawo jazdy i często jeździcie samochodem, zapewne niejednokrotnie próbowaliście zaplanować dalszą podróż, zastanawialiście się, jak prawidłowo dobrać części do swojego pojazdu lub chcieliście wiedzieć, gdzie najtaniej zatankujecie auto. Niektórym z was pewnie przydarzyły się także stłuczki i być może nie do końca wiedzieliście, jak się wtedy zachować.

W przypadku wymienionych powyżej sytuacji bardzo pomocne mogą okazać się pewne strony dla kierowców. Niekoniecznie są to jednak bardzo znane strony i adresy, które pojawiają się na pierwszych stronach wyszukiwania w Google. Sprawdźcie nasze propozycje i dodajcie te, które uznacie za szczególnie przydatne do zakładek, by w razie potrzeby łatwo je znaleźć.

Serwis mapowy GDDKiA

strony dla kierowców - serwis mapowy gddkia
Fot. drogi.gddkia.gov.pl / zrzut ekranu

Przed wyruszeniem w dłuższą podróż dobrze sprawdzić mapę i wybrać optymalną drogę. Najlepiej uwzględnić przy tym możliwe utrudnienia. Jeśli w okolicy miał miejsce wypadek lub trwają remonty, być może szybciej dojedziemy do celu, wybierając trasę, która na pierwszy rzut oka jest nieco dłuższa.

Wiele osób przed wyjazdem włącza darmową nawigację samochodową na smartfonie, np. Yanosika lub Mapy Google. Te programy nie tylko prowadzą kierowcę do celu, ale też pokazują mu informacje o utrudnieniach pochodzące od innych użytkowników. Oprócz wspomnianych aplikacji polecamy także skorzystać z serwisu mapowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który jest znacznie mniej znany, a bardzo przydatny.

Serwis mapowy GDDKiA jest bardzo wiarygodnym źródłem, ponieważ zawiera informacje prosto od zarządcy dróg. Warto więc z niego korzystać, szczególnie że niektóre zdarzenia na trasie po prostu da się przewidzieć i są one we wspomnianym serwisie ujęte. Przykładowo, wkrótce po rozpoczęciu remontu użytkownicy Map Google i Yanosika będą zgłaszać utrudnienia w aplikacjach, a wy już kilka dni (lub nawet tygodni) wcześniej będziecie wiedzieć, że tego typu roboty będą prowadzone i odpowiednio zaplanujecie swoją podróż.

Omawiana strona internetowa pozwala sprawdzać wszelkiego rodzaju utrudnienia, w tym wyświetlać ich szczegóły i czas trwania. Użytkownik dowiaduje się nie tylko, że np. miał miejsce wypadek, ale także, jaka sytuacja aktualnie panuje w tym miejscu (np. ruch wahadłowy) i o której godzinie wszystko wróci do normy. W razie potrzeby jednym kliknięciem można włączyć widoczność na mapie m.in. Miejsc Obsługi Podróżnych oraz punktów oferujących paliwa alternatywne.

Strona UFG do sprawdzania OC

strony dla kierowców - strona UFG do sprawdzania OC
Fot. ufg.pl / zrzut ekranu

Jeśli jeździmy samochodem, istnieje ryzyko, że kiedyś będziemy brali udział w kolizji lub wypadku. W Polsce nie ma obowiązku wzywania policji do zdarzenia na drodze, pod warunkiem że spełnione są określone warunki (m.in. brak osób poszkodowanych). Jeśli kierujący mają wspólną wersję zdarzeń, mogą po prostu spisać oświadczenie. To wystarczy do uzyskania odszkodowania.

Jednym z wymogów, by można było nie wzywać policji oraz dochodzić później swoich praw u ubezpieczyciela sprawcy, jest posiadanie przez sprawcę prawa jazdy, dokumentów pojazdu oraz ważnej polisy OC. Skąd mamy wiedzieć, czy druga strona ma ważne ubezpieczenie? Pomocne w weryfikacji są strony dla kierowców, a konkretnie witryna Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Na wspomnianej stronie wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub VIN samochodu oraz zaznaczyć datę zdarzenia, by uzyskać informację, czy (a jeśli tak, to gdzie) auto było ubezpieczone. Usługa jest bezpłatna i nie trzeba zakładać żadnych kont ani się logować, by z niej skorzystać.

Ceny paliw

zrzut ekranu ze strony cenapaliw.pl
Fot. cenapaliw.pl / zrzut ekranu

Przed zatankowaniem pojazdu można porównać ceny paliw na poszczególnych stacjach, by wybrać najlepszą ofertę. Jeżdżenie od stacji do stacji oznacza jednak stratę czasu oraz… spalanie paliwa, co może zniwelować osiągniętą oszczędność na litrze benzyny lub oleju napędowego.

Można jednak sprawdzić ceny przed wyjściem z domu. Umożliwiają to specjalne strony dla kierowców, takie jak np. cenapaliw.pl. Dane wprowadzają sami użytkownicy, wymieniając się w ten sposób informacjami na temat kosztów tankowania. Aktualność przedstawionych informacji zależy od zaangażowania samych użytkowników, strona najlepiej sprawdza się w przypadku dużych miast.

Kalkulatory umożliwiające prawidłowy dobór opon do felg lub na odwrót

Fot. oponeo.pl / zrzut ekranu

Każdy samochód musi być wyposażony w felgi oraz opony. Niektórzy kupują całe koła gotowe do montażu, jednak bardzo często ma miejsce sytuacja, w której potrzebujemy tylko jednego z ich elementów. Przykładowo musimy wymienić zużyte opony, ale felgi są jeszcze w bardzo dobrym stanie i chcemy je zostawić. Inna sytuacja: potrzebowaliśmy zarówno nowych felg, jak i opon, ale opony już kupiliśmy, a teraz szukamy felg, które będą do nich pasować.

W tego typu przypadkach przydadzą się strony dla kierowców, na których są specjalne kalkulatory. Po wpisaniu parametrów felg wyświetla się informacja, jakie rozmiary opon będą odpowiednie i odwrotnie, jeśli wpiszemy parametry opon, zobaczymy, jakie felgi powinniśmy kupić.

Tego typu kalkulatory udostępniają podmioty zajmujące się sprzedażą opon i felg lub wulkanizacją (bardzo wygodny kalkulator znajdziemy choćby na stronie Oponeo), jednak nikt nie każe nam finalnie korzystać z ich usług. Możemy planować zakup i montaż w zupełnie innych miejscach, a i tak skorzystać z kalkulatora, co nie niesie za sobą żadnych zobowiązań.

Opony i felgi oprócz pasowania do siebie nawzajem muszą jeszcze być dopasowane do konkretnego modelu auta. Dopuszczalne przez producenta rozmiary opon można znaleźć w książce serwisowej lub np. na naklejce na klapce wlewu paliwa. Felgi będą miały taką samą wielkość (mamy opony 15″, potrzebujemy felg 15″, posiadamy opony 16″, potrzebujemy felg 16″ itd.), lecz trzeba zwrócić uwagę m.in. na rozstaw śrub, by montaż obył się bez komplikacji.

Ewidencja infrastruktury paliw alternatywnych

zrzuty ekranu ze strony UDT
Fot. eipa.udt.gov.pl / zrzut ekranu

Dostępność infrastruktury m.in. dla samochodów elektrycznych stopniowo się poprawia. Posiadacze „elektryków” wciąż muszą jednak znacznie bardziej planować swoje podróże i postoje związane z uzupełnianiem energii w aucie niż osoby korzystające z aut spalinowych.

Pomocna może być strona z ewidencją infrastruktury paliw alternatywnych prowadzona przez Urząd Dozoru Technicznego. Witryna zawiera mapę m.in. ładowarek do aut elektrycznych oraz stacji wodorowych. Po zaznaczeniu konkretnego punktu wyświetlają się informacje o operatorze, godziny otwarcia, cennik oraz sposób autoryzacji użytkownika.

Strony dla kierowców. Co jeszcze warto znać?

Kierowcom przyda się również strona z objaśnianiami kontrolek w samochodzie. Tak się składa, że rozbudowany artykuł na ten temat można przeczytać na naszym portalu. Zachęcamy również do sprawdzenia taryfikatora mandatów, z którego dowiecie się, jakie kary grożą za poszczególne przewinienia na drodze.

Poza tym do przydatnych strony dla kierowców to także te, które umożliwiają porównanie cen ubezpieczeń i zakup polisy bez wychodzenia z domu. Na naszym portalu znajdziecie tekst o tym, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i jak kupić je online.

Zdjęcie otwierające: New Africa / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw